Január elsejétől Boros Zoltán a Magyar Koalíció Pártja Besztercebányai Kerületi Tanácsának elnöke, tavaly tavasszal ugyanis meghatározott időszakokra választott elnököt a testület. A határozat alapján Csúsz Péter megbízatása december 31-én lejárt. Boros Zoltánra a parlamenti választásokra való kerületi felkészülés levezénylése vár.
Boros Zoltán szerint módosítani kell az MKP alapszabályát
Ön szerint hogyan lehet még sikeresebb az MKP?
Politikai szempontból nagyon fontos év áll előttünk. Életbe lépett a megyékről szóló törvény, megkezdi munkáját a megyei önkormányzat, parlamenti választások lesznek. Tekintettel a megváltozott helyzetre, szerintem módosítani kellene az MKP alapszabályát.
Mire gondol?
Például a kerületi tanácsok átalakítására. Eddig a párt bizonyos járási vezetői automatikusan a kerületi tanács tagjaivá váltak. A testületben az egyes régiók nem a lakosság számarányának megfelelően vannak képviselve. A közép-szlovákiai magyar régió nincs megfelelő arányban képviselve az MKP központi vezetésében, sem a parlamentben. A megyei választások előtt minden magyar települést meglátogattunk, a polgárok legtöbbször ezt kifogásolták, ezekért a hiányosságokért bírálták munkánkat.
A kerületi tanács elnökeként mit tehet azért, hogy ez megváltozzon?
Az elkövetkező időszakban a kerületi tanács egyik fő célja az lesz, hogy elérjük, régiónk minden szinten a lakosság számarányának és politikai szervezettségének megfelelően legyen képviselve. További fontos feladatunk megerősíteni alapszervezeteinkkel a kapcsolatrendszert. Ha ezeket a célokat sikerül elérnünk, azt hiszem, növelni tudjuk politikai hatékonyságunkat helyi és felsőbb szinteken is. Ez sok mindent befolyásolhat, például növelheti a polgárok részvételi kedvét a parlamenti választásokon, ami nyilván a siker egyik záloga.
Milyen kapcsolatrendszerre gondol?
Elsősorban a helyi és a járási, illetve most már a megyei szervezetek közötti kapcsolatok erősítésére. Ez olyan probléma, amely már korábban is gondot okozott a pártnak. Nagyon fontos feladatnak tartjuk a lakosság tájékoztatását, hogy az információ visszafelé áramlását magasabb szintre tudjuk emelni. Ez az egyik alapfeltétele annak, hogy a lakosság részéről nagyobb legyen az érdeklődés a közügyek iránt. ĺgy hatékonyabban bevonhatók a háttérmunkába és a független szakemberek szakmai tudását is tudjuk kamatoztatni. Be kell ismerni, hogy mind járási, mind felsőbb szinteken ezt a témát régóta hangoztatjuk, de a problémát eddig nem kezeltük kellő érzékenységgel. Vannak szakemberek, akik kivonják magukat a politikai életből, viszont a szakmai kérdések megoldásában feltétlenül hasznosak lehetnek. Feltételezésem szerint rájuk elsősorban a megyei közgyűlésben ránk háruló feladatok megoldásában lesz szükség.
Mi a véleménye a régión belüli széthúzásról? A besztercebányai megyei elnök kihelyezett részlegeket ígért Losoncnak illetve Rimaszombatnak, ezek szétosztásánál nem lángolhat fel a korábbi rivalizálás Losonc és Rimaszombat között?
Annak ellenére, hogy az MKP-n belül sikerült jó együttműködést kialakítani Gömör és Nógrád között, ha sikerül elérni alapvető célkitűzéseinket, nem lesz egyszerű feladat eldönteni, hol legyen a kihelyezett részleg. Bölcs döntésre lesz szükség, de elsősorban azt kell elérnünk, hogy a kihelyezett részlegek megnyíljanak a térségben. További fontos feladatnak tartom annak a figyelemmel kísérését is, hogy a jogkörök átadása ne okozzon kiesést a régió fejlődésben. Mondok egy példát: a törvény értelmében a járási hivatalok már nem felelősek a régió fejlődéséért, a kerületi önkormányzaton pedig ez a szakosztály csak ezután fog megalakulni. Tehát átmenetileg lesz egy űr, amely ha nem figyelünk oda, fékező erővé is válhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.