Az intermedialitás a fő témája a Szőrös Kő legújabb számának – nem mellékesen annak apropójaként, hogy húszéves a Stúdió erté. A jubileumnak a Mérföldkő rovatban külön összeállítást szentel a folyóirat.
Az irodalmi, művészeti, kritikai lap legújabb számáról
S ha már vizualitás, szóljunk a szokásos színes fényképanyagról is; nyilván elvárások és ízlés kérdése, számomra mindenesetre nagyon rokonszenves, hogy a lap rendszeresen beszámol néhány fényképpel és képaláírással a szerzőivel kapcsolatos legfontosabb irodalmi eseményekről. Ezek közül itt most három tavaly év végi szerepel: a Léggyökerek című Tőzsér-kötet Vámbéry-beli bemutatója Dunaszerdahelyen, az érsekújvári helyszínű Kassák-újratöltve beszélgetés, valamint Az irodalom sötét oldala című nyitrai szimpózium. (A lapot Csanda Máté grafikái illusztrálják.)
A Meglepő szőrösszeállítás most Panyi Zita novellájával indul. Mogyorósi László és Kulcsár Ferenc verseit szintén novella követi, Poór Józsefé, majd Batári Gábor versei, végül egy Mihai Maniutiu-szövegrészlet, Karácsonyi Zsolt fordításában.
A Startkő rovat nem kevésbé színes, most nyolc szerzővel: a prózát a nagyváradi Karetka Adalbert, a dunaszerdahelyi Haizok Melinda és a királyhelmeci születésű, jelenleg Komáromban egyetemista Szallár Szabolcs képviseli. Dúll Kata (Budapest) egy versciklussal szerepel, Dobsony Erzsébet (Párkány) prózaverssel, Bokora Ákos (Dunaszerdahely), Bajnóczy Zoltán (Egervár) és a Budapesten főiskolás füleki Rácz Boglárka versekkel.
A Kő kövön kritikarovatban két kötetbemutató szöveg olvasható, Ardamica Zoráné (Z. Németh István Anticitrom című kötetéről) és Z. Németh Istváné (Balázs F. Attila kétnyelvű, magyar és szlovák novelláskötetéről: Casanova átváltozásai/Premeny Casanovu). Ugyanitt Rácz I. Péter a Ne bánts, Virág! című Márton László-kisregényt recenzálja, B. Mánya Ágnes pedig Zeman László Gymnasiologia című kötetét.
A Szőrös Kő sorrendben utolsó rovata (nemcsak ahogy mondani szokás, hanem szó, Tőzsér szavai szerint is) igazi csemege. Tőzsér Árpád esszéje (Klumpa) folytatása a már több fordulót megért Szőrös Kő-vitának – a hagyománytörténésről és a kortárs magyar líra szlovákiai paradigmáiról. Tőzsér szemlélődésének és szempontjainak egyik következtetése szerint a vitaindító H. Nagy Péter kínálta „»mozgó esztétikán« csak azok háborodhatnak föl, akik nem nyitott rendszerekben, hanem zárt kánonokban, paradigmákban gondolkodnak, s mivel nincs szemük a nyitottságra, a nyitottat is zártnak látják”. Tegyük hozzá, ilyenek eddig nem szóltak hozzá ehhez a tanulságos és színes vitához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.