Döntöttek: a ČSOB veszi át az OTP Bank 62 fiókból álló szlovákiai hálózatát

OTP
Pozsony |

Hosszas titkolózás után az OTP Bank végre hivatalosan is bejelentette: szlovákiai fiókhálózatát a belga KBC Banknak, a szlovákiai ČSOB anyavállalatának adja el. Az elemzők szerint a Szlovákiából kivonuló OTP ügyfelei csak nyerhetnek az üzleten.

„A belga bankcsoport és az OTP Bank által hétfőn megkötött szerződés szerint a magyar pénzintézet eladja az OTP Banka Slovensko Rt.-ben birtokolt 99,44 százalékos részesedését a KBC Banknak. A fennmaradó, 0,56 százalékos tulajdonrész kisrészvényesek kezében van” – jelentette be Anna Jamborová, a ČSOB szóvivője. A tranzakció pénzügyi lezárására szerinte a Szlovák Nemzeti Bank (NBS), a Belga Nemzeti Bank (NBB), az Európai Központi Bank (EKB) és a szlovák Versenyhivatal jóváhagyását követően, várhatóan 2020 második, vagy legkésőbb harmadik negyedévében kerülhet sor.

Mire számíthatnak az ügyfelek? A szerződéssel kapcsolatban közzétett közlemény szerint az OTP Banka Slovensko a KBC Bank leánybankjává válik, majd ezt követően egyesül a KBC szlovák leányvállalatával, a ČSOB Bankkal.

„Az OTP Banka Slovensko továbbra is eleget tesz a piacon vállalt kötelezettségeinek, az ügyfeleknek az eladással kapcsolatban semmiféle teendőjük sincs”

– áll a közleményben. Jamborová szerint a tulajdonosváltás nem befolyásolja a Bethlen Gábor Alapítvány támogatásainak rendszerét, illetve, a magyarlakta településeken az anyanyelven történő kiszolgálás lehetőségét sem. Ugyanígy nem változnak az ügyfelekkel megkötött szerződések sem.

Johan Tijs, a KBC Csoport vezérigazgatója szerint az OTP szlovákiai fiókhálózatának a felvásárlásával komolyan megerősíthetik helyzetüket a szlovákiai piacon, és kihasználhatják az ezzel járó előnyöket a szerinte erősen versenyorientált szlovák bankpiacon. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója elmondta: „az OTP Csoport szeretné növelni piaci részesedését a közép-kelet-európai régióban. A csoport, közel 20 éves szlovákiai jelenléte során is ezt a stratégiát követte, de mivel ez alatt az idő alatt sem sikerült optimális piacrészt elérnünk, a vezetőség úgy döntött, hogy értékesíti ezt a csoporttagot. Ez lehetővé teszi a cégcsoport számára, hogy olyan piacokra összpontosítson, ahol a jövőben jelentősebb piaci részesedést tud elérni”.

Az OTP Bank 2002-ben vált szlovák leányvállalatának a többségi tulajdonosává. A pénzintézetnek Szlovákiában 62 kirendeltsége van. A szlovák leánybank 1,69 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik Szlovákiában, megközelítőleg 176 ezer lakossági ügyfelet valamint 14 400 vállalati és vállalkozói ügyfelet szolgál ki. A belga KBC Bank piacvezető európai pénzügyi csoport, 11 millió ügyféllel. Leánybankján, a több mint 50 éves tapasztalattal rendelkező ČSOB-n keresztül a szlovák piac meghatározó szereplője.

Az OTP fiókjainak az átvételével a ČSOB piaci részesedése 12,6 százalékra nő, amivel a negyedik legnagyobb szlovákiai pénzintézet lesz.

A lakossági lakáshitelek szegmensében ugyanekkor 12,9-ről 14,8, a fogyasztási hitelek szegmensében pedig 4,7-ről 8,2 százalékra nő a piaci részesedése. A hivatalos vételárat a felek nem tették közzé, a Portfolio.hu gazdasági szakportál szerint azonban a bank saját tőkéje és régiós árazási mutatók alapján nagyjából be lehet lőni, hová eshet a szlovák OTP vételára. „A szlovák bank saját tőkéje a legfrissebb elérhető adat alapján 32 milliárd forint (kb. 95,24 millió euró), vagyis, ha könyv szerinti értéken adta el az OTP a bankot, akkor közel ekkora összeg lehet a vételár. Az alacsony piaci részesedés miatt nem gondolnánk, hogy bőven könyv szerinti érték feletti vételárat fizetne a KBC” – áll a Portfolio.hu elemzésében.

„Meggyőződésünk, hogy az átvétellel az OTP ügyfelei és alkalmazottai is csak nyerhetnek” – állítja Daniel Kollár, a ČSOB vezérigazgatója, akinek az állítását a független pénzügyi elemzők is megerősítik.

„Alapjában véve, ezúttal is egy jobb pénzintézet vásárol fel egy rosszabbat”

– nyilatkozta Maroš Ovčarik pénzügyi elemző, a Partners Investments befektetési társaság vezérigazgatója, aki szerint az ügyfelek így jobb szolgáltatásokhoz juthatnak. Ovčarik szerint a ČSOB érdeke, hogy megtartsa az OTP-től átvett ügyfeleket, hiszen a fiókhálózat átvételének csak így van értelme. Martin Švidroň, a Finančná hitparáda pénzügyi szakportál elemzője szerint Szlovákiában hatalmas konkurenciaharc dúl a banki ügyfelekért. „Az új ügyfelek toborzása kizárólag reklámkampányok segítségével túl drága és időigényes, a nagyobb bankok így igyekeznek inkább a kisebb versenytársak bekebelezésével új ügyfelekhez jutni. A most megkötött üzlet a ČSOB számára is elsősorban az ügyfelek megszerzése szempontjából számít vonzó lépésnek” – tette hozzá Švidroň. Szerinte a ČSOB célja, hogy felsorakozzon a három nagybank, a Szlovák Takarékpénztár, az Általános Hitelbank (VÚB) és a Tatra banka mellé.

(mi, TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?