Barak Lászlóról s kifejezetten a költészetéről, poétikájáról már írtak mindenfélét. Pedig míg pokolra nem jut mifelénk az ember, ez nem jellemző szokás. Az emberélet útjának felén. Nem divat. Volt már közéleti költő, közéleti költészettel.
Don Te oda-vissza
Nekem a szereplíra — még iskolai emlék — jutott eszemben a kötet olvasása közben. Vagyis az a lapos, látens lexikonnyelven megfogalmazott, a lírai én behelyezkedése a konkrét megszólaló szerepkörébe, beszédhelyzetébe, ami akkor, abban az esetben, annak a nézőpontjából(-ról), szituációjáról is beszél, próbál beszélni. Szóval, valami ilyesmi. Efféle fineszt dob számunkra a szerző, üdvös biztonsággal, hisz nagy hozzáértéssel használja ezt a fogást. Felkészülten, nem vaktában forgatja fegyverét, az alvilág provizórikus, skiccelt díszletei közepette.
De talán mégsem igazán ez a helyzet. A könyv valós kulcsa. Vagyis a járatunk száma az infernó felé. A költő retúrjegye más útra szól, vagy ha nem is épp ily radikális az eltérítés, eltérés, más útra is szólhat. Mondjuk, ha például eltérő váltókat talál, használ, hogy aztán a nagyra becsült olvasót kigolyózza, illetve vakvágányra vezesse, terelje. Nyelvében erős, ebben az esetben eltekinthetünk a vázlatosságtól, ami esetlegesen azt a bizonyos alvilágot jelzi, körvonalazza. Sőt helyenként, bizonyos értelemben „választékosabb”, színesebb is. Bűnözők Basic-könyve lehetne talán.
Azonban rögtön az Invokáció című nyitóvers legalább két eshetőséget juttat még játékba. Valamiképp kontaminálva azokat. Minket meg esetleg zavarba hoz, hogy most a hagyományos segélykéréssel, felhívással indul-e ez a szerelvény, vagy pedig a baraki paradigma felől, aki ezt beszólásként érti, invenciózusan kijátszva az oda-vissza jegy szavatosságának lehetőségeit: „ezt kapjátok ki…! / hogy ne mondjam: be!” (9.)
A kezdettől tudatosan csúsztató kétirányúságra rengeteg összetett és ugyanakkor egyszerű szerkezeti elem, forma és komponens utal. Célszerűen ötvözve a ravasz szövegrészeket, dramaturgiai funkciókat a szlenggel és a zsargonnal.
Ezen kettőség dörzsölt kötetbéli/szövegbéli szereplője akár a Starter (starter, a katona), aki a beindítás, „elmenés” figurája, miközben egy számára meglehetősen több szempontból is izgalmas szituációban két golyót kap a fejébe. Kivégzik. A halál beáll. Érkezik.
De a menettérti utazással kapcsolatban feltűnik továbbá: Orfeusz, Dante, Villon vagy akár az epilógusban szereplő Sancho Panza alakja egyaránt.
És akkor még nem is beszéltünk a vendégszövegek kellőképpen potens, izgalmas konstellációkat létrehozó alkalmazásáról. Gondolok itt akár a mottóban, de a kötetben többször feltűnő, érkező Örkény-textusokra, vagy a meglehetős Radnóti-allúziókra, hogy többet ne említsek. Hisz előbb-utóbb mindenki magára ismer, akár másból is, önnönmagára. Rólad szól. Te leszel. Egy utas a sokból. Számolgathatod. Barak megvan. Ipiapacs. Itt ez a jó kis könyv. Lehet utazni. Üdvözlöm, hisz:
A retúr, a pokolban is retÚr!
Mizser Attila
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.