Pozsony/Brüsszel. Az elkövetkező években Szlovákiában drámai módon megnő az idősek száma. A Szlovák Statisztikai Hivatal szerint ezzel párhuzamosan látványosan csökken a 15 és 64 év közötti munkaképes korúak aránya, mégpedig a mostani 70 százalékról 2025-ig 67,5 százalékra. Az ország lélekszáma abszolút számokban mérve viszszaesik, s ez a szinte beláthatatlan folyamatokat gerjesztő irányzat szinte a teljes Európai Unióra igaz.
Dolgozni kell mindhalálig?
Mi következik a felsoroltakból? Az első és legfontosabb, hogy bár a jelenlegi kormány ódzkodik a 62 évben megállapított nyugdíjkorhatár kitolásától, ám ez elkerülhetetlen lesz. A nyugdíjfolyósítás összeomlásának elkerülése érdekében legkésőbb 2015-ig ki kell tolni a korhatárt 65 évre, sőt úgy mint Németországban, ez a továbbiakban akár 67 évre is emelkedhet. Emellett várható a korkedvezményes nyugdíjazás visszaszorítása, a különböző kiskapuk bezárása, a leszázalékolás lehetőségének szigorítása.
A radikális, és békeidőben példátlan demográfiai változásoknak természetesen számos, többnyire negatív következménye lesz. A növekvő nyugdíjkiadások mellett viharosan emelkednek majd az egészségügyi költségek is, ráadásul minél fejlettebb lesz az egészségügyi ellátás, annál többe fog kerülni. E pénzügyi csapdahelyzet mellett gyökeres infrastrukturális változásokat szükséges meglépni. A változások természetesen közvetlenül érintik a napi politikát, hiszen figyelembe kell venni, hogy az idősek népes tábora a többnyire fájó, ám óhatatlan reformok ellen fog szavazni, ami ellehetetleníti a távlatos gondolkodást, a kiútkeresést. Ahogy Martin Chren, az F. A. Hayek Alapítvány elemzője nyilatkozta: „A jövőben jóval több nyugdíjasotthonra, hospicra lesz szükség, míg a mostaninál kevesebb bölcsődére és óvodára.” A csillagászatira növő társadalombiztosítási terhek lefékezik a gazdasági növekedés ütemét (az Európai Unióban 25 év leforgása alatt a felére), a dinamizmus hiánya óhatatlanul az államadósság és a belső eladósodás növekedéséhez vezet. (t, hv, shz)
Mire kell számítani?
Visszaesik a lakossági megtakarítás, hiszen az egyre népesebb nyugdíjas generáció feléli tartalékait, amit az utána jövő, létszámában fogyó dolgozók nem tudnak pótolni
Mind több szakmában égető munkaerőhiány lép fel
Átalakul a közoktatás rendszere (előtérbe kerül az idősoktatás)
Lakáspiac (a magányos idősek miatt több egyszobás, akadálymentesített, speciális liftekkel ellátott lakás kell)
Kiskereskedelem (egyetlen személyre szabott élelmiszeradagok előretörése)
Az elöregedő társadalmak biztonsági, katonapolitikai helyzete is lényegesen romlik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.