Bevezetik a minimálnyugdíjat

<p>Pozsony. A minimális nyugdíjat bevezető törvénymódosítás lesz az egyik legérdekesebb pontja a parlament ma kezdődő májusi ülésszakának. Megmutatkozik az is, hogy az új házelnök hajlandó-e engedni az ellenzéknek.</p>

ÚJ SZÓ-HÍR

A kisnyugdíjasok reménykedhetnek, júliustól várhatóan emelkedik majd azoknak a járadéka, akik legalább 30 évet ledolgoztak, de mégis nagyon alacsony nyugdíjat kapnak. A kormány elképzelése szerint 30 ledolgozott év esetén a Szociális Biztosító 269,50 euróra, vagyis a létminimum 136 százalékára egészítené ki azok járadékát, akiknek ennél alacsonyabb a nyugdíja.

A minimálnyugdíj a ledolgozott évek száma alapján emelkedik majd, 40 ledolgozott év esetén már a létminimum 157 százaléka, azaz 311 euró, 45 év esetén pedig 172 százaléka, azaz 340 euró jár majd. A jogszabály azonban várhatóan változik majd az első elképzelésekhez képest, a kabinet ugyanis kivételt tesz azokkal a nyugdíjasokkal, akik a második pillérből is kapnak járadékot: számukra alacsonyabb minimális állami nyugdíjat akar jóváhagyni, hogy ezzel is a második pillérből való kilépésre ösztönözze az embereket. Ellenzéki képviselők már jelezték, hogy ha a jogszabályt ilyen diszkriminatív módon fogadja el a parlament, akkor az Alkotmánybírósághoz fordulnak.

Az Állami Számvevőszék elnökének megválasztását május 19-re tűzte ki Peter Pellegrini házelnök. A Smer eddig nem volt hajlandó támogatni egyetlen ellenzéki jelöltet sem, azt követelte, hogy előbb az ellenzéki pártok egyezzenek meg egy közös jelöltben. Várhatóan most is több ellenzéki jelölt lesz, de egyelőre csak Maroš Žilinka ügyész neve ismert, őt a KDH jelölte.

A képviselők tárgyalnak majd a közbeszerzési törvény módosításáról is, amely előírná, hogy csak azok a cégek indulhatnak az állami tendereken, amelyek nyilvánosságra hozzák, hogy ki áll a cég hátterében, ki a végső kedvezményezett. Ezzel az offshore cégeket akarják kizárni a tenderekből. Az ellenzék azonban azt követeli, hogy ne csak a közbeszerzésből zárják ki az ismeretlen hátterű cégeket, hanem a közpénzek kezeléséből általában. Így például nyilvánosságra kellene hozni a Dôvera Egészségbiztosító valódi tulajdonosainak névsorát, sajtóinformációk alapján ugyanis a biztosító egyik titkos tulajdonosa Juraj Široký, a Smer állítólag mecénása, a Váhostav tulajdonosa.

A képviselők tárgyalnak majd a bősi erőmű jelenlegi helyzetéről is, jelentést kértek ugyanis arról a folyamatról, amelynek eredményeképpen a Smer felmondta az üzemeltetési szerződést az olasz többségi tulajdonban lévő Szlovák Villamos Művekkel. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?