Brüsszel/Strasbourg/Pozsony. Az Európa Parlament (EP) szerdán úgy döntött, átmenetileg befagyasztja a Szlovákiának folyósított előcsatlakozási támogatások egy részét.
Az EU elégedetlen a botrány kivizsgálásával
Brüsszel/Strasbourg/Pozsony. Az Európa Parlament (EP) szerdán úgy döntött, átmenetileg befagyasztja a Szlovákiának folyósított előcsatlakozási támogatások egy részét. A PHARE és ISPA programokból járó 15 millió eurót Szlovákia addig nem kapja meg, amíg az EP költségvetési bizottsága nem kapja kézhez a kormányhivatalban az EU pénzekkel való visszaélések ügyében folytatott vizsgálat eredményeit és az Európai Bizottság nem erősíti meg, hogy javulás állt be a pénzügyi ellenőrzés és a korrupció elleni harc terén. Herbert Bösch, osztrák képviselő az EU jövő évi költségvetéséhez benyújtott módosító indítvány beterjesztője eredetileg 106 millió eurónyi támogatás megvonását javasolta. A pénzforrások felszabadításáról a költségvetés második olvasatánál kerülhet sor, amennyiben Szlovákia teljesíti a két feltételt.
„Nem avatkozhatunk az ügyet vizsgálók tevékenységébe, de meggyőződésem, hogy a Számvevőszék (NKÚ) határozottan lép majd fel” – hangsúlyozta az ügy kapcsán Peter Weiss, a parlament külügyi bizottságának elnöke. Hangsúlyozta, a parlament európai integrációs bizottságát is össze kell hívni, de ez a plénum munkája miatt leghamarabb csak a jövő héten képzelhető el. A legfontosabb lépéseknek a Roland Tóth nevéhez fűződő botrány részleteinek felfedését, az eddigi pénzelosztási módszerek alapos vizsgálatát, a korrupcióellenes rendszer kialakítását tartja, Mária Kadlečíková integrációs miniszterelnök-helyettesnek pedig szerinte jelentést kell tennie a támogatások megítélési mechanizmusáról.
– A döntés hátterében az áll, hogy az unió képviselői elégedetlenek az előcsatlakozási alapok körül kitört korrupciós botrány kivizsgálásával, véli Gyurovszky László, az MKP képviselője. A döntés másik lehetséges oka az, hogy elégedetlenek azokkal az intézkedésekkel is, melyeket a hasonló esetek megismétlődésének elkerülése érdekében hozott a szlovák kormány. A szlovák kabinetnek mindenképpen lépnie kell, nem elég azt megállapítania, hogy minden rendben volt, csak éppen az alapok elosztásának mechanizmusa nem volt eléggé átlátható. Ez az eredmény nem győzi meg az EU képviselőit arról, hogy a jövőbeli támogatásokat Szlovákia tisztább módon használja fel, nyilatkozta lapunknak Gyurovszky. (t, korp, lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.