Bírósági perek helyett békéltetés

Érsekújvár. A főváros IV. kerületén kívül Szepsiben és Érsekújvárban kezdték el még tavaly márciusban azon probációs, nevelő hivatalnokok képzését, akik az átnevelést, illetve mediációt, magyarán: közvetítéses kiegyezést bonyolítják le az említett városok járásbíróságain.

Érsekújvár. A főváros IV. kerületén kívül Szepsiben és Érsekújvárban kezdték el még tavaly márciusban azon probációs, nevelő hivatalnokok képzését, akik az átnevelést, illetve mediációt, magyarán: közvetítéses kiegyezést bonyolítják le az említett városok járásbíróságain.

Képzésüket az igazságügyi minisztérium vállalta fel, amely az igazságszolgáltatást érintő reformok keretében szorgalmazza a peren kívüli menedzsment bevezetését is. Fejlett országokban a polgári és többnyire a kereskedelmi jellegű ügyek negyven százalékát peren kívül, a döntőbírói vagy békéltető eljárás keretében oldják meg, ami sokkal gyorsabb és olcsóbb is.

Daniel Lipšic igazságügyi miniszter pénteken az érsekújvári járásbíróságon tájékoztatót tartott a tavaly április elsején indított próbatervezet eddigi eredményeiről. Elmondta, júniusig szeretnék előkészíteni a polgárjogi perek során alkalmazható mediációs törvényt, melynek bevezetését jövő év januárra tervezik. A szomszédos Csehországban már bevált probáció a döntés autoritásán alapul. A bíró a döntéshozatalkor a vádlottnak, ill. elítéltnek probációs, nevelői felügyeletet határozhat meg. A mediáció esetében azonban mindkét fél – a károsult és a tettes – beleegyezését kell, hogy adja a közvetítéses kiegyezéshez.

– Örömmel biztosítottunk teret a járásbíróságon e reform jellegű kezdeményezésnek. Munkatársunk Oľga Paludová végzi az ezzel kapcsolatos hivatalnoki teendőket, melyek részben már most tehermentesítik a bíróságokat a peren kívüli eljárások sikeres lebonyolításával. Ami a kiegyezéses eljárást illeti, eddig tizenöt befejezett esetünk volt. A probáció, átnevelés terén a próbaidőszakban negyvenöt esettel találkoztunk. Alkalmazottunk átneveléssel kapcsolatos munkája nem csupán formális. Példaként említeném azokat az eseteket, ahol az apa nem fizette a kötelező gyermektartást. Számos olyan esetünk volt az elmúlt időszakban, amikor a vádlottak ismét beilleszkedtek a mindennapi életbe, állást találtak maguknak, hogy a továbbiakban önerőből tudjanak eleget tenni a kötelezettségeiknek. Itt említeném meg, hogy nagyon jó a kapcsolatunk a járási munkahivatallal. A vádlott és a károsult közti békéltetést illetően a járás szociális intézményeivel is együttműködünk – tájékoztatta lapunkat Jozef Kanás, az érsekújvári járásbíróság elnöke.

– Daniel Lipšic igazságügyi miniszter a találkozót követően felkereste a helyi gimnázium diákjait is, hogy megválaszolja az új, igazságszolgáltatási reformokkal kapcsolatos kérdéseiket. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?