<p>Összeköti a bizalmi szavazást a stabilitási mechanizmusról való szavazással Iveta Radičová miniszterelnök. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha a stabilitási mechanizmust nem fogadják el, a kormány is megbukik. A szavazás összekapcsolását kedden a kormány is jóváhagyta. parlament este hét óra után is tárgyal, akár éjszakába is nyúlhat a tanácskozás.</p>
Bukik a kormány? (az események percről percre)
22:07
Radičová: Az ország megbízhatóságáról szavazunk
Közös kötelezettségünk megvédeni az országot - mondja Radičová. Megjegyzi, senkinek nincs varázsvesszője, senki sem David Copperfield. Nem az a fontos, hogy ő is távozik nagy valószínűséggel, hanem az, milyen hírnevét hagyjuk hátra az országnak. Az ország megbízhatóságáról szavazunk.
22:02
Radičová szót kért
Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) pénzügyminiszter kérésére a vita után, még egyszer szót kér Iveta Radičová kormányfő.
21:54
Lipšic és Žitňanská is azt tippeli, hogy megbukik a kormány
Daniel Lipšic (KDH) belügyminiszter és Lucia Žitňanská (SDKÚ) is azt tippeli, hogy a parlament nem szavazza meg a mentőcsomagot, vagyis megbukik a kormány.
21:39
Véga a vitának
Vége a vitának. Richard Sulík házelnök este tízig tartó szünetet rendelt el frakciógyűlésekre.
21:22
Dostál: a galuskáról és a szexről
Ondrej Dostál (OKS) nem hiszi, hogy az SDKÚ-DS, a Híd és a KDH képviselői "gazdasági hazaárulást" akarnak elkövetni, csak úgy gondolja, hogy tévednek a mentőcsomag támogatását illetően. Ettől függetlenül a jüvőben si el tudja velük képzelni az együttműködést, mert sok dolog köti őt össze velük. Dostál szerint miként nem lehet megválaszolni azt a két kérdést egy válasszal, hogy az ember szereti-e a juhtúrós galuskát és az állatokkal folytatott szexet (egy publicisztikából vette a hasonlatot - a szerk. megj.), úgy nem lehet egyszerre szavazni a mentőcsomagról és a kormány iránti bizalomról sem.
20:40
Miškov : ez a kormány a lehető legjobb alternatíva
Juraj Miškov gazdasági miniszter, az SaS alelnöke a lehető legjobb alternatívának tartja a jelenlegi kormányt. A mentőcsomag Indonéziából kíséri figyelemmel, ahol egy gazdasági fórumon vesz részt.
20:35
Belousovová új koalíciókat lát
Este nyolc óra körül nagyjából húsz képviselő tartózkodik az ülésteremben, a többiek a folyosókon, a büfében vagy az irodákban tartózkodnak. Anna Belousovová független képviselő, a bejegyzés alatt álló új párt, a Nemzet és Igazságosság (NaS) vezetője ugyan támogatja az Európai Uniót, de nem a mai megoldási javaslatokat. "Ami beteg, az képtelen a túlélésre, képtelen működni" - mondta. Az egymással beszélgető kormánypárti és ellenzéki képviselőknek odaszúrta: "Itt már új koalíciók vannak alakulófélben, de egy kicsit zavarnak engem."
20:10
Matovič szerint még kompromisszumot kell keresni
Ha a négy kormánypárt felelősségteljesen politizál, Igor Matovič független képviselő szerint még kompromisszumos javaslattal kellene előállniuk a mentőcsomaggal kapcsolatban. Az Egyszerű Emberek vezéralakja szerint a kompromisszumhoz csak kevés kellene, s reméli, a parlamenti ülésszak végéig megegyeznek a kormánypártok. A független képviselő megjegyezte, hogy olyan dráma végkifejletéhez jutottak el, amelyet "valaki itt megírt". Bugár Béla, a Híd elnöke erre azt mondta Matovičnak, hogy időnként elfelejti: ő is a kormánykoalíció része. Azt is kijelentette, hogy ha a mentőcsomagot nem fogadja el a parlament, az a kompromisszumkeresés készségének hiáynáról szól, de nem az SDKÚ-DS, a Híd és a KDh részéről.
19:31
Az uniós külügyminiszterek remélik a mentőcsomag megszavazását
Az Európai Unió külügyminisztereinek tanácsa reméli, hogy a szlovák parlament végül ratifikálja az euróvédőgátat. A testület erről keddi luxemburgi tanácskozásán adott ki nyilatkozatot. Mikolaj Dowgielewicz lengyel külügyminiszter, a tanács elnöke bízik a abban, hogy a szlovákiai politikai képviselet megerősíti Szlovákia Európai Unióval szembeni vállalásait. Külön nyomatékot ad a nyilatkozatnak, hogy jelenleg Lengyelország az EU soros elnöke.
19:20
Solymos az SaS-ről
"Arra, amit senki sem tud, a Nobel-díjasok sem, nekünk itt, Szlovákiában megvan a garantált, egyedüli megfelelő receptünk" - mondta parlamenti beszédében az SaS euróövezeti mentőcsomagot eluasító magatartásáról Solymos László, a Híd frakcióvezetője. Úgy látja, egyes politikusoknak skokkal fontosabb a saját egójuk, mint az emberek és az euróövezet sorsa. Solymos szerint az európai nagyok maguk közé fogadták Szlovákiát, remélve, hogy megérett, de az utóbbi hónapokban csalódást okoztunk nekik. Felszólította az SaS-t, támogassa Iveta Radičová kormányát. Solymos csak az euróövezetben tudja elképzelni Szlovákia jövőjét.
19:08
Galko: Nem az SaS bűne lesz a kormány bukása
Az SaS tisztességes marad a polgárokkal szemben - jelentette ki Ľubomír Galko védelmi miniszter a parlamentben tartott felszólalása során. Elmondta, nincs olyan ragasztó,a mely a bársonyszékekhez ragasztaná az SaS politikusait olyan áron, hogy el kelljen árulniuk a meggyőződésüket és az eszméiket. "Ilyen áron nem akarjuk a bársonyszékeket" - mondta. Szerinte nem az SaS bűne lesz, ha megbukik a kormány, mert pártja lesz az egyetlen, amely a kormány programnyilatkozatával összhangban fog szavazni. Alojz Přidal KDH-s képviselő megkérdezte Galkót: ha nem az SaS bűne lesz a kormány bukása, akkor tán a marslakóké?
18: 52
Rafaj: az SNS a mentőcsomag és a kormány ellen szavaz
A Szlovák Nemzeti Párt az euróvédőgát ellen fog szavazni, kifejezve ezzel azt is, hogyan viszonyul a kormányhoz - erősítette meg a parlamentben Rafael Rafaj, a kisebbik ellenzéki párt frakcióvezetője. Úgy gondolja, a mentőcsomag támogatásával a kormánypártok erkölcsi hazárdjátékot folytatnak. Mint mondta, pártját nyugtalansággal tölti el, hogy a most tárgyalt védőgát után újabb javaslatok jönnek.
18:17
Éjszaka dől el a kormány sorsa
A Sme beszámolója szerint a smeres Ján Počiatek odaült két SaS-képviselőhöz, Richard Sulíkhoz és Martin Poliačikhoz, és valamit próbált elmagyarázni nekik. A képviselők jóváhagyták, hogy hét óra után (szokványos esetben eddig tart egy ülésnap - a szerk. megj.) is folytatódik ka tanácskozás, amely akár az éjszakai órákig is elhúzódhat. A vita után azonnal szavazni fognak.
18:06
Solymos felelősségteljességet kért az SaS-től
Solymos László, a Híd frakcióvezetője felszólította az SaS-t, hogy döntsön felelősségteljesen. Szerinte semmit sem old meg, ha megfutamodnak a szavazás elől. Jelezte, a Híd-frakció támogatja Iveta Radičová kormányát.
18:02
Záborská: ha nem megy át a mentőcsomag, Európa tagállami jóváhagyás nélküli megoldást kereshet
Ha nem siekrül jóváhagyni az euróvédőgátat, az európai csúcsvezetők olyan mechanizmust keresnek majd, amellyel megkereülhető a tagállamok jóváhagyása - véli Anna Záborská (KDH) európai parlamenti képviselő. Attól tart, hogy a jövőben növekszik a nagyobb tagállaom befolyása, és a közpponti tervezés, az újraelosztás és az adózás terén döntő szavuk lesz, a kisebb államok elutasító állásfoglalását pedig figyelmen kívül fogják hagyni.
17: 50
Figeľ az utolsó pillanatig kész a kompromisszumra
Ján Figeľ szerint pártja, a KDH az utolsó pillanatig kész a kompromisszumra az SaS-szel a mentőcsomag ügyében. A politikus erről a parlamenti vitában beszélt. Az SaS képviselőinek idézett a koalíciós szerződésből, amely szerint a négypárti szövetség elsődleges feladata biztosítani a koalíció parlamenti többségét. Azzal, ha más megoldást részesít előnyben, Richard Sulík pártja megsérti a koalíciós szerződést - figyelmeztetett. Leszögezte, Szlovákiának nem Európa blokkolása, hanem építése a feladata. Sulíkéknak feltette azt a kérdést, hogy a mentőcsomagot elutasító európai szélsőséges pártok közé akar-e tartozni.
17:40
Fico: a bizalmi szavazás zárja ki a Smert a voksolásból
Robert Fico szerint a koalíció képtelen az ország vezetésére. Feltette a kérdést, hogyan akar kormányozni, ha az euróvédőgát ügye térdre kényszeríti. "Önök teljesen őszintétlenek egymáshoz, annyira becsülik egymást, mint az Oscar-díjátasdón, de rozsdás dróttal szurkálják egymást" - fogalmazott Fico. A Smer jelzi jelenlétét a szavazáskor, de nem fog szavazni. A pártelnök szerint a Smert a bizalmi szavazás zárja ki abból, hogy a mentőcsomagra voksoljon - szögezte le.
17:28
Hrušovský az SaS felelősségére apellált
Pavol Hrušovský, a KDH frakcióvezetője szerint az SaS-nek tudatosítania kellene politikai felelősségét, és nem kellene úgy tennie, mintha csak szakmai kérdésről lenne szó az euróövezeti mentőcsomag kapcsán. Megjegyezte, Richard Sulík pártja ma szökevényként viselkedik: elmenekült a felelősség elől. Felszólította a pártot, hogy szavazza meg a mentőcsomagot.
17:21
Fico: érdek a mentőcsomag, de az erős kormány is
Robert Fico szerint a nap témája az euróövezeti mentőcsomag, nem pediga az, hogy megbukik-e a kormány. Az ellenzéki Smer-SD-t szerinte az érdekli, mit ajánl fel a koalíció annak érdekében, hogy az euróvédőgátat elfogadják. Megismételte, pártja támogatja a mentőcsomagot, de ellenzi a jobboldali kormány további működését. Hangsúlyozta, a mentőcsomag jóváhagyása is nemzetállami érdek, de az is, hogy Szlovákiának erős kormánya legyen.
16:35
Gašparovič rendszeresen egyeztet Radičovával
Az indonéziai hivatalos látogatáson tartózkodó Ivan Gašparovič álllamfő rendszeres telefonos kapcsolatban van Iveta Radičová miniszterelnökkel, kedden is többször beszéltek egymással - közölte Marek Trubač elnöki szóvivő. ha a helyzet megkívánja, Gašparovič megszakítja látogatását, és hazautazik.
16:29
Mikloš: kárt okoz a mentőcsomag körüli huzavona
Ivan Mikloš pénzügyminiszter arra számít, hogy a parlament a rendkívül éles viták ellenére végül mégiscsak meg fogja szavazni az eurós mentőalapot, de a vita szerinte kárt okoz Szlovákiának. "Feltételezhető, hogy az eurós mentőöv ezen a héten így vagy úgy, de mégis jóvá lesz hagyva" - jelentette ki a szavazás előtti vitában kedden délután Mikloš. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szlovákiai bizonytalanság negatívan érezteti hatását a világpiacon, a tőzsdéken, s árt az országnak. "Ez a helyzet árt az országnak, Szlovákia neve és imázsa már megsérült" - mutatott rá. "A kormány bukása nagy kockázatot jelent a pénzpiacon lévő szlovák értékpapírok számára" - jelentette ki Michal Musák, a Szlovák Takarékpéánztár (Slovenská sporiteľna) elemzője. Hozzátette: hosszú távon ez nagyon árthat a szlovák értékpapíroknak (MTI)
16:24
Dzurinda:az ország jövőbeni sélyeiről van szó
Mikuláš Dzurinda külügyminiszter, az SDKÚ-DS elnöke szerint az euróövezet saját megmentéséért küzd. Úgy gondolja, a parlamentben nem Görögországról vagy Olaszországról van szó van szó, hanem az ország jövőbeni esélyeiről. Dzurinda reagált Sulíknak arra a kijelentésére is, hogy ha a polgároknak önként kellene pénzt adniuk a mentőcsomagra, egyetlen centet sem adnának. Az SDKÚ elnöke feltette a kérdést, hányan adnának pénzt önként az állami költségvetésbe?
16:15
Az Európai Bizottság szerdán új javaslatokat tesz a bankok támogatására
Új javaslatokat ismertet az Európai Bizottság szerdán az európai bankok ellenállóképességének javítására - jelentette be José Manuel Durao Barroso elnök Hágában.
Mark Rutte holland miniszterelnökkel folytatott találkozója után nyilatkozva az uniós illetékes nem árulta el a program részleteit, de azt jelezte, hogy a javaslatok között a pénzintézetek tőkéjének emelésére vonatkozó is lesz.
Az elmúlt hetekben a EU-ban felerősödtek a bankszektorral kapcsolatos aggodalmak, miután kérdésessé vált, hogy az ágazat teljes mértékben el tudja-e viselni az euróövezetben súlyosbodó adósságválságot.
Elsőként a francia-belga Dexia esetében már komoly állami beavatkozásra volt szükség ahhoz, hogy a bank ne kerüljön nagyon súlyos pénzügyi helyzetbe. (MTI)
16:10
Chren nem érti Radičovát
Martin Chren (SaS) nem érti Iveta Radičová kormányfő döntését, hogy a mentőcsomagról tartandó voksolás egyben a kormányiráni bizalmi szavazás is legyen, mert a jelenlegi kabinet fontos döntésekre kapott felhatalmazást. Szerinte azok az európai politikusok veszítették el a mandátumukat, akik már jóváhagyták az euróvédőgátat.
15:42
Radičová: nem sértjük meg a kormányprogramot
Képviselők reagálnak a miniszterelnök beszédére. Iveta Radičová szerint az SaS az egyedüli liberális párt Európában, amely elutasítja az euróvédőgátat, mert elsősorban nacionalista és szélsőséges pártok képviselnek ilyen álláspontot. A kormányfő visszautasította Richard Sulíknak azt az állítását, hogy a mentőcsomag jóváhagyása a kormányprogram megsértése. "Az a kormány, amely nem veszi észre a helyzet változását, nem érdemli meg a kormányzást" - utalt arra, hogy változik az euróövezet helyzete.
15:31
Radičová: meg kell menteni az eurót
Theodore Sedgwick, az USA szlovákiai nagykövete és számos ország diplomatája a parlamentben figyeli a vitát, sokuknak szimultán tolmácsolják a beszédeket. Iveta Radičová (SDKÚ-DS) kormányfő beszédében ír és portugál kollégáját említi, akikkel nemrégiben beszélt. A portugál miniszterelnök állítólag azt mondta neki, hogy szívinfarktust okoz neki Szlovákia. A miniszterelnök beszéde alatt visszaszállingóztak az ülésterembe a Smer-SD képviselői, köztük Robert Fico pártelnök, az előző kormányfő is. Radičová szerint az euró veszélyben van, ezért gyorsan tenni kell a megmentése érdekében, nemzeti szinten nem kezelhető a válság. Hangsúlyozta, ha Pozsony felelősségteljes hozzáállást vár el európai partnereitől, magának is felelősségteljesen kell eljárnia.
15:12
Sulík Radičovának: "Biztos vagy abban, hogy helyesen jársz el?"
"Biztos vagy abban, hogy helyesen jársz el?" - ezzel, az Iveta Radičovához intézett kérdéssel fejezte be a mentőcsomag ügyében tartott parlamenti felszólalását Richard Sulík. Beszédében a többi közt kitért arra, hogy a z euróvédőgát hazárdjáték, azt pedig, hogy a mentőcsomagról és a kormány iránti bizalomról egyszerre szavaznak, zsarolásnak tartja. Azt mondta, inkább lesz külön Brüsszel szemében, mint hogy a gyerekei előtt kelljen szégyenkeznie. A mentőmechanizmus szerinte nagy károkat fog okozni az adófizetőknek. Alternatíva a mentőcsomag elvetése lenne, s az, ha a bajba jutott országok felelősségteljesen kezdenének gazdálkodni, eladva állami vagyonukat. Az SaS elnöke ismételten utalt arra is, hogy a védőgát jóváhagyása nem szerepel a kormány programnyilatkozatában.
15:05
LOZ: az orvosok akkor is tiltakoznak, ha bukik a kormány
Az Orvosok Szakszervezete (LOZ) egyelőre enem fontolgatja, hogy felhagy tiltakozó akciójával, amelynek keretében körülbelül 2400 orvos nyújtotta be a felmondását a rossz bérezés, az egészségügy áldatlan helyzete, s főként az állami kórházak tervezett részvénytársaságokká alakítása miatt. Akkor sem terveznek ilyen lépést, ha megbukna az Iveta Radičová vezette kormány. Marián Kollár, a LOZ vezetője megjegyezte, négy követelésük nem a kormányról szól.
14:56
A Smer-SD nem hallgatja Sulíkot
Richard Sulík, az euróvédőgátat ellenző SaS elnöke, házelnök beszél a képvisekőkhöz. beszéde elején az ellenzéki Smer-SD képviselői elhagyták az üléstermet. Amikor megjegyezték, hogy ezt nem fogják hallgatni, Sulík odaszúrta nekik: szétlopták az országot.
14:48
Írásban többen jelentkeztek a vitába
Ivan Mikloš a Gazdasági Elemzők Klubjának felmérésével is érvel, amelyből kiderül, hogy a szakemberek 81 százaléka a mentőcsomag-kiegészítés jóváhagyását támogatja. Jozef Kollár (SaS) ismerteti, hogy miként foglaltak állás a parlamenrti bizottságok a mentőcsomaggal és az ahhoz kötött bizalmi szavazással kapcsolatban. Írásban a pártok nevében négy - Štefan Štefanec (SDKÚ-DS), Solymos László (Híd), Rafael Rafaj (SNS) és Pavol Hrušovský (KDH) - képviseklő jelentkezett a vitába, valamint további kettő Brocka és Stanislav Dianiš. Szóban további képviselők is jelentkezhetnek.
14:37
Sok stáb és újságíró a parlamentben
A Sme gyorsmérlege szerint több mint 20 tévéstáb figyeli a parlament munkáját, s nagyjából száz újságíró van a parlament épületében. A képviselők ktöbbsége előtt bekapcsolt laptop vagy táblagép.
14:33
Mikloš: nincs más alternatíva
Ivan Mikloš elismeri, hogy az euróvédőgát nem ideális megoldás, és költségvonzata is van, de ma nincs más altarnatíva. Ha elutasítják, méginkább megugranak a költségek - mondta a pénzügyminiszter.
14:30
Befejezték görögországi munkájukat a trojka képviselői
Befejezték a Görögországnak nyújtott mentőcsomag keretében tartott országvizsgálatot az Európai Unió, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői - tájékoztattak szerdán a nemzetközi szervezetek, az úgynevezett trojka képviselői.
A szakemberek szerint Görögország nem teljesíti idei évre vonatkozó hiánycélját, míg a meglévő intézkedések - határozott végrehajtásuk mellett -elegendőek lehetnek a 2012. évi cél betartásához. A vizsgálatot lefolytató közgazdászok szerint a 2011. évi privatizációs bevételek "jóval elmaradhatnak" a tervezettektől.
A trojka képviselői elmondták: a görög mentőcsomag újabb részletét november elején folyósíthatják, azt követően, hogy az euróövezeti pénzügyminisztereket tömörítő Eurogroup, illetve az IMF jóváhagyta jelentésüket. (MTI)
14:23
Mikloš az SaS-nek: a populizmus kártékony
Ivan Mikloš: 17 kormány és 16 parlament tartja a z euróvédőgátat. Szlovákiában nagyon a politika tárgyává vált ez a kérdés. "A populizmus kártékony" - jegyezte meg a pénzügyminiszter az SaS-nek címezve.
14:20
Mikloš: a mentőcsomag szükséges a válság leküzdéséhez
A mentőcsomag a minimális eszköz ahhoz, hogy leközdhető legyen a válság, megmenthető legyen az euró - mondta Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) pénzügyminiszter: Hangsúlyozza, ebben minden mérvadó nemzetközi intézmény és az összes uniós állam kormánya megyezik.
14:16
Megkezdődött a mentőcsomag vitája
Ezekben a percekben megkezdődött a mentőcsomag vitája, Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) pénzügyminiszter ismerteti a tervezetet. A politikus szerint az euróövezet Szlovákiára figyel.
14:15
Baránek: ha a választás, a jobboldalnak a mielőbbi a legjobb
Ján Baránek politológus a TA3 hírtelevíziónak azt nyilatkozta, hogy ha előrehozott választások lesznek, akkor a jobboldal szempontjából az lenne a legjobb, ha minnél előbb az urnákhoz járulnának a polgárok.
14:13
Mikloš: zuhannak az árfolyamok
Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) pénzügyminiszter a parlament pénzügyi bizottsága előtt azt mondta (még a parlamenti ülésszak kezdete előtt), hogy árfolyzuhanásnak lehetünk tanúi, ezért a mentőcsomagot mielőbb el kell fogadni.
14:10
Az OKS is megosztott
A védőgát a Polgári Konzervatív Párt (OKS) négy képviselőjét is megosztotta. Peter Zajac pártelnök és František Šebej támogatni fogja, Ondrej Dostál és Peter Osuský viszont nem. Šebej szerint nem jó, hogy ilyen lényeges kérdésben megosztottak, de - tette hozzá - a párt szétesése nem fenyeget.
13:54
Matovič: Csak egy lépésre voltunk a megállapodástól
Csak egy lépésre voltunk a megállapodástól, végül azonban nem egyeztünk meg, mert a tesztoszteron győzött - állítja Igor Matovič, az Egyszerű Emberek vezéralakja a kialakult helyzettel kapcsolatban. A független képviselő szerint jó ajánlat volt, hogy az első védőgátat megszavazzák, vétójogot biztosítsanak az egyes konkrét hitelezéseknél, majd a Szabadság és Szolidaritás (SaS) eldönthesse, hogy miként voksol a második védőgátnál. A politikus nem tudja elképzelni, hogyan működhetne tovább a koalíció, ha ebben a kérdésben nem tudott megegyezni.
13:47
Rastislav Tóth: akár az Smer-SD, az SDKÚ-DS és a KDH is szövetkezhet
A kormánypártok és az ellenzéki Smer-SD már régen megegyezett a mentőcsomaggal kapcsolatos szavazásról - véli Rastislav Tóth politológus. "Volt fél évük arra, hogy megállapodjanak, és ezek öreg politiai matadorok, úgyhogy talán ma délután kezdenek tárgyalni, de ezt a forgatókönyvet már régen előkészítették" - mondta. Elképzelhetőenk tartja, hogy a Smer-SD, az SDKÚ-DS és a KDH széles koalíciót hoz létre, de Robert Ficóék ezt feltételekhez fogják kötni, például maguknak követelik majd a miniszterelnöki posztot. Ha nem is közvetlenül Ficónak, legalább egy általa kijelölt személynek.
13:36
Bugár: az SaS felelőtlen
Az SaS hozzáállása FELELŐTLEN!!! A pártérdekek nem előzhetik meg az ország érdekeit! - olvasható Bugár Béla Híd-elnök Facebook-bejegyzése a kialakult helyzettel kapcsolatban.
13:26
Bugár: nem tudjuk elképzelni, hogy a Smerrel kormányozzunk
Nem tudom elképzelni, hogy a Smerrel kormányozzunk – mondta Bugár Béla, a Híd elnöke. A politikus nem zárta ki az előrehozott választásokat sem. „De még nem tartunk ott” – tette hozzá.
13:15
Sulík megnyitotta az ülést
Richard Sulík házelnök ma 13 órakor megnyitotta a parlament 24. ülésszakát, ezt követően egyórás szünetet rendelt el, mely alatt bizottsági üléseket fognak tartani. Ha a politikusok úgy fognak szavazni, ahogy azt előzetesen jelezték, akkor Iveta Radičová kormánya megbukik.
13:10
Három Egyszerű nem szavaz
Az Egyszerű Emberek csoport négy képviselője közül három nem vesz részt a szavazáson. Martin Fecko azonban – Igor Matovič korábbi kijelentésével ellentétben – igennel fog szavazni.
„Számunkra a szabadság sokkal fontosabb, mint valamiféle egység. Nem tartjuk szükségesnek, hogy arcvonalba tömörüljünk, és úgy tegyünk, mint ha egységes véleményünk lenne. Martin azt mondta, hogy így érzi szabadnak a döntését” – mondta Matovič
13:04
A konzervatívok nem egységesek
A Polgári Konzervatív Párt négy képviselője nem lesz egységes a mai szavazáson – jelentette ki Peter Zajac pártelnök. Részleteket azonban nem akar elárulni.
Ondrej Dostál korábban a Smenek azt nyilatkozta, biztosan nem szavazza meg a stabilitási mechanizmust.
12:56
A Smer nem beszél a választásokról
A Smer nem tudja megakadályozni a jelenlegi kormánykoalíciót abban, hogy rekonstruálni próbálja a kormányt, azonban nem kíván tagja lenni egy átalakított kormánynak – jelentette ki Robert Fico pártelnök.
Az előrehozott választásokról Fico nem nyilatkozott.
„Ha a jelenlegi koalíció megmutatja, hogy képtelen kormányozni, a Smernek egyetlen kötelessége van, biztosítani a stabilitási mechanizmus elfogadását. Megvárjuk, mit tesz az SDKÚ, a KDH és a Híd, és megvárjuk, mi az ő elképzelésük arról, hogyan tovább. Megoldás van, de megvárjuk, hogyan teljesítik a tesztet” – mondta.
12:35
Lipšic: kár érte
Daniel Lipšic belügyminiszter sajnálja, hogy összekapcsolták a mentőcsomagról szóló szavazást a bizalmi szavazással. „A koalíción belüli feszültség valószínűleg a kormány bukásához fog vezetni, ezt pedig a választók nem fogják elfelejteni nekünk. Ez többek túlzott keményfejűségének a hibája. Többeket is meg tudnék nevezni, de nem teszem, mert még egy kormányban vagyunk, és sosem szoktam bírálni a kollégáimat. Kérdezzenek meg, ha majd nem leszek kormánytag” – mondta a miniszter.
12:06
Ha megbukik a kormány, hivatalban marad a következő kinevezéséig
Ha a mai bizalmi szavazás során megbukik Iveta Radičová kormánya, a köztársasági elnök visszahívja azt. Azonban ügyvezető jelleggel hivatalban marad, egészen a következő kormány kinevezéséig.
A kormányalakítási megbízás adása az elnök jogköre.
2010 júniusában Robert Fico kapott kormányalakítási megbízást a kormányfőtől, de nem tudott kormányt alakítani.
11:48
A kormány jóváhagyta a két szavazás összekapcsolását
A mai rendkívüli kormányülésen a kormánytagok jóváhagyták Iveta Radičová miniszterelnöknek a bizalmi szavazás és a stabilitási mechanizmusról való szavazás összekapcsolására irányuló javaslatát a SITA hírügynökség információi szerint. A sajtónak egyelőre senki sem nyilatkozott, későbbre viszont nyilatkozatot ígértek.
11:42
A Smer nem fog szavazni
A Smer képviselői ugyan meg fogják nyomi a jelenlétüket igazoló gombot az ülésteremben, de szavazni nem fognak - közölte Erik Tomáš, a Smer sajtófőnöke. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a törvényhozás határozatképes lesz, de nem fogadják el a stabilitási mechanizmust, és a bizalmatlansági indítványt sem.
11:35
Az SaS nem vesz részt a szavazáson
A Szabadság és Szolidaritás képviselői nem vesznek részt a stabilitálsi mechanizmusról szóló szavazáson, melyet Iveta Radičová miniszterelnök összekötött a bizalmi szavazással.
Ezt Richard Sulík pártelnök jelentette ki, az összes SaS-es képviselő jelenlétében. A két szavazás összekapcsolását nyomásgyakorlásnak tartja, melynek nem kívánják alávetni magukat.
11:16
Matovič: nem veszünk részt a szavazáson
Az Igor Matovič független képviselő által vezetett Egyszerű Emberek csoport három tagja nem vesz részt a mai parlamenti szavazáson.
Iveta Radičová miniszterelnök ma jelentette be, hogy a stabilitási mechanizmusról szóló szavazást összeköti a bizalmi szavazással. „Úgy járunk el, ahogy azt korábban jeleztük. Két dologról egy gombbal szavazni nem lehet” – mondta Matovič. Ha Matovičék nem szavaznak, elméletileg csak a kormánykoalíció 75 képviselője szavazhat, ami még az igenek esetén sem elegendő a mentőcsomag elfogadásához.
11:09
Bugár: a Híd támogatja a miniszterelnök döntését
A Híd egyértelműen támogatja Iveta Radičová miniszterelnök lépését, mellyel összekapcsolja a bizalmi szavazást a stabilitási mechanizmussal – jelentette ki Bugár Béla pártelnök.
A politikus szerint arról, hogy a kormány túléli-e ezt a lépést, már a parlament fog dönteni. „Az, hogy az SaS elutasította a kompromisszumos javaslatot, azt jelzi, hogy a pártérdekeket helyezték előtérbe az ország érdekei előtt. Az országnak ugyanis nem érdeke sem az euró gyengítése, sem az, hogy kiessen a megbízható államok klubjából” – mondta Bugár.
Csomagban a két szavazás
Összeköti a bizalmi szavazást a stabilitási mechanizmusról való szavazással Iveta Radičová miniszterelnök. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha a stabilitási mechanizmust nem fogadják el, a kormány is megbukik. A szavazás összekapcsolását a kormánynak is jóvá kell hagynia.
A koalíció felkínálta a Szabadság és Szolidaritásnak a vétó lehetőségét az egyes kölcsönök esetében. Ők azonban ezt elutasították. „Elfogadhatatlan, hogy megengedjük Szlovákia elszigeteltségét. Sajnálom, hogy a koalíciós partner nem fogadta el a kompromisszum lehetőségét” – mondta a mai ülést követően a kormányfő.
Radičová szerint a mai döntés után nem lesz értelme felelősöket keresni, azok ugyanis ismertek. „Nem tehetünk úgy, hogy mi itt, Európa szívében Robinsonokként meg tudjuk oldani azokat a problémákat, amelyek körülvesznek bennünket” – fogalmazott.
A rendkívüli kormányülés 10-30-kor kezdődik.
(Összefoglalónk az Új Szó, az Új Szó Online, a SITA, a TASR, a Sme, a TA3 és az MTI értesüléseit, híreit tartalmazza.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.