Egy érv Orbánnak, nem több

Budapest |

<p>Orbán Viktor számára nemcsak otthon, hanem az EU-ban is komoly tétje van a népszavazásnak. Bár a referendumnak reális jogi hatása akkor sem lesz, ha eredményes lenne, a magyar miniszterelnöknek érvet adhat a kezébe.</p>

Általánosságban elmondható, hogy Európában a magyar népszavazást a kvótákról Orbán belpolitikai eszközeként értékelik. A közvélekedés az, hogy a referendum kiírásának oka, és az, hogyan használja fel az eredményeit, elsősorban belülre irányul. Mindazonáltal maga a népszavazás negatív benyomásokat kelt az európai politikai térben, és tovább erősíti azt a vélekedést, hogy Orbán Viktor és a magyar kormány problematikus elem az európai politikában – vélekedik Radovan Geist, az Euractiv elemzője.

A szakértő azonban lapunknak úgy nyilatkozott: népszavazás szinte biztosan nem lesz ok arra, hogy a magyar kormányt bármilyen módon „megbüntessék”.

ORBÁN LEMOND, HA AZ IGENEK GYŐZNEK

Bár több elemző szerint Orbán egyik külpolitikai célja, hogy az EU-szkeptikus irányvonal egyik vezetője legyen, Geist úgy vélekedik, nem valószínű, hogy a Fidesz formálisan is euroszkeptikus útra lép, és ilyen csoporthoz csatlakozik. A párt ugyanis az EPP tagja, és Orbánnak nem áll érdekében, hogy elveszítsen egy ekkora politikai hátországot Európában – ráadásul nem tűnik úgy, hogy a pártcsalád kihátrálna mögüle.

Külpolitikai szempontból talán az fontosabb, Orbán egy eredményes népszavazással utólagos érvet kaphat a kezébe az Európai Bizottsággal szemben vezetett kvótaellenes harcában. Ebben az esetben támaszkodhat arra, hogy semmiképpen sem fogadhatja el a menekültek állandó kvóták szerinti elosztását az uniós tagállamok között, mivel ezt országának polgárai elutasították a népszavazáson.

A tavaly elfogadott ideiglenes kvótákon ugyanakkor még egy eredményes népszavazás sem változtat semmit, azok mindenképpen érvényesek maradnak, annak dacára, hogy egyes országok meg is támadták őket az uniós bíróságon. Geist lapunknak rámutatott, valószínű, hogy az Európai Bizottság a megegyezés be nem tartása miatt pert is indít ezen országokkal szemben.

MINDENKÉPPEN SZÉTOSZTJÁK A MENEKÜLTEKET

Ami az állandó kvótarendszert illeti, a javaslat továbbra is az asztalon van, bár most jegelik, nem tárgyalnak róla. Geist szerint erre sem lesz hatással a magyar népszavazás, bár Magyarország nyilván erre hivatkozva megpróbálja majd blokkolni az erről szóló megállapodást. Azt azonban már most sejteni lehet – bár ehhez a magyar népszavazásnak nincs sok köze –, hogy a rendszert támogató országok nem választják majd ugyanazt az utat, mint a tavalyi szavazáson, mikor leszavazták az ideiglenes rendszer kritikusait az Európai Tanácsban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?