Csáky-Lipšic vita egy bonyolult tervezetről

Pozsony. A kormányhivatal megrendelésére készült diszkriminációellenes törvény tervezete szakmailag hibás, és hatályba lépésével abszurd helyzeteket teremthet – állítja Daniel Lipšic igazságügyi miniszter.

Pozsony. A kormányhivatal megrendelésére készült diszkriminációellenes törvény tervezete szakmailag hibás, és hatályba lépésével abszurd helyzeteket teremthet – állítja Daniel Lipšic igazságügyi miniszter. „A tervezet alapján például férfi is beperelhetné azt a nőszervezetet, mely nem hajlandó felvenni őt” – véli Lipšic. A miniszter szerint az EU-joggyakorlat is eltérő, a diszkriminációt az országok egy részében egy törvénnyel, máshol több jogszabállyal tiltják. „A Csáky Pál által képviselt javaslat közvetetten 81 jogszabályt módosít, ami gyakorlatilag érinti Szlovákia teljes jogrendjét, és korlátozhatja az állampolgárok alapvető alkotmányos jogait” – véli, s nem tartja kizártnak, hogy elfogadása esetén az alkotmánybírósághoz fordul. Csáky nem ért egyet a KDH bírálatával, véleménye szerint javaslata szakszerű, de kész róla tárgyalni Daniel Lipšiccel, a tervezetet a kormány utolsó januári ülésén terjeszti elő.

Lipšic tegnap ismertette az igazságügyi tárca által elkészített alternatívát, mely állítása szerint megfelel az EU irányelveinek is. A javaslat 14 törvény módosítását tartalmazza, ezek egy része csak a faji és nemzetiségi hovatartozás alapján megvalósuló diszkriminációt tiltja, másik részük szerint a vallási hovatartozás, szexuális irányultság, kor és az egészségi állapot szerinti hátrányos megkülönböztetés is tilos. Betartásukat a jelenleg is működő emberjogi központ felügyelné. „A törvények módosítása nem vesz igénybe több időt, mint egy átfogó diszkriminációellenes törvény elfogadása, uniós csatlakozásunkig tehát életbe léphet” – állítja Lipšic. (lpj, kl)

Az EU egy törvényt javasol

Pozsony. Eric van der Linden, az EU szlovákiai nagykövete kifejtette, az unió számára egyszerűbb volna, ha egy komplex törvénnyel kellene dolgoznia, nem több törvénymódosítással. Hozzátette, hogy az Európai Unió szempontjából az esélyegyenlőség biztosítása fontos feladat, és bízik benne, hogy Szlovákia csatlakozásáig sikerül biztosítani az ehhez szükséges törvényi hátteret. (kl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?