Az évezred beruházásának szánták

Pozsony. Az elmúlt hetekben heves vitákat váltott ki a Szlovák Nemzeti Színház sorsa. A csaknem húsz év után kínálkozó első megoldás nem nyerte el a szakma és a politikusok tetszését. Pavol Rusko gazdasági miniszter egy amerikai cégnek adná el a színházat.

A szocialista építészet remeke lehetett volnaSomogyi Tibor felvételeA még januárban aláírandó szerződés alapján a Turthheim Invest LCC amerikai társaság kongresszusi központtá alakítaná át az épületet. Rusko ötletét nemcsak az ellenzéki politikusok, hanem több szlovák előadóművész és polgári szervezet is ellenzi.

Az ellenzék még a múlt héten aláírásgyűjtésbe kezdett a parlamentben, s a rendkívüli ülés összehívásához szükséges 37 aláírást a hét elején szerezték meg. Azt, hogy a parlament mikor tartja ülését, Pavol Hrušovský házelnök ma dönti el, de valószínűleg jövő hétre hívja össze.

A parlament kulturális bizottságának tagjai képviselői ellenérzést végeznek a kormányban, valamint a gazdasági és kulturális minisztériumban a nemzeti színház építésének befejezésével kapcsolatos intézkedésekről és kötelezettségekről. A képviselők azt javasolják, hogy január 18-ig, a felmérés befejezéséig várjanak a szerződés aláírásával.

Az elképzelések szerint a kulturális minisztérium minden évben kibérelhetné a színháztermeket a Nemzeti Színház részére. A bérleti díj megközelítőleg 50-80 millió korona között mozogna. Rusko szerint a vállalattal megkötendő szerződés rögzíti a kulcsot, amely szerint a bérleti díjat meghatároznák. „Meggyőződésem, hogy a beruházók a lehető legalacsonyabb árat kínálják majd fel” – nyilatkozta nemrégiben a tárcavezető. Eric Assimakopoulus, a Turthheim képviselője kijelentette: a cég számításai szerint a Nemzeti Színház kezdetben 80 napra vehetné igénybe az épületet. „Minimális összegért biztosítják a színház működését, csak azt kell megmondani, milyen előadásokat, mikor és meddig akarnak ott játszani” – tette hozzá Rusko. Egyben visszautasította a vádakat, amelyek szerint a nemzeti a magánosítás áldozatává vált. A kulturális miniszter ma találkozott Dušan Jamricchal a Szlovák Nemzeti Színház igazgatójával, pénteken majd az előadóművészek kifogásait hallgatja meg. Chmel és Jamrich tegnapi közös találkozója olyannyira eredménytelen volt, hogy a Szlovák Nemzeti Színház igazgatója meg sem várta a megbeszélést követő rövid sajtóértekezletet, eltávozott a kulturális minisztériumból. „Elsősorban a színház jövőjével kapcsolatban eltérő a véleményünk. Én – az igazgatóval ellentétben – arra is látok lehetőséget, hogy a nemzeti új épületét minél előbb befejezzék, s az esetleges beruházóval keressük a kompromisszumot” – tájékoztatott röviden a szaktárca vezetője. Meggyőződése: háromhetes szünetre van még szükség, míg megnyugodnak a kedélyek, s tisztázódnak a feltételek.

Zuzana Martinákovának, a Szabad Fórum elnökének véleménye szerint a Szlovák Nemzeti Színház sorsáról kizárólag a kulturális minisztérium hivatott dönteni. Peter Dvorský operaénekes is ellenzi Rusko ötletét, mondván: a színházak világszerte veszteségesek, ezért az államnak kötelessége a támogatás. „Téved az, aki azt állítja, hogy az új épület monumentális. A régi színház ugyan gyönyörű, de nincsenek benne megfelelő munkafeltételek. Az új épületben elegendő hely van a próbákra és az előadásokra is. A politikusok nem értették meg a lényeget: a kultúrából nem lehet meggazdagodni, hiszen világszerte veszteséges” – tette hozzá Dvorský.

Rudolf Chmel kulturális miniszter szerint a probléma már 19 éve „épül”, és 1986 óta senkit nem érdekelt. „Mikulás Dzurinda kormánya 1998 után csaknem kétmilliárd koronát költött az épületre” – figyelmeztetett a miniszter. „Széleskörű vitára szeretném felszólítani a közvéleményt és a szakértőket” – jelentette ki nemrég Chmel.

Néhány polgári szervezet Háromkirályok adakozása címen gyűjtés indított a színház megmentéséért. Véleményükről a fővárosi Hviezdoslav téren próbálják meggyőzni a polgárokat. A belügyminisztérium szerint azonban jogtalan a gyűjtés, ezért a befolyt összeg valószínűleg az államé lesz.

A már héten nemzetiségi kérdés kerekedett az ügyből. „Beleegyezett az úgynevezett magyar egyetem létrehozásába, Kossuth Lajos rozsnyói szobrának felállításába és hozzájárult a déli területek elmagyarosodásához, de nemzeti érdekeinket nem védi” – tette közzé nyilatkozatában a Gyökerek polgári szervezet a kormányra célozva.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?