Égtájak Fesztivál negyedszer

Farnad. Néhány hete tudósítottunk a Nádas Kulturális Klub nyári kézműves táboráról, a múlt hétvégén viszont három napos fesztivált tartottak a faluban. A rendezvényen erdélyi és horvátországi vendégek is felléptek.

Az Égtájak Fesztivál – Vendégségben Farnadon elnevezésű rendezvényt immár negyedik alkalommal szervezte meg a községi hivatal, a Nádas Kulturális Klub és a budapesti székhelyű Hungarofest kht. Égtájak-rendezőirodája. Mint azt lapunknak Goldschmied József, az iroda vezetője és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma főosztályvezetője elmondta, az említett fesztivált immár több éve mintegy vándorrendezvényként működtetik a Kárpát-medencében. Az anyagi hátteret az NKÖM és a Fővárosi Önkormányzat biztosítja. A rendezvénysorozat fénypontja a Budapesten évente megtartott Vendégségben Budapesten – Határon Túli Magyar Fiatalok Találkozója, illetve a Határon Túli Magyar Színházi Estek. 1996-ban a Vendégségben Budapesten alkalmából már a farnadi Nádas Néptánccsoport és a zselízi Kincső is fellépett, és azóta is él a budapesti kapcsolat. ĺgy lett Farnad helyszíne a nemzetközi találkozóknak.

A legfontosabb cél az ismerkedés és a személyes tapasztalatcsere volt. Persze ilyenkor a minőségfelmutatás is fontos, a saját lakóhelyük, tájegységük hagyományainak, továbbadható értékeinek bemutatása. Nem kizárólag folklórról van tehát szó. A rendezvénynek köszönhetően a farnadiak többször utaztak már Erdélybe. Idén a várdaróci és az erdődi csoport első alkalommal járt Farnadon és a Felvidéken, ám nem ismeretlenül, hiszen a kollégákkal már többször találkoztak Budapesten is. Tavaly Pesten a felvidékiek mutakoztak be, idén Horvátország állt a figyelem középpontjában. A Hungaro-festnek állandó kapcsolata van az Égtájak résztvevő csoportjaival, a különböző pályázati lehetőségekről is rendszeresen tájékoztat, adott esetben pedig még a csoportok speciális igényeit is kiszolgálja. Például lábbelit szerez be a táncosoknak, évfordulós ünnepségekre műsort biztosít stb. Idén a farnadi rendezvényre 250 ezer forintot kaptak – pályázat útján –, ehhez jött még a szintén fellépő erdélyi, mezőbándi Komlód Néptáncegyüt-tes megpályázott 250 ezer forintja.

Ebből az összegből jórészt az utazási költségeket fedezték, ám Goldschmied József szerint a saját erő is felbecsülhetetlen értékű. A farnadiak biztosították a szállást és a fesztivállal járó közhasznú munkákat. Ezért külön köszönetet mondott Vrábel Károly polgármesternek, az önkormányzatnak és a szövetkezetnek. Mint elmondta, a pozitív visszhangnak köszönhetően Farnad immár állandó helyszíne marad a fesztiválnak, s jövőre regionálissá is bővítik. Zselíz lesz a központi helyszín, mert az ottani önkormányzattal is kiválóak a kapcsolataik. A családoknál történő elszállásolás személyes barátságok, ismeretségek megkötésére is alkalmat ad. A főszervező a farnadi gyerekek példáját említette, akik amint megtudták a balánbányai rendezvény hírét, azonnal felvették a kapcsolatot az ottaniakkal. Ennek tehát pótolhatatlan közösségépítő szerepe is van a határon túli magyar családok , civil társulások, klubok között – jelentette ki az Új Szónak a főosztályvezető.

Nos, a farnadi három nap alatt véleményünk szerint a kisgyerekek örülhettek igazán, hiszen kézműves foglalkozások, népi mesterségek sora várta őket, de volt arcfestés és tűzzománckészítés is. A falumúzeum udvarán kopjafát avattak, volt utcabál és táncház, szüreti felvonulás és gálaműsor. A várdaróci és erdődi tánccsoportok előtt le a kalappal, régen láttunk ilyen profi, dramaturgiájában feszesre szerkesztett, pergős néptáncblokkokat színpadon, de a mezőbándiak és a helyi, illetve környékbeli táncosok is kitettek magukért. Az erdődi népviselet külön élményt jelentett, s megismerkedhettünk egy immár archaikusnak számító hangszer: a tárogató keltette muzsika hangzásvilágával is. Ám a fesztivál ideje alatt akadtak üresjáratok, csúszások is. Jó lenne, ha a jövőben helyi szinten nem kizárólag folklórra és néphagyományra fókuszálna. Mert akit ez nem érdekelt igazán, az csak az utcabált, meg az alkalmi diszkót kereshette fel. Noha a Pengő Zenekart elismerés illeti, a péntek esti táncház is eléggé latymatagra sikeredett. Ottjártunkkor, kb. fél tíz után alig páran ropták a teremben, néhány passzív és fáradt szemlélődővel körítve. Noha e sorok írója nem koreográfus és folklorista, a gálaműsorban a nagysallói ifjúsági tánccsoport fellépésének halvány köze sem volt az eredeti magyar folklórhoz, legjobb esetben is csak giccsnek lehet nevezni, ha gyerekek népi viseletben gagyi zenére táncolnak. Persze, erről nem ők tehettek. Nem vitatom, ízlések és pofonok különbözőek, a közönség egy részének ez is tetszett – de egy néptáncokat és népi hagyományt felvonultató gálaműsorban ez még tréfának is rossz. Oda kell figyelni a színvonal egyenletességére is. Mindenesetre jövőre újabb alkalom adódik a bemutatkozásra és a megmérettetésre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?