Csak ütőképes pályázatot várnak

Április első hetében tapasztalatszerzés céljából szlovákiai küldöttség járt Észak-ĺrországban, melyben a szlovák minisztériumok európai integrációval foglalkozó szakemberei mellett helyet kapott a Besztercebányai kerület öttagú küldöttsége is. Az út céljáról és eredményeiről annak tagját, Csúsz Pétert, a besztercebányai megyei önkormányzat nemzetközi kapcsolatokért felelős bizottságának elnökét kérdeztem.

A tanulmányút része volt az ún. ENTERPLAN elnevezésű projektumnak, melyet Nagy-Britannia Nemzetközi Fejlesztési Minisztériuma (DFID) támogat. Mit tartalmaz az ENTERPLAN projektum?

Egyik feladata az, hogy a Besztercebányai kerületben segítse a regionális fejlesztést. Célunk az észak-írországi tapasztalatok megismerése volt. A küldöttségben rajtam kívül ott volt a megyei önkormányzat alelnöke, a régiófejlesztési bizottság elnöke valamint a megyei hivatal régiófejlesztési osztályának két alkalmazottja. Az infrastrukturális támogatás és a szakemberképzés mellett fő törekvése a szociális és gazdasági fejlődés magasabb szintre való emelése úgy, hogy a régiófejlesztés folyamatába a kulcsfontosságú partnereket vonja be. Ezek egyike éppen a megyei önkormányzat – ezért is vettünk részt a tanulmányúton. A stratégiai dialógus támogatásával, a programok közös tervezésével és kivitelezésével elérhető az előcsatlakozási alapok hatékony kihasználása. Sajnos utunk legnagyobb tanulsága éppen az a felismerés volt, hogy Szlovákiában a saját programok átültetése a cél, s nagyon kevesen mutatnak hajlandóságot a közös cselekvésre.

A mostani látogatással egy új folyamatot indítottak el?

Igen. A régió fejlesztésének alapvető követelménye a politikusok, a pártok vezetése és a helyi szakemberek közötti információcsere. Lényegében ez indult el most megyei szinten, de a „partnerség” kifejezés sokkal többet kíván az általunk eddig elért eredményektől. Ennek alapelveit a jelenlegi kormány rakta le – a központosítás leépítése csak most kezdődött meg. A párbeszéd arra mutat rá, hogy elengedhetetlen a kormány, a regionális és a helyi önkormányzat aktív együttműködése. A párbeszéd a projektum terén a közös tervezést hivatott elősegíteni. A tervek előkészítésében a megfelelő szaktudással rendelkező „központi” szakemberek mellett a helyieknek is részt kell venniük. Az út során betekintést kaptunk abba is, hogy a partnerség megteremtése és a közös tervezés után hogyan lehet kihasználni a strukturális alapok nyújtotta lehetőségeket. Szlovákia mivel még nem tagja az Európai Uniónak, csak az előcsatlakozási alapokból meríthet.Miben mutatkozik meg a különbség?

Az előcsatlakozási alapokat (Phare, ISPA, SAPARD) a csatlakozni vágyó országok felzárkózásának megsegítésére hozták létre, míg a strukturális alapokból az Európai Unió országai kaphatnak támogatást. A PHARE az Európai Unió gazdasági segélyprogramja, amely a Kelet-Közép-Európában zajló gazdasági és szociális reformhoz nyújt támogatást, segítve ezáltal a régió országait a szabad vállalkozáson és a magánszektor kezdeményezésén alapuló piacgazdaság létrehozásában. Természetesen az anyagi források a PHARE csomagban érezhetően kisebbek. Nekünk előbb meg kell tanulnunk az előcsatlakozási alapok hatékony kihasználását, emellett folyamatosan kell képeznünk a szakembereket, hogy amikor az Európai Unió tagjai leszünk, ezekből az alapokból is meríteni tudjunk, mert ez nem olyan egyszerű.

A látogatás során szerzett tapasztalati alapján Ön szerint tagjai leszünk az Európai Uniónak?

Ha ebben nem hinnék, akkor nem foglalkoznék politikával. Ez olyan cél, amely jelen volt, van és lesz a Magyar Koalíció Pártja stratégiai céljai között. A mi feladatunk a pozitív gondolkodás és annak megteremtése, hogy a klasszikus európai értékek felé orientálódjon Szlovákia, nem pedig az elzárkózás felé. Ez a feladat meg kell, hogy jelenjen minden szinten. Hiszem azt, hogy következő kormányunk politikai irányvonala változatlan marad a szeptemberi választások után is. Észak-ĺrországban úgy ismertették a strukturális alapokat, mint akik természetesnek veszik, hogy 2004. január 1-jén Szlovákia is meríthet majd belőle. A kérdés inkább az, hogy mi készek leszünk-e az alapokból meríteni. Óriási szaktudás szükséges hozzá, és sajnos nem bővelkedünk szakemberekben. Aki tud angolul, az nem biztos, hogy képes elsajátítani a tervezési folyamat bonyodalmát és ez érvényes akkor is, ha a szaktudást nézem angol tudás nélkül. Ezért is lenne fontos a szeptemberi választások utáni folytonosság fenntartása.

Mi az elkövetkező időszak feladata?

A különféle fejlesztések, befektetések ösztönzésére az Európai Unió tagországai négy pénzalapot hoztak létre. Az Európai Unióban nem osztogatják a pénzt, csak az ütőképes pályázatok kapnak támogatást. Tudatosítanunk kell, hogy a konkurencia nagyon nagy. Ahhoz, hogy megálljuk a helyünket, tanulnunk és újra csak tanulnunk kell.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?