Bindics: Jó szakembereket kell választani

Több kulturális projektnek is a menedzsere a fővárosban, például életet lehelt a régi vásárcsarnokba, de hátrányos helyzetű gömörieknek, köztük romáknak is próbál munkahelyet teremteni.

Több kulturális projektnek is a menedzsere a fővárosban, például életet lehelt a régi vásárcsarnokba, de hátrányos helyzetű gömörieknek, köztük romáknak is próbál munkahelyet teremteni. Bindics Gábor kulturális menedzsert kérdeztük arról, mi alapján döntötte el, kire adja a voksát.

A hétvégén választások lesznek. Már eldöntötte, kire adja szavazatát?

Döntöttem, a Hídra adom a voksomat.

Mi alapján döntött? Miért a Hidat választotta?

Több dolgot vettem figyelembe. Az egyik az, hogy a Híd kidolgozta a kisebbségek számára a kulturális önkormányzatiság elvére épülő támogatási rendszert, ami a többségi közegben a Művészeti Alap formájában már működik. A lényeg, hogy igyekeznek leválasztani a politikáról, a kormányhivatalról azt a támogatási rendszert, azt a támogatási összeget, amelyet a kisebbségi kultúrára szán a kormány. Így a jövőben elkerülhető lesz, hogy az legyen a döntő, kit „ültet” a rendszer élére a minisztérium vagy a kormányhivatal. Ez egy teljesen pozitív dolog, hiszen a politika általában ezt fordítva képzeli el, azt szeretné, hogy saját emberei dönthessenek, ők ülhessenek be a meghatározó pozíciókba. A törvénytervezet előkészítésébe én is bekapcsolódtam, sok más szakemberrel együtt. Ez merész lépés egy politikai párttól. És ami a legfontosabb, hogy ez már egy kézzel fogható, létező javaslat, nem egy vágyálom, amelyről csak beszélgetünk, hogy meg kellene valósítani.

Mi volt a második döntő szempont?

A Híd álláspontja a menekültkérdésben. A párt olyan álláspontot képvisel, amely közel áll az enyémhez. Nem ítéli el kollektív bűnösként az összes menekültet, aki Európába szeretne jönni, nem mondja azt, hogy minden bevándorló rossz, ami jelenleg a szlovák és a magyar politikában is meghatározó véleményként jelenik meg.

Egyes fórumokon ezt úgy magyarázzák, hogy a Híd a magyarok lakta régiókba telepítené le a menekülteket. Ettől nem tart?

Engem nem zavar, sőt örülök, hogy vannak országok, ahol befogadják azokat, akik háború elől menekülnek. Nyilván meg kell tartani a mértéket, meg kell vizsgálni, hogy kik azok, akik ide érkeznek, milyen motiváció hajtja őket. Azt gondolom, hogy ennek a „betelepítési történetnek”, amit a Hídról terjesztenek, semmi valós alapja nincs. Sajnos rengeteg az összeesküvés-elmélet az interneten, és a félelemkeltésnél fontosabbnak tartom a higgadt párbeszédet, az emberek pontos tájékoztatását, mert a menekültkérdés nem az a téma, amelyet egyszerűen, egy igennel vagy egy nemmel azonnal meg lehetne oldani.

Miért tartja ilyen fontos szempontnak a menekültválságra javasolt választ?

Ez ugyanaz a témakör, mint a tavalyi, családról szóló népszavazás volt, amikor a melegeket bélyegezték meg. Kisebbségi párt nem követheti el azt a hibát, hogy bárkit, legyen az menekült vagy bármilyen más közösség tagja, kollektív szinten ítél el. Ha ezt megteszi, akkor már nem várhatja el azt sem, hogy a magyarokkal szemben ne alkalmazzák a kollektív bűnösség elvét, hogy ne kollektív módon értékeljenek bennünket.

A Híddal kapcsolatban sokszor felmerül, hogy „vegyes pártként” nem képviseli megfelelően a magyarok érdekeit, az elmúlt négy évben az eredményei nem megfelelőek. Figyelembe vette-e az elmúlt négy év politikáját is?

Nem szabad elfelejteni, hogy a Híd ellenzékben volt az elmúlt négy évben. Azt nem figyelem napi rendszerességgel, hogy ki hogyan és miről szavaz a parlamentben. De úgy vélem, hogy vannak olyan területek, ahol a Híd sokkal előremutatóbb politikát képvisel, sokkal többet tesz a szlovákiai magyarságért, mint bármelyik másik párt.

A Híd képviselőlistájának az összetétele befolyásolta a döntését?

Igen, hiszen látom azt, hogy a listán szerepel Vavrek István és Martin Dubéci, de befolyásolt az is, hogy Lucia Žitňanská a Hídban folytatja a politizálást. Fontosnak tartom azt is, ahogyan például Solymos László viszonyul a kisebbségi kultúra finanszírozásának kérdéséhez.

Tehát nem tart attól, hogy a Híd listáján nemcsak magyar, hanem szlovák nemzetiségű jelöltek is bejutnak a parlamentbe?

Szerintem a magyarság mellett ugyanolyan fontos szempont az is, hogy akit megválasztunk, jó szakember legyen. Ha egy jó szakember magyar, az egy hozzáadott érték, amelyből a kisebbség és a többség is profitál. Ha megválasztanak egy magyart, aki nem ért a szakterületéhez, azzal a magyarok hitelét csorbítjuk. Ha Žitňanská például miniszter lehet, az nagyobb hozzáadott értéket jelent mindenkinek, a magyaroknak is. Én nem hiszem, hogy a magyarokat csak magyarok képviselhetik, a magyarok számára fontos ügyeket csak magyarok oldhatják meg jól. A kisebbségi nyelvhasználati törvény elfogadásakor az akkor a Híd frakciójába tartozó Ondrej Dostál nagyon jól érvelt a parlamentben, a szlovák képviselők számára is elfogadható módon. Természetesen kell, hogy legyen a pártban egy olyan vonal, amely a szlovákiai magyarok érdekeire is figyel, de emellett figyeljen a többi közösség érdekeire is, mert a szlovák többség így megérti, hogy a dolog lényege nem egy magyar lobbi, hanem egy mindenki számára élhetőbb és toleránsabb társadalom építése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?