Családi pótlék alanyi jogon

A kormány már elfogadta, s nemsokára a parlament elé kerül a gyermekgondozási segélyről és a családi pótlékról szóló törvény, melynek értelmében jelentősen emelkednek a juttatások, és bővül a jogosultak köre is. Az új szabályozásról kérdeztük Peter Guráňt, a munka-, szociális és családügyi minisztérium főosztályvezetőjét.

Peter Guráň: „A bonyolult kifizetési rendszer nem teszi lehetővé a pontos nyilvántartást.”Somogyi Tibor felvételeHa a parlament is elfogadja, ősztől jelentősen emelkedik a gyermekgondozási segély. Mire számíthatnak a kisgyermekes szülők?

Az általunk javasolt változtatás érinti a jogosultak körét és a segélyek folyósítását is. A gyermekgondozási segély november 1-jétől azonos lesz a létminimummal, azaz 2740 koronáról 3790-re emelkedik. A törvény szabályozza az éves valorizáció módját is: a segélyt minden év szeptemberében hozzáigazítják majd a létminimumhoz.

Ki jogosult gyermekgondozási segélyre?

A háromévesnél fiatalabb gyermeket nevelő szülők egyike. Az egészségkárosodott gyermek apja vagy anyja a gyerek hatéves koráig jogosult a segélyre. A teljes összeget csak az a szülő kaphatja meg, aki gondozza a gyermeket, tehát nem dolgozik, nincs jövedelme. Újdonság, hogy az a szülő is kaphat gyermekgondozási segélyt, aki dolgozik, ám ő csak havi 1200 koronát. A kisgyermeket személyesen kell gondozni, ám a gondozó személy lehet bárki, az egyedüli feltétel, hogy 18 évesnél idősebb legyen. Ezt az összeget csak az kaphatja, akinek gyermeke nem jár bölcsődébe vagy óvodába.

Jár a csökkentett gyes a részmunkaidőben dolgozó szülőnek is?

Igen, mivel ezzel a módosítással azoknak a kisvállalkozóknak, kisiparosoknak szeretnénk kedvezni, akik hároméves szünet után már nem tudnák folytatni munkájukat. Lehetővé akarjuk tenni, hogy a gyermeket gondozó szülő is – napi négy-hat órára – munkát vállalhasson.

Új elem a törvényben az is, hogy egy hónapon át a másik szülő is jogosult az 1200 koronás segélyre.

Ezzel lehetőséget adunk a szülőknek arra, hogy egy hónapig közösen nevelhessék gyermeküket. Erre a hónapra az eddig családfenntartó szülő akkor kérvényezheti ezt az összeget, ha ezalatt nem dolgozik. A munkaadónak el kell engednie alkalmazottját egy hónapos fizetetlen szabadságra. A támogatás csak azoknak jár, akik munkaviszonyban vannak, munkanélküliek nem vehetik igénybe.

Változik a gyermekgondozási segély és a családi pótlék kifizetésének módja, továbbá a kifizető intézmény is. Mit kell tudni az új rendszerről?

November elsejétől a járási hivatalok folyósítják a gyest, mivel az eddigi rendszer szerint részben a Szociális Biztosító, részben a munkáltatók és részben a járási hivatalok fizették ki a segélyeket. Ez nem felel meg az Európai Unió elvárásainak, de a rendszer átláthatatlansága is indokolja a változtatást. A bonyolult rendszer következtében például ma azt is nehéz megmondani, hány gyermekre kapnak a szülők családi pótlékot.

Változik a családi pótlékra jogosultak köre is.

A legjelentősebb változás az, hogy július elsejétől, a szülők jövedelmétől függetlenül, valamennyi gyermekre jár családi pótlék. Összege a gyermek életkorától függ: az 1–6 éves gyermekre 480 korona, a 6–15 évesre 590, a 15 évesnél idősebb gyermekre 620 korona jár. Jelentősen egyszerűsödik ezáltal az adminisztráció, mivel nem kell ellenőrizni a kérvényező jövedelmi kimutatását. A támogatás valamennyi, Szlovákia területén élő gyermeknek jár, még a menekültek gyermekei is jogosultak rá. A törvény azonban továbbra is előnyben részesíti az alacsony jövedelmű családokat; ők kérhetik a családi pótlék kiegészítését, mely 6 éves korig 200, 6- tól 15 éves korig 240, 15 év felett pedig 270 korona lesz. Ehhez azonban a szülőknek igazolniuk kell, hogy az egy főre jutó jövedelem nem éri el a létminimum 1,37-szorosát.

A középiskolások szintén plusztámogatást kapnak az új törvény szerint.

Minden középiskolás további havi 200 korona támogatást kaphat. Sajnos, a törvénynek ez a része – a pénzügyminisztérium ellenállása miatt – csak 2003. szeptember elsejétől lesz érvényes. Igaz, ez az összeg sem igazán sok, de bízunk benne, hogy egyre többen iskoláztatják majd gyermeküket.

A családi pótlékra is vonatkozik a megújult kifizetési rend?

Igen, de csak 2003. július 1-jétől, mivel nincs meg ennek a változásnak az anyagi és személyi feltétele. Ehhez újabb 560 alkalmazottra lesz szükség. Az új rendszernek meglesz az az előnye, hogy minden családi támogatást egy helyről folyósítunk, kisebb lesz a tévedés veszélye, s hatékonyabbá válik az ellenőrzés. Ennek főleg az EU-ba való belépésünk után lesz előnye, mert ezek a támogatások exportálhatók, tehát határon túlra is kifizethetők lesznek.

Jó megoldás a járási hivatalokra bízni a pénz folyósítását, amikor tudjuk, hogy a közigazgatási reformból eredően ezek az intézmények fokozatosan megszűnnek?

A járási hivatalok szociális osztálya valamilyen formában megmarad, tovább élhet például speciális államigazgatási szervként, szociális hivatalként. Az állami szociális támogatások, segélyek ugyanis hatalmas összeget tesznek ki, sok milliárdot, amelynek kifizetésére érdemes fenntartani egy átlátható, jól ellenőrizhető központi szervet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?