Az SDKÚ listáján a legtöbb a változás 2006-hoz képest

Pozsony |

<p>A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) listájával kapcsolatban a legnagyobb meglepetés az, hogy hiába keressük rajta Mikuláš Dzurinda pártelnököt, kétszeres miniszterelnököt. Nem ez az egyetlen változás 2006-hoz képest, több korábbi képviselőt hiába is keresnénk a listán, viszont új jelöltek kerültek az első 30 közé.</p>

A listaállítást éppen az SDKÚ kezdte a legkorábban, Mikuláš Dzurinda már tavaly júniusban listavezetővé választatta magát. Ennek azért látta szükségét, mert Iveta Radičová befolyásának növekedésétől tartott, hiszen ő tavaly a jobboldal köztársaságielnök-jelöltjeként több mint egymillió szavazatot szerzett, és félő volt, hogy a párttagok többsége őt szeretné látni a párt listájának élén. Radičová azonban sokak meglepetésére nem is indult a párton belüli tavalyi előválasztáson, így a tagság Mikuláš Dzurindát – egyetlen jelöltként – „elsöprő fölénnyel” választotta meg egy évvel a választások előtt listavezetővé.

Fico visszahozta Radičovát
Januárban Robert Fico miniszterelnök éles támadást indított az SDKÚ ellen, pénzmosással vádolta meg a pártot, az SDKÚ szerinte adóparadicsomokban működő fiktív cégek segítségével próbált tisztára mosni korrupcióból származó pénzeket. Mikuláš Dzurinda ekkor sokakat meglepett: bejelentette, hogy nem indul a parlamenti választásokon, vagyis a pártnak új listavezető után kellett néznie. Iveta Radičová ekkor sokak szerint már azon gondolkodott, hogy kiszáll a politikából, és inkább a Komenský Egyetem hamarosan megüresedő rektori székét pályázza meg. Ekkorra már túl volt több más párt ajánlatán is, állítólag Bugár Béla Hídja és a Richard Sulík vezette SaS is felajánlotta neki, hogy náluk legyen listavezető. Az SDKÚ megüresedett listavezetői posztjának azonban nem tudott ellenállni, és a február 27-i párton belüli választásokat fölényesen megnyerte Ivan Mikloš előtt, pedig a bennfentesek szerint Dzurinda őt támogatta. A megismételt előválasztások után a két jelölt egymás nyakába borult, kijelentették, hogy jól működő tandemként dolgoznak majd a párt érdekében. Több politológus szerint a gyors csere az SDKÚ-ban meglepte a lavinát elindító Robert Ficót is, s ez érződik a kormányfő kommunikációjában. Már több mint egy hónapja nem emlegette az SDKÚ kétes pénzügyeit, inkább az SDKÚ hirtelen felfedezett szociális érzékenységét vette tűz alá, egyelőre kevés sikerrel. Nem szabad azonban megfeledkezni arról sem, hogy Mikuláš Dzurnida pártelnök maradt, és pozícióját feltehetően szeretné megőrizni az ősszel esedékes tisztújításon is. Haazonban a párt Radičová (lista)vezetésével sikeres lesz,eznemleszkönnyű.

Új emberek
A párt már tavaly ősszel megkezdte a mediális és szakmai felkészülést a parlamenti választásokra: egymás után mutatta be szakértő bizottságait, kihasználva az alkalmat arra is, hogy eldicsekedjen az új szerzeményekkel. Az SDKÚ ugyanis a négy évvel ezelőtti választásokhoz képest sportolók helyett szakemberekkel próbálja meg eladni a pártot. Sikerült is leigazolniuk néhány szakmai körökben elismert személyt. A legismertebb közülük Eugen Jurzyca, ő korábban az INEKO gazdaságkutató intézetet vezette, elismert gazdasági szakember. Az Ineko több elemzést készített az előző ciklusban végrehajtott reformokról, például a nyugdíjreformról, az egészségügyi reformról vagy az adóreformról. Jurzyca a párt válságtanácsát irányítja, amelynek feladata, hogy olyan intézkedéseket dolgozzon ki, amelyek segítik Szlovákiát abban, hogy többet nyerjen a válságon, mint amennyit veszített. Jurzyca az 5. a listán. Amásik „új szerzemény” Jana Dubovcová besztercebányai bírónő, aki a politika kedvéért akasztotta szögre a bírói talárt. Bemutatkozásanemletttúlsikeres, mivel kiderült, hogy ő is azok között a bírók között van, akik kártérítési pert indítottak az állam ellen, mivel diszkriminációnak tartják, hogy kevesebbet keresnek, mint a Speciális Bíróság bírói. Igaz, azt állítja, hogy csak szimbolikus kártérítést kért, és csak a jogi helyzet tisztázása volt a célja. Ő a 18. helyen szerepel a listán. Ugyancsak a szakmaiságot erősíti a pártban Miroslav Beblavý, aki a 2002–2006 közötti időszakban, igaz, akkor is szakemberként, a szociális tárca államtitkára volt.

Az első tíz
Radičovát és Miklošt a párt ismert arcai követik. Lucia Žitňanská a harmadik, akit a pozsonyi pártszervezet szakadása, és az azt követő „tisztogatás” után választottak meg Pozsony megyei elnöknek. A negyedik Milan Hort, a parlament alelnöke. A 6., 7. és a 8. helyet a régiók jelöltjei kapták, Viliam Novotný (Kassa), Martin Fedor (Trencsén) és Ivan Chaban (Zsolna). Viliam Novotný kassai idegsebész, egészségügyi kérdésekben ő képviseli a pártot, Martin Fedor az előző kormány védelmi minisztere volt. Ivan Chaban nagyot ugrott előre a listán a 2006-os választásokhoz képest, mivel akkor csak a 45. volt.
Az első tíz – kérészéletű – meglepetésembere volt Pavol Frešo, Pozsony megye ősszel megválasztott elnöke is. Apárt előválasztásán a 7. helyet szerezte meg, viszont kiderült, hogy Pozsony-Óvárosban – ahol ő a helyi szervezet elnöke – csalás történt az előválasztásokon, ezért lemondott a képviselő-jelöltségről. Régi képviselők a listán 17 helyet javított négy évvel korábbi helyezésén Zoltán Horváth, a párt galántai szervezetének elnöke, jelenlegi parlamenti képviselő. Ez nem mondható el Tatiana Rosováról, aki négy éve a fiatalítás jegyében került a lista 17. helyére, most azonban csak a 26. Rontott helyezésén Katarína Cibulková, az egyik legjobb teniszezőnő, Dominika Cibulková édesanyja, ő a 19. helyrőla28.-racsúszott. Nemtudta előbbre küzdeni magát a 21. helynél Peter Markovič, aki bevallottan Iveta Radičová támogatottja. Ugyanez vonatkozik azonban Kamil Homoľára, az SDKÚ központi irodájának igazgatójára is, aki viszont Mikuláš Dzrinda támogatását élvezte. Milan Ježovica, Dzurinda külügyi tanácsadója pedig csak Pavol Frešo kiesésének köszönhetően került be az első harmincba. Eltűntek a süllyesztőben Több olyan jelölt is hiányzik a listáról, aki négy éve még előkelő helyen szerepelt. A legismertebb Ľuboš Micheľ futballbíró, aki a választási időszak felében „leigazolt” egy ukrán futballklubhoz, a Sahtar Donyeck menedzsere lett, de képviselői mandátumát is megtartotta. Ő 2006-ban a 11. volt a listán. Nem indul a választáson Pavol Prokopovič sem, aki most parlamenti képviselő, korábban pedig közlekedési miniszter volt. Több ismert személyiség is hiányzik a listáról: Juraj Liška korábbi védelmi miniszter kilépett az SDKÚból, Martin Kuruc parlamenti képviselőt pedig 2008-ban kizárták. Eduard Kukan végleg elveszett az Európai Parlamentben, a tavalyi választások óta nem lehet róla hallani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?