Eduard Heger
Bizalmat kapott Heger kormánya
Eduard Heger (OĽANO) kormányának bizalmat szavaztak a parlamenti képviselők. 144 jelenlévő képviselő közül 89 megszavazta a kormányprogramot, 55-en ellene szavaztak. A kormánynak legalább 76 voksra volt szüksége.
Pénteken (április 30.) kezdődött a kormányprogramról szóló vita, körülbelül 40 képviselő szólalt fel.
Támogatták a kormányprogramot az OĽANO, a Sme rodina, az SaS és a Za ľudí képviselői, ellene szavazott a Smer, az ĽSNS és az összes független képviselő. Hatan hiányoztak, Ján Kerekréti és Martin Čepček az OĽANO-ból, Jana Bittó Cigániková és Radovan Sloboda az SaS-ből, Jaroslav Baška a Smer-ből, valamint a független Štefan Kuffa.
A kormányprogram 131 oldalas, 18 fejezetből áll, nem sokban tér el a 2020 áprilisában elfogadott eredeti kormányprogramtól. A nyitó fejezet ezúttal a korrupció elleni harcról szól, az utolsó pedig a kulturális élet támogatásáról. A nyilatkozatban egyúttal aktualizálták azokat a dolgokat, melyek az időközben eltelt egy év miatt váltak szükségessé. A kormány leszögezi, hogy az új programnyilatkozat ambiciózus, de reális célként tűzi ki minden egyes állampolgár életszínvonalának javítását, és tisztában van vele, hogy ha kudarcot vall, annak rendkívül romboló hatása lesz az egész országra, a politikai rendszerbe vetett bizalomba, és a szélsőséges csoportok erősödését eredményezheti. Az ellenzék előre bejelentette, hogy nem szavazza meg a kormányprogramot.
Heger kabinetjét április 1-jén nevezte ki Zuzana Čaputová köztársasági elnök. Az ország alkotmánya szerint a kormánynak a kinevezést követő 30 napon belül a parlament elé kell terjesztenie a programját, annak jóváhagyásával a parlament bizalmat szavaz a kormánynak.
A parlament egyúttal elvetette a Smer kormányprogramhoz benyújtott határozati javaslatát. Az ellenzéki párt azt akarta elérni, mondja ki a parlament, hogy a kormányprogram ignorálja a járvánnyal kapcsolatos tragédiákat, és a járvány gazdasági, szociális és pénzügyi hatásait. A párt javasolta az általános tesztelés eltörlését, és azt is, hogy a parlament azonnal szavazzon a veszélyhelyzet meghosszabbítására vonatkozó javaslatról, valamint hozzanak létre parlamenti vizsgálóbizottságot annak feltárására, kiket terhel felelősség a járvány negatív következményeiért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.