Castro megosztja a koalíciót is

Havanna/Pozsony |

<p>Raúl Castro kubai elnök helyi idő szerint péntek éjjel jelentette be, hogy <u><a href="http://ujszo.com/online/kulfold/2016/11/26/szocializmus-vagy-halal-megh…; target="_blank">életének kilencvenedik évében elhunyt bátyja, Fidel Castro</a></u>, aki nyolc évvel ezelőtt adta át az ország vezetését öccsének. A diktátor megítélése Szlovákiában is megosztja a politikusokat.</p>

Fidel Castro Havannában halt meg, halálának okáról Raúl Castro nem mondott semmit. Fidelt, a kubai forradalom atyját december 4-én temetik el. Addig kilencnapos nemzeti gyászt hirdettek az országban.

Castro miami száműzetésben élő húga nem megy el bátyja temetésére. Ezt ő maga közölte szombaton a Nuevo Herald című floridai lappal. Juanita Castro kijelentette, hogy egyes híresztelésekkel ellentétben nem akar ott lenni Fidel Castro temetésén, sőt, soha többé nem akar visszamenni Kubába. Az 1933-ban született Juanita az egyetlen a hét testvér közül, aki nyilvánosan elítélte a két bátyja – Fidel és Raúl – által kiépített kommunista rendszert.

Az Egyesült Államokba menekült kubaiak többsége örömmel fogadta a politikus halálhírét, Miamiban sokan vonultak az utcára, kubai zászlókat lengettek, örömmámorban úszva táncoltak, fazekakkal és serpenyőkkel doboltak.

Donald Trump megválasztott elnök szerint Fidel Castro brutális diktátor volt, aki csaknem 60 éven át elnyomta a saját népét. Trump szerint Castro örökségként halálbrigádokat, tolvajlást, elképzelhetetlen szenvedést, szegénységet és az emberi jogok totális tagadását hagyta maga után. Justin Trudeau kanadai miniszterelnök ugyanakkor meglepő módon „kiváló vezetőnek” nevezte Castrót, amivel dühös reakciókat váltott ki világszerte.

Castro halálhíre Szlovákiában is megosztotta a politikusokat. Robert Fico kormányfő részvétet nyilvánított, és azt mondta: Kuba senkit sem veszélyeztetett, csak saját életét akarta élni. „Sokan gyűlölték ezért a bátorságért” – jelentette ki hozzátéve, az elnök a bátorság hordozója volt. Fico kész elmenni a diktátor temetésére is, ha meghívást kap. Pártjának képviselője, Ľuboš Blaha úgy nyilatkozott, őt szíven ütötte Castro halálhíre, aki szerinte „meggyőződéses kommunista és hazafi” volt, és elismert országgá tette Kubát.

František Šebej, a koalíciós Híd képviselője ugyanakkor azt mondja, Castro rendszere nem érdemel tiszteletet, semmiféle pozitívumot nem tud megemlíteni róla. Azt sem tartja igaz állításnak, hogy Kuba senkit sem fenyegetett, hiszen zsoldosokat küldött az afrikai polgárháborúkba, ahol embereket öltek.

Andrej Kiska államfő szerint Castro életét elsősorban a kubaiaknak kell értékelniük. Az elnök 13 évvel ezelőtt járt az országban, és megjegyezte: „sehol nem láttam annyi szomorú embert, mint ott”. (Fm, TASR, SITA, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?