Brüsszel nem hisz Ficónak

<p>Az Európai Bizottság szerint idén ugyan Szlovákia várhatóan teljesíti a 3 százalékos hiánycélt, a következő években azonban a költségvetési hiány 3 százalék felett is lehet. Az Európai Bizottság pénteken tette közzé az eurózóna tagállamainak költségvetési terveiről alkotott véleményét. Ez az első alkalom, hogy a gazdaságpolitikák szorosabb összehangolásának jegyében Brüsszel még a tagállamok büdzséinek elfogadása előtt ítéletet mondhat a tervekről.</p>

Szlovákia az Európai Bizottság szerint idén képes lesz 3 százalék alá csökkenteni a költségvetési hiányát, továbbra is bizonytalan azonban, hogy az elkövetkező két évben sikerül-e kikerülnie a túlzottdeficit-eljárás alól. Míg például a szlovák kormány jövőre 2,8 százalékos költségvetési hiánnyal számol, az Európai Bizottság szerint ez elérheti a 3,2 százalékot. Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris biztosa szerint Szlovákia ugyan az ajánlásoknak megfelelően csökkenti a kiadásait, középtávon azonban akár a bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékának megfelelő kilengés is elképzelhető, ami veszélybe sodorhatja a hiánycél teljesítését. A biztos szerint a Fico-kabinet ráadásul a jövő évi költségvetés hiányának a lefaragását nagyrészt a bevételek növelésével – így például az ágazati adók meghosszabbításával – szeretné elérni, ahelyett hogy takarékoskodna.

„Elégedettek lehetünk a most közzétett jelentéssel, az Európai Bizottság szerint ugyanis Szlovákiának idén sikerül teljesítenie a hiánycélt” – állítja Peter Kažimír pénzügyminiszter, aki azonban elismeri, hogy ami az elkövetkező éveket illeti, már nem ilyen rózsás a helyzet. Hogy ezen javítsanak, Kažimír szerint további változások várhatók például a jövő évi költségvetés egészségügyről szóló fejezetében, aminek köszönhetően nőhetnének a bevételek.

A bizottság ezúttal 13, eurót használó ország költségvetési terveit vette górcső alá, a mentőprogramban részesülő államokét nem, és arra jutott, hogy Finnország, Olaszország, Málta és Spanyolország esetében áll fenn annak kockázata, hogy a tervezett költségvetés nem teljesíti a stabilitási és növekedési paktumban lefektetett célokat, de egyik esetben sem olyan súlyos ez a veszély, hogy az adott országnak új tervet kelljen készítenie. A strukturális hiány tekintetében meghatározott úgynevezett középtávú célt az egész eurózónában csak Észtország és Németország tudja teljesíteni. Ezért bár Brüsszel eredményesnek tekinti az eddigi pénzügyi konszolidációt, további strukturális reformokat tart indokoltnak.

A bizottság által készített vélemények most az eurót használó országok pénzügyminiszterei elé kerülnek, akik a jövő héten tekintik át a brüsszeli ajánlásokat, a tagállamoknak pedig legkésőbb december 31-ig kell elfogadniuk a jövő évi költségvetéseiket. Korábban egy bizottsági forrás arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel pusztán véleményt mond a tagállamok költségvetési terveiről, mindazonáltal szeretné elérni, ha a tagállamok megfogadnák a megfogalmazott javaslatokat. (mi, TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?