<p>Az Európai Unió külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben döntöttek arról, hogy október 1-jéig legkevesebb 200 fős polgári - vagyis fegyvertelen - megfigyelő missziót küldenek Grúziába. A megfigyelők egyelőre a Dél-Oszétia és Abházia szakadár tartomány, illetve a grúz törzsterületek közti ütköző övezetben tevékenykednek majd. Ahhoz, hogy magában Dél-Oszétiában, illetve Abháziában is jelen legyenek, orosz egyetértésre lenne szükség, ami jelenleg nincs meg.</p>
Az uniós külügyminiszterek döntöttek EU-megfigyelők Grúziába küldéséről
A misszió első feladata az lesz, hogy figyelemmel kísérje az orosz erők október 11-ig történő visszavonását az augusztusi fegyveres összecsapások kirobbanása előtti vonalak mögé.
A misszió személyi állományának zömét franciák, németek és olaszok adják majd, és tagjai közt lesznek rendőrök, igazságügyi, emberi jogi, illetve katonai szakértők.
Az EU vezetői a múlt hétfőn állapodtak meg Moszkvával az orosz erőknek a háború előtti vonalak mögé történő visszavonásában és a nemzetközi megfigyelők létszámának növelésében. Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár azonban ezen a napon Londonban megjelent sajtónyilatkozatában felhívta a figyelmet arra, hogy az oroszoknak eszük ágában sincs helyreállítani a status quót.
Benita Ferrero-Waldner, az EU kül- és szomszédságpolitikájáért felelős biztos közben szóvivője útján bejelentette, hogy az unió 2010-ig mintegy félmilliárd euró támogatást nyújt Grúziának, az oroszokkal vívott háborúban keletkezett károk enyhítésére.
Az uniós külügyminiszterek üdvözölték a zimbabwei hatalommegosztási megállapodást, de az afrikai országgal szemben korábban életbe léptetett szankciós intézkedéseken egyelőre nem változtattak. A tanács üdvözölte és jelentős lépésnek minősítette, hogy Fehéroroszországban már szabadon engedték az összes politikai foglyot, de egyúttal megfogalmazta további elvárásait is az emberi jogok betartását illetően. A résztvevők azzal a felhívással fordultak a két legújabb EU-tagországhoz, Romániához és Bulgáriához, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a korrupció elleni fellépés terén. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.