Budapest/Washington. Jelentősen erősödött az antiszemitizmus Európában és a világban az elmúlt években – állapította meg az amerikai külügyminisztérium az antiszemitizmusról szóló jelentésében. Emelkedett a zsidók elleni fizikai inzultusok száma, súlyos, sőt halálos kimenetelű verekedések és késelések is voltak.
Egyre több a zsidók elleni támadás a világban
Kelet-Európában, ahol nincsenek jelentős iszlám közösségek, az antiszemita támadások túlnyomó többségéért a szkinhedek és a szélsőjobboldal egyes tagjai tehetőek felelőssé. Az antiszemitizmus komoly probléma maradt Oroszországban és Fehéroroszországban és a volt Szovjetunió néhány más helyén is. Az ottani zsidókkal kapcsolatos sztereotípiák, mely szerint a zsidók manipulálják a világgazdaságot, jó táptalajt szolgáltatnak az antiszemita támadásoknak, amelyeket leginkább az ultranacionalisták és szélsőjobboldaliak követnek el. Az amerikai jelentés ír bíztató dolgokat is a térségről: a holokauszt történetének oktatása és a toleranciára nevelés, a tanárok képzése hosszú távon megoldást jelenthet az antiszemitizmus legyőzésére.
A magyar kormány komoly erőfeszítéseket tett az antiszemitizmus elleni küzdelemben, amikor világos és egyértelmű kijelentésekkel lép fel a szélsőjobboldal kódolt antiszemita beszédével szemben, valamint ilyen tettnek számít, amikor a miniszterelnök nyilvánosan kijelentette, hogy a holokausztban maguk a magyarok is felelősek – állapította meg az amerikai külügyminisztérium. (Medgyessy Péter a Holokauszt Emlékközpont avatásán mondta ki, hogy a „magyarok követték el magyarok ellen“, vagyis a magyar zsidóság hatvan évvel ezelőtti tragédiájában a magyarok is közreműködők és felelősök voltak.)
A jelentés Magyarországról szóló része tételesen felsorolja az itt történt antiszemita eseteket. Kipellengérezi a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorát, ahol antiszemita álláspontok szoktak elhangozni. Megemlíti a köztévé azóta már megszüntetett műsorát, az Éjjeli menedék-et, ahol egy angol holokauszttagadóval, David Irvinggel készítettek interjút. Szerepel a szégyenlistán a Demokrata nevű hetilap, amely antiszemita és holokauszttagadó cikkeket jelentet meg.
A jelentés nem hagyja szó nélkül, hogy több száz fős közönség jelenlétében avatták fel a Balaton partján Teleki Pál egykori miniszterelnök szobrát, akinek nevéhez Európa első zsidótörvénye fűződik. A szobrot eredetileg a budai várban helyezték volna el, de a tiltakozások miatt végül is vidékre került.
A jelentés szól arról, hogy a bíróság feloszlatta a neonácinak tartott Vér és Becsületet, és beszámolt arról, hogy az újonnan alakult hungarista Magyar Jövő nevű szervezet a nyilas hatalomvétel 60. évfordulóját egy utcai demonstrációval akarta megünnepelni. A rendőrségk nem talált törvényi alapot arra, hogy betiltsa a tüntetést, de számos szervezet abban az időpontra és arra a helyre szervezett antifasiszta tüntetést, és kiszorította a nyilasokat.
A tanulmány foglalkozik egy MIÉP-es képviselő és református lelkész (ifj. Hegedűs Loránt) ügyével is, akit közösség elleni izgatással vádoltak, mivel egy helyi lapban a „galíciai jöttmentek“ kirekesztésére szólított fel. Első fokon felfüggesztett börtönre ítélték, másodfokon viszont felmentették a politikust. (origo, i)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.