Decemberben 238 ledolgozott órám volt. Igaz, szép fizetést kaptam, de meddig lehet ezt bírni? – fakadt ki a pozsonyi Aupark bevásárlóközpont egyik üzletének pénztárosa. Nehezményezi ugyan, hogy a hétvégi munkáért pluszpénzt nem kapnak, ugyanakkor túlzottnak tartja a vasárnapi nyitva tartás betiltását.
Egyház kontra hipermarketek
A vasárnapi nyitva tartás betiltásának ötlete Szlovákiában sem újkeletű, ám hogy a téma felkerült a lapok címoldalára, az elsősorban a második legnagyobb hazai egyháznak, az evangélikusnak köszönhető, amely előrukkolt a kérdéssel. Csatlakozott az evangélikusok erőfeszítéséhez a legnépesebb hazai egyház, a katolikus is (a legutóbbi népszámlálásban a lakosság 84 százaléka vallotta magát vallásosnak). A múlt vasárnap az ország összes katolikus és evangélikus templomában felolvasták a közös pásztorlevelet, amelyben két egyház a vasárnap mint pihenőnap megszentségtelenítésének nevezte a magánvállalkozók munkavégzését, a szupermarketek vasárnapi nyitva tartását (lásd keretes írásunkat).
A vasárnapi nyitva tartás korlátozásának ötlete még a múlt év derekán a Szlovákiai Kereskedők Szövetsége, a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) és a Fogyasztási Szövetségek Szlovákiai Szövetsége vezetőinek egyeztetésein vetődött fel. A megbeszéléseket az agrárkamara kezdeményezte, mert az SPPK élelmiszergyártói szerették volna paragrafusokban rögzíteni, hogy a Szlovákiában működő külföldi áruházláncokban az értékesített áru 75 százalékának hazai eredetűnek kell lennie. A kiskereskedőket tömörítő szövetség vezetői ekkor fogalmazták meg – külföldi példákra hivatkozva – a vasárnapi nyitva tartás betiltását, korlátozását, mintegy a hazai üzletek és kiskereskedők fennmaradásának védelme érdekében. „Közös megállapodás aláírására vagy egy, az üzlethálózatok tevékenységét szabályozó törvénytervezet kidolgozására akkor nem került sor, mert a találkozó részvevői elutasították az élelmiszeripari gyártók kezdeményezését” – összegezte a három tárgyalás eredményét Stanislav Nemec. Az SPPK szóvivője lapunknak leszögezte: az Agrárkamara nem utasítja el kategorikusan a nyitva tartási idő bizonyos értelmű korlátozását, és a Carrefour üzletláncra hivatkozott, amelynek vasárnapi nyitva tartását Párizsban helyi rendelettel betiltották. „Minden országban más szinten döntenek a vasárnapi nyitva tartásról, van, ahol országos hatáskörű törvénnyel, van, ahol a helyi vagy regionális önkormányzat ad ki kötelező érvényű rendeletet” – fejtegette Nemec. (Lásd táblázatunkat.)
Pavol Konštiaktól, a kiskereskedők érdekvédelmi szervezetének elnökétől megtudtuk: szövetségük a gazdasági tárca illetékeseivel is egyeztetett a vasárnapi nyitva tartás korlátozásának lehetőségéről. Ám amint azt Anastázia Lešková, a kereskedelmi osztály igazgatója kifejtette: a tárcának nincs ilyen hatásköre. Nem zárta ki azonban, hogy a nem kormányzati szervezetek hasonló kezdeményezéssel állnak elő.
Nyugat-Európa gazdag országaiban – elsősorban Németországban és Ausztriában – a nyitva tartási idő korlátozásának legfőbb szószólói a szakszervezetek. Nálunk a foglalkoztatottak érdekvédelmi szervezete egyelőre hallgat. „Amikor a munkanélküliségi ráta csaknem 20 százalékos, és a reálbér-visszaesés 8 százalék körüli, ez a téma marginális” – fejtegette az egyik országos napilapban a Szakszervezetek Szövetsége Konföderációjának szóvivője, beismerve, hogy a kérdés eddig még fel sem vetődött a szakszervezeti szövetségben.
A hétvége, főleg a vasárnap, legyen a családé – hangoztatják pásztorlevelükben a katolikus és az evangélikus egyház vezetői. Az üzletközpontok vezetői és hét végi látogatóik viszont azzal érvelnek, hogy a jelenlegi munkatempó mellett csak szombaton és vasárnap lehet nyugodtan bevásárolni és szórakozni. Aggódva figyelik a vasárnapi nyitva tartás megtiltását kezdeményező vitát a vidéki kisboltok tulajdonosai is. Körkérdésünkre többen elmondták: a vasárnapi 3–4 órás nyitva tartás alatt nagyobb forgalmat bonyolítanak le, mint egy-egy hétköznapon, amikor reggeltől estig pult mögött álnak. „Számomra létkérdés a vasárnapi nyitva tartás. A helybeliek is megszokták és igénylik” – mondta egy Komárom melletti kisközség boltjának vezetője. (gyor)
Izraelben sabbath alatt is vásárolhatunk
Szigorú törvények szabályozzák Izraelben a hétvégi árusítást és szórakozást. A zsidók szombaton (sabbath) nem dolgozhatnak. A helyi törvények értelmében sabbath idején, azaz péntek estétől szombat estig a vendéglőknek, boltoknak, moziknak, bevásárló- és szórakoztató-központoknak zárva kellene lenniük. Szép számmal vannak azonban olyan külföldi társaságok az országban, amelyek a törvényben kilátásba helyezett magas büntetések ellenére sabbath idején is nyitva tartanak. Ahol nincsenek ilyen üzletközpontok, ott szombaton a keresztény vagy muzulmán boltokban lehet bevásárolni, az utóbbiak viszont pénteken tartanak zárva. (s-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.