Az Összefogás 144 megoldást mutatott be

Mózes Szabolcs és Orosz Örs
Pozsony |

Az Összefogás magyar megyét és új déli járásokat is létrehozna. A magyar nyelvet pedig regionális hivatalos nyelvvé tennék. Ha sikerül az MKP-val és a Magyar Fórummal megállapodniuk a parlamenti választáson való közös indlásról, akkor összefésülik a programjaikat. A közös indulásról a hétvégén születhet döntés.

Mózes Szabolcs, az Összefogás elnöke a hétfői sajtótájékoztatón Pozsonyban arról beszélt, ha sikerül megállapodniuk az MKP-val és a Magyar Fórummal a jövő február 29-én esedékes parlamenti választáson való közös indulásról, akkor a programjukban foglalt pontokat a közösen kialakított programdokumentumba is szeretnék beépíteni.

Mózes elmondta, az Összefogás kiáll a közigazgatási felosztás természetes régiók szerinti újraszervezése és az új déli járások létrehozása mellett. Ezen túl a programjukban szerepel egy magyar többségű megye létrehozása is. A közigazgatást érintő másik programpont a nemzeti kisebbségek személyi elvű önkormányzatiságának a helyi és regionális önkormányzatokkal való összekapcsolása. 

144 programpont

Mózes arról beszélt, a 144 megoldás a Felvidéknek címet viselő programjukban az összes szakterületet le akarták fedni, ezért 8 témakörbe osztották a javaslataikat. Mindegyik témakörbe két-két alprogram tartozik.

A dokumentum régiófejlesztésre és turizmusra vonatkozó részét Bara Zoltán dolgozta ki, lényeges pontja, hogy Dél-Szlovákiának pozitív gazdasági diszkriminációra van szüksége. „Azt szeretnénk, ha egyszerűsödne az állami és az uniós támogatásoknak a hozzáférhetősége” – mondta Mózes. A párt úgy látja, növelni kell a helyi döntéshozatal szerepét a fejlesztési források elbírálásánál. Az idegenforgalomban tevékenykedő vállalatok adó- és járulékterhét pedig csökkenteni szeretnék.

Az egészségügyi és szociális szektorra vonatkozó javaslatokat Kovács György állította össze. A népegészségügy és a szűrővizsgálatok fontosságát emelte ki. Kovács a párt szociálpolitikájának fontosabb pontjai közül, a bérlakások, óvodák, bölcsődék fejlesztését helyezte az első helyre. Hozzátette, az idősotthonok hozzáférhetőségét és a gyermeküket egyedül nevelő anyák támogatását is fontosnak tartják. Ez utóbbit a rész- és félmunkaidő bevezetésén keresztül látják megvalósíthatónak. A pénzügyi területen a kis- és középvállalkozók támogatására helyeznék a hangsúlyt.

Magyar mint hivatalos nyelv

A kultúra területén tett javaslatokról Orosz Örs beszélt. A meglevő intézményrendszer stabil finanszírozását, megerősítését emelte ki. Ezen túl a tudományos intézmények normatív finanszírozásának szükségességét hangsúlyozta, de a programban kiemelt szerepet kapott a szlovákiai magyar közösség szimbólumainak megteremtése is. A magyart regionális hivatalos nyelvvé tennék. Növelnék a Kisebbségi Kulturális Alap pénzkeretét, de az iskolaügyben fontosnak tartják a kisebbségi oktatási önkormányzatiság megteremtését, a tankönyvek és a kerettanterv reformját is.

Az igazságügy és kisebbségvédelem témájában a kettős állampolgárságot tiltó törvény eltörlését, és az Alkotmány preambulumának megváltoztatását emelték ki. Fontos cél a magyar–szlovák kapcsolatok javítása. Nagy József a mezőgazdasági és környezetvédelmi szegmensben tervezett változtatásokkal kapcsolatban arról beszélt, kiemelt célként kell kezelni a klímaváltozás elleni harcot, a települések zöldterületeinek növelését, a víz-, lég- és talajszennyezés visszaszorítását.

Gyorsforgalmi utak

A programban fontos szerepet kapott az infrastruktúrafejlesztés területe is, mint a vasúti közlekedés fejlesztése, a megye fenntartásában levő utak felújítása, az R7-es és R2-es gyorsforgalmi út továbbépítése. A dokumentum kül- és biztonságpolitikára vonatkozó fejezetét külső szakértőként Rácz Orsolya, a GLOBSEC szakértője dolgozta ki. Hangsúlyozta az euroatlanti integrációt és azt, hogy Szlovákiának teljesítenie kell a NATO-tagsággal járó kötelezettségeit.

Arra a kérdésünkre, hogy az Összefogás támogatná-e például a Progresszív Szlovákia által előterjesztett lex Haščák törvénytervezetet, amely az egészségügy és a média területén megtiltaná a kereszttulajdonlást, Mózes úgy válaszolt, nem zárkóznak el az ötlettől. Nagy hozzátette, a rendszerszintű megoldás az lenne, ha a Versenyhivatal konzekvensen járna el. „De ha erre nem került sor, akkor szükség lehet hasonló lépésre” – mondta.

A hétvégén dönthetnek

Az Összefogás, az MKP és a Magyar Fórum pártszervei is a hétvégén ülnek össze, ahol végleges döntést hoznak majd arról, hogy együtt, vagy külön indulnak-e választáson. 

Az MKP pénteken tartja országos elnökségét, szombaton pedig a párt Országos Tanácsa ülésezik. A Magyar Fórum vasárnapra hívta össze kongresszusát és Országos Tanácsát is, de az Összefogás elnökségi ülésére is sor kerül. A testületek az Összefogásból kialakítandó választási pártban, a Magyar Közösségi Összefogásban való indulásról, így a jelöltlista elosztásáról és jelöltjeik névsoráról döntenek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?