Immár az unió által is jóváhagyott 2007–2013 közötti időszakra szóló Vidékfejlesztési tervben a környezetkímélő termelési eljárások között az ökológiai gazdálkodás támogatása is ott szerepel a közösségi forrásokból finanszírozható tételek között.
Az ökogazdálkodás esélyei
Ismeretes, hogy környezetkímélő ökológiai gazdálkodás elveit alkalmazó termelőknek első lépésként át kell alakítaniuk gazdaságukat. Az átallási idő, az ún. konverzió hossza a kultúrától függően két vagy három év. Célja, hogy az ökológiai termelésre kijelölt területek az esetlegesen felhalmozódott káros anyagoktól megszabaduljanak, a talajélet egyensúlya helyreálljon, a gazdálkodó pedig megismerkedjen a környezetkímélő ökológiai gazdálkodás eszközeivel és lehetőségeivel. Hangsúlyozni kell, hogy a gazdálkodónak már az átállási időszakban be kell tartania az idevonatkozó öszszes előírást, szabályt és alapelvet.
A tápanyaggazdálkodásban az ökológiai, illetve az extenzív állattartásból származó trágya és komposzt mellett az ásványi trágyázó szerek, baktériumtrágyák, mikroelemek és biodinamikus preparátumok használhatók. Ugyanakkor pontosan ügyelni kell arra, hogy a trágyával kiadott nitrogén mennyisége évente ne haladja meg a 170 kg/ha értéket.
A növényvédelemben a megelőzés a legfontosabb. Ennek alapvető eszközei a céltudatos vetésváltás, az ellenálló növények és fajták termesztése, az okszerű talajművelés és a hasznos élőlények élőhelyeinek megkímélése. A védekezésben főleg a mechanikai, fizikai, biológiai módszerekre helyezik a hangsúlyt, ugyanakkor a hatályos EU-jogszabályok és a hazai előírások alapján engedélyezett készítmények is felhasználhatók, elsősorban azok, amelyek természetes eredetűek, felhalmozódásra nem hajlamosak és nem kerülnek be a növényi nedvkeringésbe.
Az ökológiai gazdálkodásban előállított termékek minőségét minősítő tanúsítvány – védjegy (certifikátum) igazolja, amelyet folyamatos és rendszeres ellenőrzés eredményei alapján ítélnek oda egy-egy terméknek. Nálunk ezt az ellenőrző tevékenységet évente legalább egy alkalommal minden biotermelőnél el kell végezni, s ennek eredménye alapján magának a termelőnek kell kérvényeznie a védjegy kiadását. A biotermékek hazai forgalmazása egyelőre meglehetősen gyerekcipőben jár, a termékek zömét inkább külföldön értékesítik. Annak ellenére, hogy már nálunk is az ökológiai elvekkel összhangban több mint százezer hektáron folyik a termesztés, a biotermékek iránti kereslet jóval alatta marad a fejlett nyugati országokban tapasztalt érdeklődésnek és az ottani felvevőpiacnak.
A szakemberek véleménye szerint a biotermékek nagyobb mértékű elterjedését nálunk a feldolgozóipari kapacitások alacsony szintje is befolyásolja. Szlovákiában jelenleg mintegy ötven, biotermékeket feldolgozó nyilvántartott üzem van, közülük azonban csupán alig húszban állítanak elő ténylegesen biotermékeket. A szaktárca illetékese szerint a feldolgozóipar fejlesztése révén a hazai ökológia termékek előtt új lehetőségek nyílhatnak. (sz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.