Az SaS elutasítja az úgynevezett uniós migrációs paktum által bevezetett kötelező kvótákat és bírságokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Richard Sulík (SaS) parlamenti képviselő. Bírálja a paktumot a KDH és a parlamenten kívüli Republika mozgalom is.
Az SaS és a KDH is bírálja az uniós migrációs paktumot
„Csak Szlovákia lakossága, és az általuk megbízott politikusok dönthetnek arról, kik tartózkodhatnak az ország területén" – hangsúlyozta Sulík, és hozzátette, az SaS nem magát a menekültügyi eljárást utasítja el, és nem is a migrációt ellenzi. „Az illegális bevándorlás azonban sehol sem megengedett" – mondta Sulík. Bírálta azt is, hogy az új jogszabály nem terjed ki az Európai Unión kívüli menekültügyi központokra.
A KDH szerint az új migrációs paktum nem foglalkozik az EU külső határainál tapasztalható nyomással, adminisztratív akadályokat gördít és jogbizonytalanságot szül. A mozgalom szerint ez egy elszalasztott lehetőség. „Ráadásul a jelenlegi migrációs csomagról szóló megállapodás bevezeti az úgynevezett kötelező szolidaritást, amit nem tartunk igazságosnak. A megállapodás nem veszi teljes mértékben figyelembe az egyes tagállamokra nehezedő migrációs nyomást, és azt a szolidaritást, amelyet például Szlovákia tanúsított az Ukrajnából érkező menekültek iránt" – mondta Viliam Karas, a KDH alelnöke.
A parlamenten kívüli Republika mozgalom a lakosság elleni közvetlen támadásnak tartja a migrációs paktumot. „Azok az európai parlamenti képviselők, akik megszavazták a bevándorlási politika lazítását, szó szerint jóváhagyták, hogy még több millió afrikai jöjjön Európába" – mondta Milan Uhrík, a mozgalom elnöke, európai parlamenti képviselő.
Az Európai Parlament szerdán (április 10.) tíz, az európai migrációs és menekültügyi politika reformjáról szóló jogi dokumentumot fogadott el, ezekről tavaly decemberben állapodtak meg az uniós tagállamok. Az egyik elfogadott rendelet előírja, hogy a többi tagországnak segítenie kell azokat az uniós tagállamokat, amelyekre a legnagyobb migrációs nyomás nehezedik, akár azzal, hogy átveszik a menedékkérőket, akár pénzügyi hozzájárulással, vagy operatív és technikai támogatással. A reform azt is előirányozza, hogy azokat a menedékkérőket, akik nem kapnak menedékjogot, gyorsabban vissza lehessen küldeni származási országukba. Az új szabály 2026 májusában lép hatályba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.