Egy kis szoci ejnye-bejnye Ficónak

Strasbourg. Ismét a menekült-kérdés volt a téma az Európai Parlament tegnapi plenáris ülésén. Mérsékeltnek sem nevezhető érdeklődés mellett.

Strasbourg. Ismét a menekült-kérdés volt a téma az Európai Parlament tegnapi plenáris ülésén. Mérsékeltnek sem nevezhető érdeklődés mellett. Kedden a szocialista frakció Robert Ficót hallgatta meg, de meg nem izzasztotta.

A képviselők az Európai Tanács két héttel ezelőtti döntéséről – a kvóták bevezetéséről és az ötpontos akciótervről – folytattak vitát. Látszott ugyanakkor, hogy már az EP-képviselők is unják a témát, a teremben a vita alatt a képviselők tizede sem volt jelen, délben be is fejeződött a programnak ez a része.

Baloldal, jobboldal

A vitán Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (az uniós kormány) és a tagállamok miniszterelnökeit tömörítő testület, az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk is részt vett. A diskurzus, amellett, hogy alig érdekelte a képviselőket, teljesen meddő volt – mindegyik pártcsalád a saját szemszögéből láttatta a történteket. A baloldaliak szerint Európának szolidárisnak kell lennie, a menedékkérők előtt ki kell nyitnia a kapukat, míg a jobboldali képviselők szerint az unió kapacitásai is végesek, s különbséget kell tenni menekült és gazdasági bevándorló között. A vitában felszólaló Richard Sulík (SaS) szerint az érkezők nagy része gazdasági migráns, a probléma forrása pedig a németek Wilkommenskulturja – az, hogy Angela Merkel német kancellár szinte behívta az érkezőket Európába. Nagy József (Híd, EPP) kemény szavakkal illette Szlovákiát és az uniós politikai időhúzást. „A kvótákról szóló bírósági per Szlovákia szempontjából kontraproduktív. A tagállamoknak fel kell hagyni egymás és az unió alibista hibáztatásával” – jelentette ki az EP-képviselő.

A vita végén felszólaló Juncker élesen elítélte a kerítésállítást – konkrét országot nem említett –, igaz, kiemelte, hogy fontos a külső határok védelme. „Akik falakat emelnek, ügyeljenek arra, milyen szavakat használnak” – mondta a bizottság elnöke. Juncker szerint a gazdasági migránsokra sem mondható, hogy bűnözők vagy barbárok lennének.

Ma Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök fog felszólalni a képviselők előtt. Az esemény kiemeltnek számít, a német és a francia vezető utoljára 1989-ben szólalt fel együtt az EP-ben. A téma ismét a menekültválság lesz.

Fico, a szocialista

Robert Fico kedden volt önálló programpont a szocialista frakcióban. Saját kérésére kapott szót, a bizonyítványát magyarázta. A hangsúly ugyan a menekültkvóta kapcsán tervezett bírósági panaszon volt, de felrótták neki a menekültellenes kijelentéseit is. Fico már többször elmondta, hogy Szlovákia keresztény ország, ezért nem nézné jó szemmel, ha néhány száz muzulmán hitű menekült miatt mecseteket építenének az országban. „A sajtóban megjelent kijelentéseiről kijelentette, hogy ezek nem az ő szavai – tájékoztatta lapunkat a keddi tárgyalás eseményeiről Szanyi Tibor (MSZP) európai parlamenti képviselő. – Mi arra biztattuk őt, hogy ezt erősítse majd meg a sajtó képviselői előtt is.”

A második témában már kicsit határozottabb bírálatot kapott Fico. „Azt a jogát senki sem vonja kétségbe, hogy Fico, akárcsak bármelyik másik kormányfő az Európai Unió Bíróságához fordulhat, de úgy látjuk, hogy ez a lépés sérti az európai baloldali szolidaritás gondolatát – magyarázta Szanyi a szocialista álláspontot. – Viszonylag egységes álláspont létezik ebben a kérdésben, az sem szép, ha valaki ezt nem veszi figyelembe, de az, hogy még jogi úton is ellene fordul, az semmiképpen nem szerencsés.” A frakció a továbbiakban már nem akar foglalkozni Ficóval, az Európai Szocialisták Pártjának (PES) elnöksége azonban pénteken még visszatér az ügyhöz. Hasonlóan látta Fico keddi megszólalását Gianni Pitella. A szocialista frakció vezetője a TASR hírügynökség szerint nagyra értékelte, hogy Fico szavai szerint a kormány kész a menekültekkel szembeni szolidaritásra.

Fico csak annyit mondott a meghallgatásról, hogy ott is megerősítette: a kormány mindenképpen az Európai Unió Bíróságához EUB-hez fordul. „Bejelentettem, hogy panaszt teszünk a bíróságon, erre nyolc hetünk van, és nem látunk semmi olyan változást, ami rábírhatna arra, hogy megváltoztassuk a döntésünket” – mondta Fico a megbeszélés után. A szlovák kormány által tervezett panaszt Vladimír Maňka (Smer) európai parlamenti képviselő részletezte. Szerinte a kormány csak arra szeretne választ kapni a bíróságtól, hogy ha például arra kényszerítünk egy menekültet, hogy a mi országunkban maradjon, akkor ő szintén a bírósághoz fordulhat jogai megsértése miatt. (msz, lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?