A gázolaj literenkénti átlagára a június végi 1,44 euróról mára 1,72 euróra nőtt.
Egyre drágábban tankolhatunk
Az olcsóbb üzemanyagnak egy időre egész biztosan búcsút inthetünk. A tankolás már az elmúlt időszakban is látványos ütemben drágult, és az elemzők további áremelkedést jósolnak.
A Szlovákia számára is mérvadó északi-tengeri Brent kőolajfajta látványos ütemben drágult az elmúlt három hónapban. Míg június végén 72 dollár körül mozgott a hordónkénti (159 liter) ára, az elmúlt hetekben rendre 90 dollár felett kereskedtek vele, és e héten már a 95 dolláros szintet is elérte. Az üzemanyagpiaci szakértők szerint a drágulás hátterében a Szaúd-Arábia és Oroszország által bevezetett kitermelési és exportkorlátozások állnak, amelyek miatt csökken a kínálat, ez pedig automatikusan dráguláshoz vezet.
A kőolajárak emelkedését az elmúlt időszakban a szlovákiai autósok is megérezték. A Statisztikai Hivatal adatai szerint június végén a 95-ös benzin literjéért átlagosan még 1,57 eurót, a gázolajért pedig 1,44 eurót fizettünk a szlovákiai töltőállomásokon. Azóta azonban a fent említett tényezők miatt nálunk is megugrottak az árak. A benzin.sk üzemanyagportál felmérése szerint a 95-ös benzin literjét az elmúlt napokban már átlagosan 1,74, a gázolajat pedig 1,72 euróért kínálták.
És a drágulásnak ezzel még koránt sincs vége.
„Egyelőre úgy tűnik, hogy a kőolaj hordónkénti ára a közeljövőben is 90 dollár felett mozog majd, ami azt jelenti, hogy az árak valószínűleg a szlovákiai kutaknál is még magasabbra nőnek”
– állítja Jana Glasová, a 365.bank elemzője. Szerinte Szaúd-Arábia és Oroszország is az idei év végéig kívánja folytatni a termeléscsökkentést. A piacok ugyanakkor arra számítottak, hogy a két vezető kőolajtermelő csak egy hónappal hosszabbít, a decemberig kitolt csökkentés így meglepte a befektetőket. Egyre többen aggódnak azonban azért is, hogy az oroszok lépései miatt hiány lehet a gázolajból.
„Emiatt a gázolaj tonnánkénti nagykereskedelmi ára meghaladta az ezer eurót, amire több mint egy éve nem volt példa”
– tette hozzá Lukáš Kovanda, a Trinity bank vezető közgazdásza. Glasová szerint azonban az olajárak jelentősebb emelkedését akadályozza a gazdasági lassulástól való félelem mind az Egyesült Államokban, mind Európában. Aggodalomra ad okot a tartósan magas infláció is, amely gátolja a fogyasztói keresletet. Az elemzők szerint így az üdülési szezon fokozatos lecsengését követően enyhén lassulhat az üzemanyagárak növekedési üteme. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.