<p>Szeptembertől hat százalékkal emelkedik a pedagógusok bére, ennek ellenére a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése újraélesztené a márciusban felfüggesztett pedagógus-sztrájkot. Az első munkabeszüntetést szeptember 13-ára tervezik.</p>
Az új tanévben is lesz sztrájk
Szimbolikusan szeptember 13-ra hirdette meg az új tanév első sztrájkját a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezése (ISU). Négy évvel korábban ugyanezen a napon a szakszervezet szervezésében sztrájkoltak a pedagógusok, Dušan Čaplovič (Smer) akkori oktatási miniszter ígéreteit a mai napig nem teljesítette a kormány. „Mi most is azokért a követelésekért harcolunk, melyeket még 2012-ben fogalmaztunk meg. Az oktatási tárca máig nem adott magyarázatot arra, hogy miért nem teljesítette követeléseinket” – mondta Vladimír Crmoman, az ISU tagja.
Új taktika
A korábbi helyett most új taktikát vetnek be a tanárok. Úgy tervezik, hogy nem folyamatosan tiltakoznak majd, hanem váltakozó napokon és különböző órákban nem veszik fel a munkát. Szeptember 13-ára egyórás tiltakozást hirdettek, a sztrájkot 21-én folytatnák, akkor kétórásra tervezik a munkabeszüntetést, 29-én pedig háromórás tiltakozást szerveznek. Pavol Ondek, az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetének (OZPŠaV) elnöke egyelőre kivárja, milyen eredménnyel zárul a kollektív bértárgyalás. „Ha a tárgyalások eredménye kedvezőtlen lesz, akkor egyeztetünk a sztrájkról” – mondta Ondek. Az összehangolt, szervezett sztrájkot egyébként Vladimír Crmoman is csak a végső lépésnek tekinti.
Szeptembertől 6%-os emelés
Robert Fico harmadik kormányának egyik első intézkedése a pedagógusok bérét szabályozó jogszabály módosítása volt, amivel szeptembertől 6%-os béremelést hagytak jóvá az alap- és a középiskolai pedagógusoknak, valamint az egyetemi oktatóknak. A kormányprogram rendszerszintű módosításokhoz és az iskolahálózat racionalizációjához köti a 6%-os béremelést a 2018–2020-as időszakban. Peter Plavčan (SNS-jelölt) oktatási miniszter ígéretet tett arra, hogy a 2017-es évre vonatkozó béremelésről tárgyalni fog a pénzügyminisztériummal. Ennek ellenére Vladimír Crmoman, tegnap ismét benyújtotta a pedagógusok követeléseit a kormányhivatalba, melyeket Andrej Kiska köztársasági elnök mellett a parlamenti képviselőknek is eljuttatnak. Az ISU kitart januári követelései mellett: a pedagógusok idén 140 eurós, jövőre pedig további 90 eurós béremelést szeretnének kiharcolni. Az ágazat költségvetését 400 millió euróval emelnék, követelik továbbá a pedagógusok kreditrendszerének átértékelését. Egyelőre nem tudni, hogy hány pedagógus érdeklődik a sztrájk iránt, a tanárok az ISU honlapján regisztrálhatnak, de az adatok még nem nyilvánosak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.