<p>Romano Dživipen, Bhaktale romale, Angelorum, Assassin, COP Bikers Slovakia, Law Enforcement, Moto Club, Pro hockey, Vila Abakuk, Worldloppet Masters. Idegen megnevezésű polgári társulások, amelyek évek óta szerepelnek a belügyminisztérium regiszterében. Magyar megnevezést ne keressenek közöttük.</p>
Eddig engedték magyarul, most már nem
Pozsony |
Az utóbbi hónapokban a tárca megnehezíti a magyar civil szervezetek munkáját azzal, hogy olyan kifogásokat keres a bejegyzésnél, amilyeneket korábban nem. Az államnyelvtörvény lehetővé teszi, hogy a szlovák megnevezés mellett a szervezetek idegen nyelvű megnevezést is kapjanak. A belügy regiszterében viszont temérdek olyan szervezetet találunk, amelyek csak idegen nyelven vannak bejegyezve, figyelmeztet Boldoghy Olivér. „Éppen ezért mi is csak magyarul kértük a Fontos vagy! mozgalom nevének bejegyzését októberi kérvényünkben” – mondta lapunknak. A tárca viszont olyanokat is várakoztat, akik kétnyelvű nevet szeretnének, például a bodrogközi Malé Tarkany a Okolie – Kistárkány és Környéke nevű szervezet. Ahogy arról korábban beszámoltunk, utóbbi szervezet érdeklődésére a belügy egyik főosztályvezetője azt mondta, szeretnének végre „rendet tenni” a kétnyelvű megnevezésekkel kapcsolatban. Ha eddig nem csináltak ebből gondot, akkor ez azt jelenti, hogy az elmúlt 24 évben hibásan jegyeztek be egy csomó társulást? – teszi fel a kérdést Szekeres Klaudia, a Kerekasztal mellett működő jogsegélyszolgálat munkatársa. Szerinte a belügy hozzáállásával az a legnagyobb baj, hogy a bejegyzési folyamatokat meg sem kezdik. A társulási törvény szerint ugyanis a bejegyzési eljárás el sem indul addig, amíg a minisztériumnak kifogásai vannak. „Ha elindítanák, akkor már kötnék őket a határidők, de ha önkényes indokokra hivatkozva el sem indítják, akkor nehéz védekezni” – magyarázta kérdésünkre a jogász. A belügy ellenben azt állítja, azonnal bejegyzi a társulásokat, ha a társulási törvény értelmében összeegyeztetik az alapszabály tartalmát a névvel. Szekeres Klaudia szerint a belügy önkényesen értelmezi a társulási és az államnyelvtörvényt. „Az egyikből kiveszik, hogy az alapszabálynak szlováknak kell lennie, aztán mivel szerintük a név része az alapszabálynak, azt mondják, hogy a névnek is szlovákul kell lennie” – magyarázza, hozzátéve, hogy ez képtelenség, mert a név nem része az alapszabálynak. A tárca nemzetközi egyezményeket is sért azzal, hogy nyelv alapján diszkriminál, ezért a Kerekasztal pert indítana ellene. A jogsegélyszolgálat már összegyűjtött jó néhány precedenst az utóbbi hónapokból az érveléshez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.