Szlovákia gázellátásának a biztosításához a Szlovák Gázműveknek (SPP) jól jönne a közös uniós beszerzés.
Az északi-tengeri gáz segítheti ki Szlovákiát a gázválságból
Szlovákia látványos áttörést érhet el Oroszországgal szembeni kóros földgázfüggőségének a felszámolásában. Az orosz gázt hamarosan északi-tengerire cserélhetjük. Ám, hogy milyen áron, az egyelőre kérdéses.
Az Oroszországgal szembeni energiafüggőség szempontjából Szlovákia az egyik legrosszabb helyzetben levő uniós tagország. Gázfogyasztásunk 85 százalékát eddig közvetlenül az orosz Gazprom biztosította, Oroszország ukrajnai inváziója miatt azonban egyre nagyobb a veszélye annak, hogy az orosz gázra is uniós szankciókat vetnek ki, de annak is, hogy esetleg az oroszok vágnak vissza a gázcsapok hirtelen elzárásával. Ukrajna február 24-ei lerohanása óta épp ezért Szlovákia is megpróbálja csökkenteni az Oroszországgal szembeni kitettségét. Richard Sulík gazdasági miniszter eddig a tartályhajókkal szállított cseppfolyósított földgáznak (LNG) csapta a legnagyobb hírverést, amely Horvátországon keresztül jut el hozzánk. Szlovákia számára eddig már két tartályhajónyi amerikai gáz érkezett, egy harmadik pedig épp úton van. Valójában azonban jóval több hajónak kellene érkeznie, ha Szlovákia valóban biztonságban szeretné tudni a gázellátását.
Új alternatíva
A Szlovák Gázművek (SPP) időközben azonban egy sokkal jobb megoldással rukkolt elő, amely valós alternatívát jelenthet az orosz gázszállításokkal szemben. A társaság az északi-tengeri gázra vetett szemet. Az északi-tengeri fúrótornyokon kitermelt gázt csővezetéken – Németországon és Csehországon keresztül – szállítják majd Szlovákiába. A Hospodárske noviny gazdasági napilap értesülései szerint Szlovákia már június elseje után hozzájuthat ehhez a gázhoz.
„Ha képesek leszünk felhasználni az összes, eddig leegyezett LNG-mennyiséget, valamint az északi-tengeri gázmezőket, amelyekre az SPP szintén szerződést kötött, akkor ilyen módon az Oroszországból érkező szállítások akár 70 százalékát is helyettesíthetjük”
– nyilatkozta Karol Galek gazdasági államtitkár, aki szerint Szlovákia éves gázfogyasztása 5–5,6 milliárd köbméter között mozog. „Ha az Oroszországból érkező mennyiség továbbra is rendelkezésre áll, nyár közepére elérjük azt a pontot, amikor kijelenthetjük, hogy azzal, ami a tározóinkban található, hozzászámítva a megrendelt cseppfolyósított gázszállításokat valamint a csővezetékekhez csatlakozó északi-tengeri platformokról származó gázt, a következő telet nagyobb korlátozások nélkül átvészeljük” – figyelmeztet Galek.
Megkérik az árát
A kérdésre, hogy milyen árakkal számolhatunk az északi-tengeri szállítások esetében, Galek elmondta: az ilyen típusú vásárlásoknál az ár a kereslet és a kínálat szabta piaci árszinttől függ. „Hosszú távú szerződések és nagyobb mennyiség esetén azonban jóval a piaci ár alatt hozzá lehet jutni. Épp ezért szorgalmazzuk Szlovákia nevében a közös uniós gázvásárlást” – tette hozzá az államtitkár.
Galek szerint nem szabadna megfeledkeznünk azonban a szlovák eustream gázszállító társaság projektjéről, a Lengyelországba vezető csővezetékről sem, amelyen a tervek szerint júliusban indul be a próbaüzem. „Lengyelország felől évente akár ötmilliárd köbméternyi gázt is tudunk majd szállítani, ami nagyjából Szlovákia éves fogyasztásának felel meg, és kisebb technológiai módosítások után a szállított mennyiséget csaknem a duplájára növelhetjük” – állítja a gazdasági államtitkár.
Lesz elég gázunk?
A szlovákiai gáztározók telítettsége Galek szerint 33 százalék körül mozog, vagyis nagyjából 1,2 milliárd köbméternyi gáz van a föld alatt. Richard Prokypčák, az SPP vezérigazgatója szerint a jelenlegi tartalékok decemberig a háztartások és a vállalati szféra esetében is lehetővé teszik a biztonságos gázellátást. Hogy milyen lesz a következő téli szezon, arra Prokypčák szerint augusztusban tudnak majd válaszolni, úgy gondolja azonban, hogy a legnagyobb veszélyeket már sikerült kiküszöbölniük. (mi, TASR, hnonline.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.