A párt képviselői a Kultúrpalota felújított termeiben
A február 18-ához kapcsolódó Jókai-megemlékezések keretében a Magyar Szövetség nyitra megyei képviselői, valamint Gubík László pártelnök sajtótájékoztatót tartottak a Duna Menti Múzeum (DMM) felújított főépületénél, a Kultúrpalotánál. A DMM rövidesen együttműködhet a Petőfi Irodalmi Múzeummal és az Országos Széchényi Könyvtárral is.
Orosz Örs, a párt megyei képviselője a DMM előtti Jókai-szobornál elmondta, a Kultúrpalotáért „nemcsak a komáromiak, de a Magyar Szövetség egésze felelősséget érez és felelősséggel tartozik”. Köszönetet mondott a múzeum munkatársainak azért, hogy a felújítási munkák idejére sikeresen megoldották a tárlatok és a gyűjtemények kiköltöztetését. A beruházás, mint fogalmazott, „itt a szülőföldünkön a saját adónk visszaforgatásával tudott megvalósulni, a sokszor már egyébként sajnos természetesnek tűnő magyarországi támogatások nélkül”.
A Kultúrpalota felújítása összesen 1,4 millió euróba került, amely magába foglalta a teljesen új fűtésrendszert, restaurált burkolatokat és nyílászárókat, akadálymentesítést, a statikai problémák megszüntetését és még egy sor fontos fejlesztést.
Az új állandó kiállítás megtervezésére a párt megyei frakciója közbenjárásával ugyancsak előteremtette a szükséges összeget. A sikeres közbeszerzés után a napokban fogja leadni a kivitelező cég a végleges terveket a valószínűleg Nec Arte, Nec Marte címet viselő új állandó tárlatra, „amely minden bizonnyal több évtizedre meghatározza majd, hogy hogyan is fog ez a múzeum belülről festeni”.
Csenger Tibor megyei alelnök többek között arról beszélt, az elmúlt négy évben folyamatosan újították fel a legfontosabb, történelmi jelentőségű komáromi kulturális intézményeket, amelyekre közel 3,2 millió eurót fordítottak. Ez és más fejlesztések is szerinte azért valósulhattak meg, mert már 8 és fél éve erős képviselettel rendelkeznek Nyitrán.
A Kultúrpalotán belül aztán először Vincze Máté, a magyar kormány Kulturális és Innovációs Minisztériumának közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára szólt a sajtóhoz. Mint fogalmazott „szívmelengető, hogy a komáromiak összefogásából, és a megyei képviselő-tesület támogatásával saját erőből újították fel” a Kultúrpalotát – ezeket a lépéseket a magyar minisztérium is támogatja. Méltatta az emlékév szervezésében főszerepet vállaló Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesületet is, amely sikeresen fennmaradt az idők során.
A helyettes államtitkár kifejtette hamarosan a Petőfi Irodalmi Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár is szerepet játszhat a DMM megújításában. Előző részéről Jókai-szakértők és muzeológusok segítenek majd az itt lévő gyűjteménykezelő kollégáiknak a Jókai-hagyaték feldolgozásában, leltározásában. Utóbbi részéről pedig digitalizációs segítséget kaphat a múzeumi könyvtár. A 40 ezres gyűjteményének így megújulhat, és digitálisan is elérhető lesz a világhálón.
Végül Gubík László pártelnök a „lényeget összefoglalva” elmondta, szükség van példaképekre: Jókai Mór pedig szerinte nemcsak egy egyszerű komáromi hős, hanem világsztár volt. „Nem sok ilyen hőse és ikonja van a magyar történelemnek és irodalomnak” – állapította meg. Másodsorban örült, hogy „önerőből” sikerült felújítani a Kultúpalotát – azonban egyben örül Magyarország folyamatos és sokrétű támogatásának is. Harmadrészt pedig a párt megyei képviseletét dicsérte, amely szerinte egyben bizonyítékot jelent a magyar etnikai politizálás nélkülözhetetlenségére is.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.