Az SPP vételára nem publikus

A Demokratikus Baloldal Pártja módosítani szeretné a Szlovák Gázművek (SPP) folyamatban levő privatizációjának feltételeit. Vajon jó ötletnek számít a baloldal elképzelése? Mennyien érdeklődnek a stratégiai fontosságú cég iránt és eladásából mekkora bevétel várható? Ezekre a kérdésekre vártuk a választ Mária Machová privatizációs minisztertől.

Mária Machová: „Keressük a legjobb ajánlatot, s ez csak igazi verseny révén születhet meg. Érdemes volna gyökeresen megváltoztatni a Szlovák Gázművek magánosításának feltételeit?

Szerintem az volna a tisztességes, ha az alternatív megoldás javaslói – akik szerint a gázművek részvénycsomagjának csak a 24 százalékát kellene magánkézbe adni, 25 százalékát pedig a Szociális Biztosítónak juttatni – beismernék, időközben belátták e szándék kivitelezhetetlenségét. Mégpedig azért, mert lépésük sem szakmailag, sem törvénykezésileg nincs előkészítve. A beismerés minden bizonnyal becsületesebb, mint a jelenlegi ködösítési kampányuk és a módosítás erőltetése.

Közismert, hogy a gázművek 49 százalékos csomagjának eladásából a Szociális Biztosító hozzávetőlegesen 55 milliárd koronához jutna. Peter Magvaši munka- és szociálisügyi miniszter elégedetlen az összeggel. Vajon az általa is szorgalmazott megoldás, vagyis a Szociális Biztosítónak juttatandó 25 százalékos SPP-tulajdonhányad nem gyorsítaná fel a nyugdíjreformot?

Peter Magvaši azzal érvel, hogy a jelenlegi kormány már csak rövid ideig marad hatalmon, viszont a Szlovák Gázművek magánosítása már a jövőről szól. Én ehhez azt tenném hozzá, hogy a nyugdíjreform sikeres kivitelezése legalább olyan fontos, ha nem fontosabb, mint a cég privatizálása. Viszont a nyugdíjfolyósító rendszer korszerűsítésének csak akkor van értelme, ha az teljesíti az elvárásokat.

A Demokratikus Baloldal Pártja feltételezi, a gázművek részvényei az évek során emelkednek, vagyis a nyugdíjreformra szánt anyagi források fedezhetők az SPP 25 százalékos tulajdonhányadából.

Szerintem senki sem garantálja, hogy a jövőben Szlovákián keresztül több földgázt fognak szállítani, hogy a gázművek jövőre vagy 10 év múlva ennyit és ennyit fog jövedelmezni, s hogy a részvényekből származó osztalék elegendő lesz-e. Viszont ha globalizálódó világunkban a stratégiai cég a tulajdonosváltás révén egy még nagyobb társaság részévé válik, akkor valódi lehetőség nyílik arra, hogy ténylegesen is növelje értékét. Másrészt meggyőződésem, a nyugdíjreform kivitelezéséhez készpénz kell. Ehhez az SPP 49 százalékos magánosításából lehet hozzájutni. A nyugdíjrendszer átalakítása előtt a privatizációs bevételt biztonságos befektetésekben vagy akár a Szlovák Nemzeti Bankban lehetne elhelyezni. A gázművek részleges magánkézbe adásának minden egyéb megoldási lehetőségét hazardírozásnak tartom.

Ezzel arra céloz, hogy a tervezett új orosz gázvezeték nyomvonalának eldöntése kapcsán egyelőre nem tudni, Szlovákián keresztül hány köbméter földgázt fognak szállítani?

A Szlovák Gázművek magánosításának kérdéskörében számos tényezőt kell figyelembe venni. Például tavaly novemberben, amikor Rudolf Schuster államfő kíséretében Moszkvában jártam, Vlagyimir Putyin orosz elnök szó szerint azt mondta: az Orosz Föderáció figyelmesen tanulmányozni fogja az Európai Unió lépéseit, s ha a fejlemények az orosz fél számára kedvezőtlen irányt vesznek, akkor mérlegelni fogja egy Finnországon át Norvégiába tartó gázvezeték megépítésének lehetőségét. A norvégok pedig az Unió tagállamaiba szállítanák az energiahordozót. Állítólag a finnek eltekintenének a tranzitszállításból eredő illetéktől.

A német Ruhrgas, a francia Gaz de France és az olasz SNAM konzorciumot hozott létre az SPP magánosítására. A gázművek iránt az orosz Gazprom is érdeklődik, emellett az amerikai Williams társaság is jelezte vételi szándékát. Ismertetné a többi érdeklődő nevét?

Úgy döntöttünk a privatizációs bizottságban, hogy a neveket nem tesszük közzé. Maguk a potenciális befektetők is kerülik a publicitást. Azt elmondhatom, hogy a hét jelentkező között nincs a német RWE Gas.

Egyetért azzal a vélekedéssel, hogy a legnagyobb esélyes a már említett, három cégből álló konzorcium, amelyet állítólag a Gazprom is támogat?

Több lehetőség áll előttünk. Ha előre jeleznénk, ki a legnagyobb esélyes, akkor a favorit szerepében levő társaság esetleg megváltoztathatja viselkedését. Ezért nem érdemes az esélyesekről beszélnünk, különben is, a Credit Suisse First Boston privatizációs tanácsadóval együtt az a célunk, hogy az érdeklődők számára valódi versenyt készítsünk elő. Keressük a legjobb ajánlatot, s ez csak az igazi verseny révén születhet meg.

Egyes becslések szerint az SPP 49 százalékos részvénycsomagjáért Szlovákia akár 3 milliárd dollárt is kaphat. Hozzávetőlegesen ilyen vételárat javasol a privatizációs tanácsadó is?

Túlontúl optimista várakozások kötődnek a vételárhoz. A magánosítás végeredményének közlése előtt nem árulom el, mekkora bevételre számíthatunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?