E heti témáink: késik az élményfürdő átadása; több esztergomi egyházi vezető nevét is tartalmazó ügynöklista került föl az internetre; török delegáció járt Esztergomban.
DUMA-KANYAR
1. Késik az élményfürdő átadása Esztergomban. Az ellenzéki képviselők hűtlen kezeléssel, a közvagyon elherdálásával vádolják a Fidesz MPP irányítású városvezetést. Az MSZP-s képviselők szerint nem megoldott a vízellátás, és a Fürdő Rt. tervei szerint is csak évi 100 millió forintos veszteség mellett üzemeltethető a komplexum.
Horányi: Egy ilyen nagy ívű program megvalósítása részletes, alapos előkészítő, felmérő és elemző munkát igényel ami – gondolom – meg is történt. A jelentős költségvetéssel készülő beruházások általában határidő és bekerülési összegmódosításokkal valósulnak meg, így az esztergomi eset sem hathat az újdonság erejével. Annál érdekesebb, miért csak most tudatosulnak a fenntartási, üzemeltetési és kapacitási mutatók. A beruházás kezdetét szavazás szentesítette, a mostani adatok már akkor ismertek lehettek?! Talán „speet“ effektussal állunk szemben? Egy szavazásnál biztosan mindenki tudja, mire emeli fel a kezét, ha meg már felemeltük..., durranjon ki a szomszéd úszógumija! Na, komolyra fordítva, én úgy emlékszem, a számok, a fizikai törvényszerűségek oldal- és politikafüggetlenek...
Rafael: Ez nem vicc, halálosan tragikomikus: nem nyilatkozhatom, mert nekem se nyilatkoznak. Ha meg megírok valamit, tényeket, akkor perrel fenyegetnek. A kör bezárult; reménytelen.
Sinkó: Kár lenne érte, de lehet, hogy ezzel is befürdünk?
Schlett: Az MSZP-s vörösgárdisták és a városházi fehérgárdisták már megint gyapálják egymást, ami szórakoztató is lehetne, ha nem volna unalmas. Ez a versengő pártok demokráciája, azaz arról folyik a közelharc, hogy a bal- vagy a jobboldal költi-e el adóforintjainkat? Egy biztos, te meg én sose fogjuk!
2. Egy ügynöklistát hoztak nyilvánosságra az Interneten keresztül, amelyet állítólag Németh Miklós leköszönő kormányfő adott át Antall József miniszterelnöknek. A listán többek mellett egykori és mai egyházi vezetők neve is szerepel.
Horányi: Sikerült ezt is jó magyar szokás szerint teljesen összezagyválni, lassan a besúgóért nagyobb krokodilkönynyeket hullatunk, mint a besúgottért. Eljön az idő, mikor majd mindenki tülekszik szerepelni valamilyen listán, lényegtelen milyenen, csak lista legyen, s az így kialakult össznépi káosz fölött egynéhányan, „oszd meg és uralkodj!” feliratú táblát tartva csendesen mosolyognak.
Rafael: Torkunkig ér a szenny. Mások szennye, mi nyeljük. Undorító. Hogy egyházi emberek is? Hát persze. Nekik megbocsát majd az Úr, gondolják. És azok, akiket besároztak? Azok földi életével mi lesz?!
Sinkó: Akkor borul csak a bili, ha valaki beismeri az ügynökmúltját, egyébként már nem lehet kideríteni! A katolikus püspöki kar is megbocsátott, hogy az Úr kinek bocsát meg, az már egy más kérdés. Na meg persze a III/III-asok egymásról is csináltak dossziékat, meg a megfigyeltjeikről is. Akkor, amikor itt lett volna az ideje, nem hozták nyilvánosságra a listákat, sőt megsemmisítettek közülük, aki tudta, mentette a kompromittáló adatokat. Elég nagy szemétség volt ez az ügynökösdi, de az elmúlt rendszer velejárója volt. ĺgy vagy úgy, de mindenki jelentett mindenkiről.
Schlett: Meglehetősen gyomorfordítóak ezek a leplezgetések, egy biztos, hogy a régi és az új gárda élethalálharca van a háttérben.
3. Megélénkültek Esztergom török kapcsolatai. Két hete Ankara polgármestere járt nálunk, az elmúlt hétvégén pedig török delegáció látogatott az esztergomi Várba (320 év után először). Isztambul egyik kerületének elöljárói a Dunakanyar és Esztergom nevezetességeivel ismerkedtek, megtekintették a Duna-parton lévő dzsámi ásatását is. A polgármester felajánlotta segítségét az esztergomi török emlékek megőrzéséhez, valamint ígéretet tettek arra, hogy a műemlékekre építve közös turisztikai programokat alakítanak ki.
Horányi: Hiába, az idő megszépíti az emlékeket! De jó is volt az a 150 év! Nem is tudom, mivé lettünk volna nélküle.
Rafael: Jöjjenek, törököt mostanában úgyse fogtunk; nagyobb csapást nem jelenthetnek már ők sem mai magunknál. Igazhitű müezzinnek a minaretbe már most jelentkezem!
Sinkó: A legutóbbi, 1685-ös török delegációt ágyúlövéssel fogadtuk, és szerencsére nem tudtak bejutni az esztergomi várba, igaz, voltak itt előtte 140 évig... A török uralom idején nem is élt magyar ember Esztergomban, legközelebb csak a Duna túloldalán voltak magyarok. Mostanában azonban már alig várjuk, hogy jöjjenek a török turisták, befektetők, főmuftik, janicsárok. Legyen végre egy török bazár, török fürdő, török kávézó Esztergomban! Álljon itt a minaret, nem 300, hanem akár 3000 évig! „A harcot, amelyet őseink vívtak, békévé oldja az emlékezés, s rendezni végre közös dolgainkat ez a mi munkánk és nem is kevés.” József Attila írta ezt éppen itt, a Dunánál.
Schlett: Addig lacafacáznak, hogy lemaradunk. Pedig, hogy fentem a... fogamat az első esztergomi háremre: hurik, odaliszkok, nargilé meg minden. Amire megnyílik a hárem, már csak eunuchnak állhatok, és nem vendégnek!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.