Bugár: hiba volt, hogy nem reagáltunk az árulózásra - a teljes interjú

<p>A júliusban alakult Híd első megmérettetése a megyei választások volt, mindössze két mandátumot szerzett. A párt két megyében önálló megyeielnök-jelöltet indított, Róbert Beňo Pozsonyban a 4., Gál Gábor Nagyszombat megyében a 2. helyen végzett. A szereplésről Bugár Béla pártelnököt kérdeztük.</p>

* Sikerként vagy kudarcként értékeli a Híd megyei választásokon elért eredményét?

Ha a bejutott képviselők számát nézzük, akkor az eredmény elég rossz, hiszen csak két saját és egy koalíciós képviselőnk van. Ha azonban a jelöltjeinkre leadott voksok számát hasonlítjuk össze például az MKP jelöltjeire leadott voksokkal, akkor már kedvezőbb a kép. Nem szabad elfelejteni, hogy egy négy és fél hónapos párt indult egy 12 éve működő párttal szemben. A magyarok által lakott járásokban legalább 2:1-hez arányt értünk el, vagyis a szavazatok egyharmadát, de sok helyen 40 százalékot is szereztük, ami nem rossz eredmény. Talán taktikai hiba volt, hogy nem reagáltunk, amikor az elmúlt időszakban folyamatosan árulónak neveztek bennünket az MKP vezetői. Ezen változtatnunk kell.

* Ez elégséges magyarázat? Nem javított volna az eredményen a szorosabb együttműködés a többi párttal?

Amikor megalakultunk, sok helyen már eldőlt a koalíciók sorsa. Vegyük például Pozsonyt: az SDKÚ–KDH–OKS-MKP koalíció megalakításáról Sólymos László és Mede Vencel tárgyalt az MKP nevében, nekik köszönhető, hogy az MKP koalíciót kötött a három párttal. AzMKPvezetői csak befejezték a vége felé közeledő pozsonyi tárgyalásokat. Abba a koalícióba nem is léphettünk be, amelyben azMKP szerepelt, mivel kikötötték, hogy minden tagnak egyet kell értenie a koalíció bővítésével. Csáky Pál ebből a szempontból eléggé magyarellenes politikát folytatott, hiszen kijelentette, hogy szó sem lehet koalíciókötésről velünk, és a parlamenti választások előtt sem lesz koalíció. Mi felajánlottuk azt is, hogy ha koalíció nem is lesz, de legalább azokban a választókörzetekben, ahol fennállt a veszély, hogy egy magyar sem szerez mandátumot, egyezzünk meg, hogy egyik párt sem állít teljes listát. Az a 18 képviselői hely, amit az MKP elveszített, a keményfejű politikájának eredménye.

* Most nem listás szavazás volt, egy választó több párt jelöltjeire is voksolhatott. Nem tart attól, hogy azok, akik most esetleg megosztották szavazataikat a Híd és az MKP között, a parlamenti választásokon inkább az MKP-t választják, és a jelenlegi 2:1 vagy 3:2 arány elolvad?

Nem hiszem, hogy ettől tartanunk kellene, ez most is működhetett volna egyes szavazókörzetekben. Pozsonyban olyan eredményt értünk el, amilyet még soha, amíg csak az MKP létezett: több mint 5 százalékot szereztünk. Kassán 6 százalékot, és ott is voltak olyan választókörzetek, ahol több mint 10 százalékot kaptunk. Arra számítanunk kell azonban, hogy ha ugyanilyen kampányt folytat az MKP, támadni, árulózni fog a parlamenti választások előtt is, akkor alacsony lesz a részvételi arány a magyar választók körében. Először fordult elő, hogy a Dunaszerdahelyi járásban alacsonyabb volt a részvétel, mint a szlovákiai vagy a megyei arány. Ez azt jelenti, hogy visszaütött a bennünket ócsárló kampány.

* Nem tartja furcsának, hogy az emberek most, amikor két párt közül választhattak, inkábbnem mentek el szavazni?

Ezt a sárdobálós kampány okozta. Bíróságon kérjük majd számon Duray Miklós szavait, aki azt mondta, hogy a szlovák titkosszolgálat áll a Híd mögött. Most már nem fogjuk tűrni a sárdobálást, mindenkinek vállalnia kell kijelentései következményét. Lehet, hogy hibáztunk, amikor nem reagáltunk határozottabban ezekre a vádakra a kampány során.

* Nagyszombat megyében Gál Gábor, a párt elnökségi tagja indult a megyei elnöki posztért, és 17 százalékkal végzett a második helyen. Nem sovány ez az eredmény?

Ahhoz képest, hogy egy új márkát, egy új pártot kell bevinnünk a politikába, ez jó eredmény. Ha azonban azzal hasonlítjuk össze, amikor az MKP indított jelöltet ebben a megyében, akkor ez az eredmény rosszabb. De látni kell az okokat is: először fordult elő, hogy az MKP nyíltan, saját szórólapjain is arra buzdította a választókat, hogy az SNS által is támogatott jelöltre szavazzanak. Tibor Mikuš a Dunaszerdahelyi és a Galántai járásban is szerzett szavazatokat. Ha ezt is figyelembe vesszük, akkor Gál Gábor eredménye sem rossz.

* Sikerült megszólítani a szlovák választókat is? A „szlovák megyékben” elért eredményt hogyan értékeli?

Pozsonyban és Kassán is vannak olyan választókörzetek, ahol magyarok szinte nem is élnek, ezekben is 6 vagy akár ennél több százalékot kaptunk. Az északi megyékben nagyon langyos kampányt folytattunk, ennek ellenére a politikai szempontból teljesen ismeretlen jelöltjeink is 5-600 szavazatot kaptak. A választások visszaigazolták, hogy van lehetőség a szlovák szavazók támogatásának elnyerésére is, de ez lassú folyamat lesz. Homonnán összesen több mint 10 ezer szavazatot kaptak a jelöltjeink. Ezeket a szavazatokat a ruszinoktól kaptuk, két erős ruszin jelöltünk is volt. A választások igazolták azt is, hogy az MKP hazudik, amikor azt állítja, hogy mi szlovák párt vagyunk, nem védjük a magyarok érdekeit, hiszen a magyar választók körében is jelentős, 30-40 százalékos támogatást kaptunk.

* Hol teljesített lehetőségeihez képest rosszabbul a Híd?

Míg mondjuk a Dunaszerdahelyi vagy a Komáromi járásban viszonylag jó eredményt értünk el, voltak olyan körzetek, ahol az MKP jelöltjeivel szemben 5:1 arányban vesztettünk. Ilyen például az Érsekújvári vagy a Lévai járás. A Nagymihályi járásban viszont több szavazatot kaptunk, mint az MKP.

* AzMKPszerint a szavazás bizonyítja, hogy a szlovákiai magyarságnaknincsszükségekétpártra.

Ez az MKP véleménye, és emiatt nem fogok veszekedni az MKP-val. Úgy látom, bebizonyosodott ennek ellenkezője, sok helyen ott is mi kaptuk a szavazatok 40 százalékát, az MKP-nak pedig maradt a 60, ahol két héten keresztül árulóztak. Számomra ez az eredmény azt bizonyítja, hogy a szlovákiai magyaroknak legalább egyharmada úgy érzi, szükség van több pártra.

* Csáky Pál szerint nem lesz MKP–Híd választási koalíció. Kijelentette, a Hídra a Smernek van szüksége, hogy a választások után legyenek „jó magyarok”, akikre támaszkodhat.

Csáky Pál a régi rendszer retorikáját vette elő. Ki volt az, aki a Lisszaboni Szerződés megszavazása előtt, 20 képviselő szavazatáért könyvének kiadására kért egymillió koronát? Nekünk van szükségünk a Smerre? Csáky Pál kijelentette, hogy együtt tudnak működni mindkét oldal normális politikusaival. Mi a választókat szólítjuk meg, nem a politikusokat. Mi használ jobban a szlovákiai magyaroknak például a nyelvtörvény esetében: ha verjük az asztalt, vagy ha meg tudjuk győzni a szlovákokat, hogy a nyelvtörvény rossz. A valóság az, hogy az MKP fél a Hídtól, ezért próbálja befeketíteni. Szerintem a szlovákiai magyaroknak arra van szüksége, hogy ez a bezárkózás megszűnjön, amikor kirúgják a pártból azokat, akiknek más a véleményük.

* Igyekeznek szorosabban együttműködni az MKP-val, vagy inkább szlovák pártokkal, például a Szabadság és Szolidaritással fűzik szorosabbra a kapcsolatukat?

Mi mindig azt mondtuk, hogy az SNS kivételével egyik párttal sem zárjuk ki az együttműködés lehetőségét. Az SaS szerintem egyedül fog indulni a parlamenti választásokon, mert szeretné önállóan kipróbálni magát. Velük együtt tudunk működni, de vannak olyan területek, melyekről még tárgyalunk. Nyitra megyében már most is sikerült kisebb pártokból összeállítani egy koalíciót. Besztercebánya megyében a Zöldek Pártjával indultunk, és a koalíciós listáról az ő jelöltjük jutott be.

* Nem érzi úgy, hogy a Híd jelöltjeire leadott szavazatok elvesztek? Feltehetően több magyar képviselő lehetett volna, ha csak egy párt indul.

Több magyar képviselő lehetett volna, ha az MKP elnöke és a kerületi vezetők nem utasítják el azt a javaslatot, hogy ne állítsunk teljes listát. Így például a Kassa-vidéki járásban bejuthattak volna képviselőink. Galántán 3 Smeres képviselő jutott be csak azért, mert az MKP teljesen elutasította az együttműködést.

* A hétvégén újabb közgyűlést tart a Híd.

Kiértékeljük a megyei választásokat. Négy és fél hónapunk volt, ez alatt a struktúráinkat nem tudtuk kiépíteni, kevés az alapszervezetünk. A Nagymihályi járás jó eredményei mögött látni kell, hogy ott már működnek az alapszervezetek, a Dunaszerdahelyi és a Komáromi járásban alig van alapszervezetünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?