A szlovák államkassza a biztonságos sávból a magasan kockázatosba esett vissza, az állam gazdálkodása hosszabb távon fenntarthatatlan – derül ki az államkassza őrének számító Költségvetési Tanács legfrissebb jelentéséből, amely szerint ezért elsősorban az előző kormány a felelős.
Bajban az államkassza
„Pár évvel ezelőtt, 2015 és 2016 táján az állam gazdálkodása még hosszabb távon is fenntarthatónak számított, ami ma már nem igaz. A legnagyobb visszaesésre 2019-ben került sor, paradox módon abban az évben, amikor szárnyalt a gazdaság és a munkanélküliség történelmi mélyponton volt” – derül ki a Ján Tóth vezette Költségvetési Tanács (RRZ) legfrissebb elemzéséből. Eszerint az előző – a Smer, az SNS és a Híd alkotta – kormány a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos módosításokkal rontott a helyzeten, hosszú távon destabilizálva az államkasszát. Az RRZ szerint ez így már a világjárvány kitörése előtt a magasan kockázatos sávban volt, amin a járvány természetesen tovább rontott. Tóth szerint az államadósság tavaly a bruttó hazai termék (GDP) 60,6 százalékára nőtt, míg egy évvel korábban 48 százalék körül mozgott. A Költségvetési Tanács szerint az államnak sürgős lépéseket kell tennie azért, hogy stabilizálja az állam gazdálkodását, ellenkező esetben az államadósság fenntarthatatlan növekedésbe kezdhet. Ha a kormány semmit sem tenne, a Költségvetési Tanács előrejelzése szerint a GDP-arányos államadósság már 2040-re 100, 2048-ra 150, 2054-re pedig 200 százalékra nőne. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.