<p>Valamivel több mint egy évvel ezelőtt nyitották meg a hatsávos D1-es autópályát Pozsony és Nagyszombat között, s az út már most több helyütt javításra szorul. A jobb oldali sávban repedések jelentek meg, az aszfaltfelület egyenetlen, így a felújítás már elkerülhetetlenné vált. 2009-ben a harmadik sáv kiépítése 36,5 millió euróba került.</p>
Egy évet bírt ki a D1-es
Akik az utat nap mint nap használják, azok egységesen állítják, hogy minősége nem sokkal az átadás után rohamosan romlani kezdett. „Olyan három hétig nyugodtan lehetett használni az utat, de aztán romlott a minősége” – nyilatkozta a Pravda napilapnak Jozef Srhlík, aki naponta kétszer halad végig a sztrádán Pozsonyból Nagyszombatig.
Túlzottan siettek
az átadással A Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) egy évig szélesítette a sztrádát, s bár csak 2010 májusában kellett volna befejezni, az utat már 2009 novemberében átadták, közvetlen a megyei választások előtt. Az NDS főnöke akkoriban Zsolna jelenlegi polgármestere, Igor Choma (Smer) volt. „Mindig is tudatában voltunk annak, hogy a harmadik sávot sohasem tervezték rendes sávnak, de ennek ellenére úgy vélem, megépítése jó döntés volt” – állítja Choma.
Jozef Drahovský közlekedésügyi szakértő szerint a legnagyobb gond azzal van, hogy az eredeti leálló sáv a harmadik sáv felét képezte. „Ezt a leálló sávot pedig sohasem újították fel, ezért van az, hogy az út jobb oldala elhasználódott” – állítja Jozef Drahovský közlekedésbiztonsági elemző.
Még228 millió euróre
lesz szükség Choma szerint azért választották ezt a megoldást, mivel az autópálya valódi, aprólékos kiszélesítését 2012-2013 között kezdik meg. Ezért nem meglepő, hogy az úton még munkálatok folynak, mivel továbbra is építkezési területről van szó. „Teljesen értelmetlen lett volna akkoriban lecserélni az egész útfelületet” – mondta az NDS egykori igazgatója.
A körülbelül 45 kilométeres autópálya befejezése viszont rendkívül költséges. A közlekedésügyi minisztérium előző vezetése szerint legalább 228 millió euróba kerülhet. A leálló sávon kívül ugyanis kétsávos utakkal akarják összekötni a sztrádát a környező községekkel. Ez viszont további négy évig fog tartani.
Továbbra is kilátástalan
az út befejezése Azt sem tudni, mikor kezdik el a munkálatokat. „Túl korai jelenleg bármilyen időpontokról beszélni. Az építési engedély megszerzése után egy rendkívül bonyolult és hosszadalmas folyamat következik, mégpedig az érintett telkek felvásárlása” – magyarázta Martin Krajčovič közlekedésügyi szakértő. A sztráda tehát továbbra sincs befejezve. A biztonság növelése érdekében tavaly ősszel 130-ról 110 km/órára csökkentették az előírt legmagasabb sebességet. Az autóknak ugyanakkor be kell tartaniuk a 70 méteres követőtávolságot. Folyamatosan építik a 13 kis leálló parkolót, ahova azok a sofőrök állhatnak le, akiknek elromlott gépkocsijuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.