<p>A sereghajtók közé tartozunk Európában a nyugdíjrendszer fenntarthatósága tekintetében, derül ki az Allianz nemzetközi összehasonlító tanulmányából.</p>
Bajban a nyugdíjrendszerünk
Az Allianz nemzetközi összehasonlításában 54 ország közül a 36. helyen végzett Szlovákia, az összesített értékelés alapján 6,28 pontot kapott a 9 pontos maximumból. Az értékelés egyetlen pozitívuma, hogy a nyugdíjrendszer fenntarthatósága 2014-gyel összehasonlítva javult, ami azonban csak a nyugdíjkorhatár fokozatos emelésének köszönhető. Az Allianz Slovenská DSS jelezte, a korhatár emelkedése azonban nem lesz elég a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának biztosítása szempontjából. Az elemzők úgy vélik, elsősorban az első, az állami pillér van komoly bajban. „A helyzet komoly, a nyugdíjkorhatár emelése nem menti meg az első nyugdíjpillért. Elsősorban az első pillér bőkezűségét kell csökkenteni, vagyis a nyugdíj összegének csökkennie kell a fizetéshez képest” – magyarázza Miro Kotov, a nyugdíjpénztár szakértője.
A tanulmány szerint a nyugdíjak összege jelenleg meghaladja a bruttó fizetés 52%-át, ami nemcsak regionális összehasonlításban, hanem világviszonylatban is magas. Ugyan vannak ennél magasabb arányok is, a legbőkezűbb a spanyol rendszer, ahol a nyugdíj/fizetés arány megközelíti a 80%-ot, de ez meg is látszik az ország helyezésén, amely az Allianz listáján a 45. helyen szerepel. Ugyanakkor a Szociális Biztosító szerint az arány Szlovákiában alacsonyabb, legalábbis az átlagnyugdíj és az átlagbér esetében, az átlagnyugdíj 411 euró volt 2015-ben, az átlagkereset viszont 883 euró, így az arány 46,55%-os. Ez azonban csak az öregségi nyugdíjra vonatkozik – nincs beleszámítva például az özvegyi nyugdíj –, és átlagos összegben számítva.
[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"256623","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"875","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"283"}}]]
A nyugdíjrendszer veszélyeztetettségét elismeri Ivan Švejna (Híd) szociális ügyi államtitkár is. „A szlovák nyugdíjrendszer deficites, a nyugdíjkiadások magasabbak, mint az állam által beszedett járulékok, annak ellenére, hogy a járulékok viszonylag magasak” – véli az államtitkár.
Az Allianz által vizsgált 54 ország közül a 36. Szlovákia azon a listán, amelyet a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát szempontjából állítottak össze. Az elemzés szerint a fizetésekhez képest túl magas a nyugdíj összege.
Az Allianz elemzése szerint a szlovákiai nyugdíj mintegy 52 százaléka a bruttó fizetéseknek, ami a többi országgal összehasonlítva túlságosan magas. A térségünkben egyedül Lengyelországban magasabb még a szlovákiainál is a nyugdíj/fizetés arány – mintegy 53% –, az összes többi országban ennél sokkal alacsonyabb.
Szlovákia az éllovas
A Szlovákia után következő állam, Észtország 40 százalékos aránnyal következik, ami 12 százalékpontos szakadékot jelent. A többi volt szocialista állam ennél is alacsonyabb arányt tud felmutatni, Magyarországon csak mintegy 33 százalék, Csehországban pedig 32 % körüli a nyugdíj aránya a korábbi fizetéshez képest. Ugyan Magyarország, Románia és Bulgária is megelőzi Szlovákiát a pénzügyi fenntarthatóság tekintetében, az Allianz szerint azonban ott is komoly módosításokat kell megvalósítani, mivel ezekben az országokban az a veszély fenyeget, hogy nyugdíjasok nagy tömegei csúszhatnak a szegénységi küszöb alá. „Az államnak szociális segélyt kellene nekik nyújtania, ami még jobban megterhelné az államháztartást” – állítja Miro Kotov, az Allianz Slovenská DSS nyugdíjpénztár elemzője.
Sok a nyugdíjas
A szlovák nyugdíjrendszeren Ivan Švejna (Híd) szociális ügyi államtitkár szerint is változtatni kell. Az egyik tényező, ami az egyensúly ellen dolgozik, hogy folyamatosan nő a nyugdíjasok száma. „Az utóbbi 10 évben 100 ezerrel nőtt a nyugdíjasok száma, vagyis a járadékra jogosultak száma folyamatosan emelkedik” – magyarázza Švejna. A Szociális Biztosító adatai szerint ennél is gyorsabb a nyugdíjasok számának emelkedése. Amíg 2005-ben mindössze 912 ezer öregségi nyugdíjat folyósított a biztosító, tavaly már 1,034 milliónál tartott. „A fenntarthatóság érdekében valamilyen módon stabilizálni kell a nyugdíjasok és a járulékfizetők arányát” – véli az államtitkár. Ennek egyik lépése, hogy fokozatosan emelkedik a nyugdíjkorhatár, januártól 76 nappal emelkedik a nyugdíjfolyósítás küszöbe. Vladimír Baláž, a SAV elemzője szerint is módosítani kell a rendszeren. „Jelenleg Szlovákiában 2,7 millió ember dolgozik, a valóságban azonban csak 2,3 millió ember fizet járulékot. Közülük is sokan »optimalizálnak«, nem fizetnek eleget” – mondta az elemző. A nyugdíjrendszer jelenleg az 1,03 millió öregségi nyugdíj mellett még további nyugdíjakat is fizet, összesen mintegy 1,3 millió embert tart el. Jelenleg egy nyugdíjasra még 1,7 befizető jut, 2030-ra már csak 1,24, 2050-re pedig megfordul az arány, 0,8 járulékfizetőnek kell eltartania egy nyugdíjast.
Švejna szerint az embereknek – elsősorban a fiataloknak – mielőbb tudatosítaniuk kell, hogy az állami nyugdíj nem lesz mindig ilyen magas. „Az embereknek minél nagyobb mértékben ki kellene használniuk más lehetőségeket, amelyek garantálhatják a tisztességes öregkort” – mondta az államtitkár.
Kína, a sereghajtó
Az Allianz összehasonlításában két év alatt legnagyobbat Oroszország és Kína rontott a helyzetén. Ugyan Oroszország 13 helyet visszaesve még mindig a 27. helyen áll, de a gazdasági válság miatt így is nehéz helyzetben van. Kína az utolsó előtti helyen áll, mivel rohamosan öregszik a lakossága, és emelik a nyugdíjakra fordított összeget is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.