Csökkent a szegénység az országban az Eurostat kimutatása alapján, de még mindig a lakosság 15,3 százaléka számít szegénynek.
Csökkenőben a szegénység
Ezzel éppen az uniós átlag alatt vagyunk, a 12. helyen. A szegénységlistát Románia, Bulgária és Görögország vezeti, Magyarország a 4.
Az unió lakosságának 15,7 százaléka él szegénységben az Eurostat összesítése szerint. Ennél kicsit jobb a szlovákiai helyzet, nálunk 15,3 százalék a szegények aránya. Az adat 2014 óta javul, akkor még a lakosság 18,5 százaléka élt szegénységben. Az Eurostatnak ez a felmérése nem közvetlenül az egy főre jutó jövedelem alapján készül, azt veszik figyelembe, hogy ki mit engedhet meg magának. Az Eurostat 13 kiadást vizsgál, az számít szegénynek, aki ebből legalább 5-öt nem tud megengedni magának. Szegény például az a család, akinek nem jut évente egy hét nyaralásra, nincs autója, nincs internet-hozzáférése, gondot jelent az elhasználódott bútorok cseréje és a váratlan kiadások kifizetése.
13 kiadás
– váratlan kiadások fizetése
– évente egy hét nyaralás
– lakbér és rezsi befizetése
– hús, hal kétnaponta
– az otthona melegen tartása
– egy autó
– elhasznált bútorok cseréje
– az elhordott ruhák cseréje
– két pár cipő
– hetente egy kis pénz nem létszükségleti kiadásokra
– rendszeres kikapcsolódás
– havonta egy vacsora barátokkal, családdal
– internet-hozzáférés
Szlovákiánál rosszabb helyzetben vannak olyan régi uniós államok, mint Portugália (18,9%), Spanyolország (17,4%) és Olaszország (17,2%). Viszont a régiónkban csak Magyarország van rosszabb helyzetben nálunk, ott 31,9 százalék a szegények aránya, Csehországban 8,9 százalék, Lengyelországban pedig 12 százalék a szegények aránya. A legkevesebb szegény az unió északi tagállamaiban van, Svédországban 2,9, Finnországban 4,2, Dániában pedig 6,1 a szegények aránya.
A szegények aránya minden korcsoportban csökkent, de az idősek (65 felett) és a fiatalok (18 alattiak) körében az országos átlagnál magasabb, 17,8%-os a szegények aránya. Az aktív korúak (18–64 év) körében a legalacsonyabb a szegénység, az Eurostat adatai szerint a 2014-es 17,3 százalékról 2016-ra 14 százalékra csökkent azok aránya, akik a 13 tételből legalább 5-öt nem tudnak megengedni maguknak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.