Kevés volt az 50 milliós mentőöv az önkormányzatoknak, ha nem jön újabb segély, csak "fűteni és világítani fognak"

ZMOS

Hiába a kormány által folyósított 50 millió eurós segély, az önkormányzatoknak az év végéig újabb pénzinjekcióra lenne szükségük, hogy hiány nélkül zárják a 2024-es esztendőt. Ha ezt nem kapják meg, ugrásszerűen emelkedik majd azon települések száma, ahol „csak fűtenek és világítanak”, a lakosok pedig alapvető szolgáltatásoknak mondhatnak búcsút.

Ismét összeült a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) Tanácsa, hogy megvitassák az önkormányzatokat érintő legfontosabb kérdéseket. Az év végéhez közeledve az érdekvédelmi szervezet kongresszusának egyik fő témája a jövő évi költségvetés, valamint a falvak és városok finanszírozása volt.

Hiába a mentőöv, az önkormányzatok még mindig süllyednek

Az önkormányzatok nem az ellenségeink, hanem a barátaink

– jelentette ki október elején a kormányfő, Robert Fico (Smer), amikor arról tájékoztatott, hogy kabinetje döntött az önkormányzatok pótlólagos finanszírozásáról. Bár a miniszterelnök azt bizonygatta, hogy a falvak és városok szorult helyzetén próbálnak segíteni, a pénzinjekció a Hlas egyik feltétele volt, amihez a konszolidációs csomag elfogadását kötötték.

Fico egyebek mellett azzal indokolta a pénzcsomag kifizetését, hogy készítettek egy elemzést, amelyben a 2023-as és a 2024-es évet hasonlították össze. Az adatok tanulságai szerint az önkormányzatok idén 50 millió euróval kevesebb pénzből gazdálkodnak, mint tavaly. A kabinet pedig éppen ezt az 50 millió eurót folyosította a falvaknak és a városoknak.

„Akkor valóban úgy tűnt, hogy a bevételkiesés 50 millió euró körül alakulhat, így az év végéhez közeledve azonban már tudjuk, hogy a hiány nagysága 81 millió lesz. A helyzet tehát továbbra is kritikus” – mutatott rá Martin Červenka, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának első alelnöke.

Az önkormányzatok helyzetét tovább nehezíti, hogy a kormány úgy határozott, az önkormányzatok alkalmazottainak is jár a 800 eurós jutalom, jövőre pedig még a sportutalványokat is ki kell fizetniük az általuk foglalkoztatott gyermekes szülőknek.

„Egyelőre nem tudjuk, honnan teremtjük elő az említett kifizetésekhez a szükséges forrásokat, így kénytelenek vagyunk újabb kompenzációról tárgyalni a pénzügyminisztériummal” – mondta Červenka, aki azt is elárulta, hogy néhány kisebb település egzisztenciális problémákkal küzd, mivel a folyószámláik csaknem teljesen üresek.

Ján Fenčák, a Falvak Kamarájának elnöke elismerte, hogy az 50 millió eurós pótlólagos finanszírozás valóban a segítségükre volt, ugyanakkor megerősítette kollégája szavait, „ha legalább nullával szeretnénk zárni az idei évet, további forrásokra lesz szükségük”. Fenčák szerint enélkül folyamatosan emelkedik majd azon önkormányzatok száma, akik csak fűtenek és világítanak. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy bizonyos szolgáltatások megszűnnek, egyáltalán nem marad pénz a kultúrára, de a sporttevékenységek támogatására is kevesebb forrás jut.

Emiatt arra kérjük a kormány, hogy még idén, azaz 2024-ben találjanak pénzt

– fogalmazott a Falvak Kamarájának elnöke.

Elsőként konszolidáltak

Martin Chren, a Városok Kamarájának alelnöke egyértelműen jelezte, hogy a településvezetők nem siránkoznak és egyáltalán nem követelnek többet annál, ami nekik jár.

Mindössze arról van szó, hogy már most nincs miből elvenni. Nem tudjuk összébb húzni a nadrágszíjat anélkül, hogy a lakosokat alapvető szolgáltatásoktól fosztanánk meg. A kollégáim egyáltalán nem rémisztgetni szeretnének, amikor arról beszélnek, hogy mi mindent kell megszüntetni és bezárni. Csupán arra próbálnak rámutatni, hogy valóban nincs pénzük ezek üzemeltetésére

– foglalta össze Chren, aki szerint azért kerültek ilyen nehéz helyzetbe, mert ők kezdtek konszolidálni elsőként, amikor 3 éve „az akkori kormánypártok egyike, azért, hogy országszerte plakátkampányt indíthasson, hogy mekkora összeggel támogatta a családokat, nehéz helyzetbe hozta az önkormányzatokat”.

A ZMOS alelnöke, a Városok Kamarájának elnöke, Branislav Tréger szerint Szlovákiában nem csak az anyagi forrásoknak, de a józan paraszti észnek is híján vagyunk.

„Ha ugyanis rendelkeznénk vele, akkor ezeket a problémákat könnyen meg tudnánk oldani. A kormánnyal karöltve képesek lennénk rendet tenni az ún. szürke zónákban, amelyek miatt az állam komoly adóbevételektől esik el” – magyarázta Tréger.

Az érdekvédelmi szervezet képviselői egyúttal arról tájékoztattak, hogy az önkormányzatok jelentős része költségvetési provizóriummal kezdi a következő évet, jelen állás szerint ugyanis képtelenek összeállítani a költségvetést. Ez egyrészt annak tudható be, hogy az állami büdzsé végleges összetételét egyelőre homály fedi, másrészt akkora a hiány, hogy fogalmuk sincs, miből finanszírozzák majd a kiadások egy részét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?