Egyre több az adósság

Pozsony. Csődeljárást kezdeményeztek a lakosság 63 százalékának egészségügyi ellátását finanszírozó Általános Egészségbiztosító (VšZP) ellen. Az igazgató szerint hiányzik a politikai akarat az önhibáján kívül kilátástalan helyzetbe került VšZP helyzetének orvoslására.

A Grato Kft. és további négy gyógyszertár nevében az All Financial pénzügyi társaság szeptember 29-én kezdeményezett csődeljárást az Általános Egészségbiztosító ellen. A patikusok csoportja a Grato Kft.-t bízta meg a megszűnt Perspektíva egészségbiztosító tartozásának megszerzésével, a másik pénzügyi társaság pedig a késedelmi kamatok behajtását szorgalmazza, öszszesen 5 millió korona értékben. Eduard Kováč, a VšZP vezérigazgatója szerint annak ellenére, hogy a bíróság csak vizsgálja a csődeljárási beadványt, a helyzet súlyos. Azért, mert az intézmény önhibáján kívül 7 milliárd koronás adósságot halmozott fel. – A gyógyszerészeknek 5,2 milliárddal, a kórházaknak 1,1 milliárd koronával tartozunk. Évek óta anyagi hiánnyal küszködünk, ám a betegellátás számláinak rendezése helyett 700 millió koronát a késedelmi kamatok kifizetésére kell(ene) fordítanunk. Ezért, de főleg az állandósuló pénzhiány miatt nyomasztó a helyzet, s nem azért, hogy akadnak, akik 5 millióért csődeljárást indítványoznak a biztosító ellen. A lefoglalható vagyonunk értéke (épületek, számítógépek, autók) 1,3 milliárd korona. Ha mindenünk dobra kerülne, akkor is 6 milliárd koronás adósság maradna – kommentálta a kialakult helyzetet Eduard Kováč.

Noha a bírósági értesítés kézhezvétele után az igazgató azonnal meghallgatást kért az egészségügyi miniszternél, a tárca nem tett semmit a vészfelhők eloszlatásáért. Az Általános Egészségbiztosító illetékesei rámutatattak: a tárcavezető szerint az eladósodás mértéke enyhült ugyan, a valóságban a VšZP a gyógyszerekért és segédeszközökért havi 140 millió koronás, a késedelmi kamatokért pedig havi 60 millió koronás adósságot „termel”, miközben a Közös Egészségbiztosító (Spoločná zdravotná poisťovňa) törvénysértő módon nem fizet az újraelosztási alapba, s eddig már 1,4 milliárd koronával rövidítette meg az Általános Egészségbiztosítót. Ráadásul a több mint 3,6 millió biztosított betegellátását finanszírozó intézetnek az év végéig vissza kellene térítenie a pénzügyminisztériumtól kapott 876 millió koronás kölcsönt is. Noha az orvosok átlal követelt betegellátás díjának (fejpénz, pontérték) emelését a biztosító vezérkara jogosnak tartja, az intézet nem képes a havi 155 millió koronás többletköltség megtérítésére. – Úgy tűnik, annak ellenére, hogy a biztosító működését az állam garantálja, nincs politikai akarat a helyzet orvoslására. Pedig ha a kormány nem lép, jövőre az ellátás minősége, színvonala és elérhetősége legalább 30 százalékkal megromlik – tudtuk meg Eduard Kováčtól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?