<p>Néhány éven belül összeomolhat a hazai betegellátás, ha az állam nem foglalkozik az egészségügyi nővérek és szülészasszisztensek problémáival.</p>
Egyre kevesebb a nővér az egészségügyben
Ezt állítja az Egészségügyi Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarája, amely szerint ez a szakma egyre kevésbé vonzó a fiatalok körében, évről évre csökken az érdeklődés a tanulmányok iránt, tehát nincs megfelelő utánpótlás.
Mária Lévyová, a kamara elnöke szerint az érdeklődés hiánya elsősorban az alacsony fizetéssel magyarázható, de szerepet játszik benne a túlterheltség, ahogy a rossz munkakörülmények és a magas követelmények is. Lévyová szerint a helyzet a következő években tovább romlik, ugyanis sokkal többen készülnek nyugdíjba, mint ahány fiatal a pályára lép. A kamara ezért azt javasolja, hogy több hallgatót vegyenek fel nappali tagozatos felsőfokú nővér- és szülészasszisztens- képzésre.
A bérek kérdése a közeli hetekben feltehetően rendeződik. A parlamentnek ugyanis a jövő héten kezdődő parlamenti ülésen kellene döntenie a kormány által már jóváhagyott törvénymódosításról, melynek értelmében a nővérek bére átlagosan csaknem 24 százalékkal nő, a minimális bér 640 euró lesz, de gyakorlattól és munkakörtől függően akár az 1000 eurót is megközelítheti. Kérdés, hogy ezeket a számokat a parlament jóváhagyja-e, néhány hete ugyanis az orvoskamara tiltakozott ellene, azzal érvelve, hogy a nővérek bére így csaknem azonos lenne az orvosokéval. Ráadásul még mindig nem tisztázott, hogy lesz-e keret erre a béremelésre. Lévyová szerint viszont ígéretet kaptak a politikai pártoktól, hogy jóváhagyják a javaslatot – ezért is áll el a nővérkamara attól a tervétől, hogy egy napra sztrájkolni fog, majd az orvosok tavalyi felmondási akcióját követi, ha nem teljesítik bérköveteléseiket.
Az orvosoknak sikerült kiharcolniuk a magasabb fizetést, valószínűleg a nővérek is elérik céljukat, így tegnap már az ágazat több alkalmazottjának – laboránsok, röntgenasszisztensek, gyógyterapeuták, adminisztratív dolgozók – érdekképviselete is megszólalt, béremelést követelve. Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter szerint ehhez törvénymódosítás szükséges, amely tavaszra készülhet el. A szakszervezet úgy véli, nem szükséges semmiféle törvény módosítása, a béreket emelni lehetne például a kórházak adósságmentesítésére szánt pénz megmaradt részéből.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.