Csak lassan javul az egészségügyi ellátás

Pozsony |

<p>Nem romlott, de nem is javult érdemben a szlovák egészségügy egy év alatt. Az Európai Egészségügyi Fogyasztói Index (EHCI) szerint 35 ország közül a 23. helyen állunk. 678 pontot értünk el az 1000 pontos skálán, ami 100 ponttal rosszabb Csehország eredményénél.</p>

2015-höz képest ugyan egy helyezéssel és 25 ponttal jobb eredményt értünk el 2016-ban, de a fejlett európai országoktól való lemaradásunk nem csökkent. Jelenleg két ország – Hollandia és Svájc – ér el 900 pont feletti eredményeket az 1000 pontos értékelésben, a „800 pontosok” társaságában pedig további kilenc ország található. Csehország viszont már megközelítette ezt a társaságot, és a 780 pontos eredményével egyértelműen a fejlett nyugati országok közé tartozik az egészségügyi rendszerének színvonalát tekintve. A stockholmi Health Consumer Powerhouse (HCP) nevű szervezet által készített jelentés szerint Magyarország az alsó régióban tanyázik, 575 pontjával a 30. a listán. Az unióból csak Lengyelország, Bulgária és Románia van nála rosszabb helyzetben.

Miben vagyunk rosszak?

Az értékelés 6 területet vizsgál részletesen, indikátoronkénti pontozással. A betegjogok érvényesülését 12, az ellátás hozzáférhetőségét 6 indikátorral jellemzik, a gyógyítás eredményességét 9 szempont szerint összegzik, a rendszer finanszírozását és a szolgáltatások skáláját 8, a megelőzés területét és a gyógyszerellátást 7-7 szempont alapján minősítik.

Az egészségügy hozzáférhetőségére használt 6 indikátorból kettőre kapott rossz érékelést Szlovákia, az elérhető 225 pontból 163-at begyűjtve. Túlságosan hosszú a nem akut sebészi várakozásokra való idő, több mint 90 napot kell várakozni. Ugyancsak sokáig várakozunk a sürgősségi és a baleseti osztályon, a leggyakrabban 3 óránál többet, amit a fejlett egészségügy a jelentés készítői szerint nem engedhet meg magának.

A gyógyítás eredményességét tekintve sem állunk túlságosan jól. A lehetséges 300 pontból mindössze 175-öt kapott az ország. Összehasonlításképpen Csehország erre a mutatóra 238 pontot, Magyarország viszont csak 163-mat. A legeredményesebb országok sem érték el a maximumot, a legmagasabb érték – Hollandia érte el – 288 pont volt. Ezen a területen 9 mutatót vizsgáltak, Szlovákia három mutató esetében ért el rossz eredményt: a szívbetegségek, az agyvérzések és a multirezisztens kórokozók által okozott fertőzések száma miatt. Közepesnek számít négy terület, és mindössze kettőben, az élve született gyerekekre jutó abortuszok alacsony számának, illetve a légzőszervi megbetegedések okozta alacsony elhalálozásnak köszönhetően értünk el jobb eredményt.

Miben vagyunk jók?

A gyógyítás sikeressége területén bemutatott két mutató mellett a szlovák egészségügy pozitív értékelést kapott a viszonylag jó háziorvosi ellátásra és a szakorvosokhoz való viszonylag gyors bejutásra is. A jelentés szerint az európai országok tekintetében jónak mondható a rák kezelése, ahol 21 napnál rövidebb idő alatt kezelést kap a betegek 90 százaléka.

Ki miben a legjobb?

A betegjogok terén a maximális pontszámot Norvégia kapta, a hozzáférhetőségben Belgium, Macedónia és Svájc nyújtotta a maximumot. A gyógyítás eredményességben a finnek, az izlandiak, a németek, a hollandok, a norvégok és a svájciak járnak az élen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?