Az emberrablástól az illegális papagájtenyésztésig

1999. február 24. – a parlament egyetért azzal, hogy bűnvádi eljárás induljon Gustáv K. akkor még HZDS- ma független képviselő, volt belügyminiszter ellen népszavazás meghiúsításának vádjával. A parlament azonban elutasította azt a kérést, hogy eljárás induljon Gustáv K.

1999. február 24. – a parlament egyetért azzal, hogy bűnvádi eljárás induljon Gustáv K. akkor még HZDS- ma független képviselő, volt belügyminiszter ellen népszavazás meghiúsításának vádjával. A parlament azonban elutasította azt a kérést, hogy eljárás induljon Gustáv K. ellen amiért belügyminiszterként lelépőt fizetett volt államtitkárának, Ladislav P.-nek, aki ma szintén független képviselő.

1999. március 5. – Miután viszszatért a parlamentbe Ivan Rosival, a földművelési minisztérium államtitkára, megoldódott a probléma az SDK képviselője, Peter Ď. körül, aki pótképviselőként ült Rosival helyén. Peter Ď. autóbalesetet okozott, majd összetűzésbe keveredett két taxisofőrrel és a rendőrökkel. Tagadta ezeket a vádakat, de nem volt hajlandó lemondani mandátumáról.

1999. március 11. – A mentelmi és mandátumvizsgáló bizottság ekkor hoz olyan döntést, hogy Peter Ď. ellen eljárás kezdeményezhető.

1999. április 9. – A parlament megfosztotta mentelmi jogától Ivan L. HZDS-es képviselőt, a titkosszolgálat volt igazgatóját. A képviselők összesen hét javaslatról szavaztak, a nyomozók ugyanis ennyi esetben kérték a honatya immunitásának megvonását. Ezek: egy személy külföldre hurcolása és rablás, egy autó ellopásának be nem jelentése, egy oltárkép megjátszott megvétele, idegen autó jogtalan használata, amiért nem mentette fel titoktartás kötelezettsége alól az elnököt, robbanószerkezetek elhelyezése, lehallgatókészülék birtoklása és illetéktelen használata. Öt esetben megvonták tőle a mentelmi jogot, két esetben (idegen autó jogtalan használata és amiért nem mentette fel titoktartás kötelezettsége alól az elnököt) nem.

1999. április 15. – A nyomozó javaslatára a parlament jóváhagyja Ivan L. vizsgálati fogságba vételét. A 18 órás maratoni ülés végén a képviselők elfogadták Mária Sabolová javaslatát, hogy a határozatban „a parlamenti képviselő” helyett „a HZDS képviselője” formulát használják.

1999. szeptember 17. – A parlament elutasítja Ján S. képviselő, pártelnök mentelmi jogának felfüggesztését. A szóban forgó honatya március ötödikén Kiszucaújhelyen egy lakossági fórumon olyan kijelentéseket tett, amelyek a nyomozó szerint kimerítették a nemzet-, a faj- és a meggyőződésgyalázás, valamint a közösség és faj elleni izgatás bűntettét. (Az emlékezetes Budapestre tankokkal kijelentések.)

2000. január 20. – A parlament megerősíti Ivan L. és Gustáv K. képviselők mentelmi jogának elvesztését.

2000. február 3. – Ivan L. HZDS-es képviselőt nagy szavazattöbbséggel további hat esetben fosztják meg mentelmi jogától. Mindegyik esetről külön szavaztak a képviselők. A vádak: hivatali jogkörrel való visszaélés, a titkosszolgálat valójában csak papíron megsemmisített fegyvereivel való kereskedelem, a SIS pénzének nem megfelelő kezelése, a költségvetési törvény megsértése a SIS számára létrehozott cégek megalapításával.

2000. május 19. – A parlament ismét megvonta Gustáv K. HZDS-es képviselő mentelmi jogát, ezúttal korrupció miatt. A volt belügyminiszter állítólag csúszópénzt fogadott el azért, hogy licenct intéz egy cégnek, hogy az üzletelhessen a Nemzeti Vagyonalap értékpapírjaival.

2000. június 22. – A parlament megvonta Imrich S. független, később SNS-es képviselő mentelmi jogát cége, a Centrogel vezetési praktikái miatt. A nyomozó még februárban eljuttatta a javaslatot a parlamentbe.

2000. július 3. – Ivan L. újabb két ügyben veszítette el immunitását. Bűnvádi eljárást kezdeményezhettek a volt SIS-igazgató ellen amiatt, hogy holt lelkeket alkalmazott a titkosszolgálatnál és amiatt, hogy kidolgozta a forgatókönyvét Michal Kováč eltávolításának a köztársasági elnöki tisztségből.

2000. augusztus 24. – A parlament jóváhagyta Ivan L. vizsgálati fogságba helyezését.

2000. szeptember 21. – Elvesztette immunitását Víťazoslav M. SNS-es képviselő. ĺgy eljárás indulhatott ellene közösség elleni izgatás vádjával, nemzeti ellentétek szítása és a romák elleni nyílt gyűlöletkeltés miatt.

2003. április 25. – A parlament nem döntött Viliam S. HZDS-es képviselő mentelmi jogának megvonásáról. A mandátumvizsgáló bizottság elnöke, Ľubomír Lintner ugyanis elfogadta Tibor Cabaj HZDS-es parlamenti frakcióvezető kifogását, hogy a volt egészségügyi miniszter ügyvédje nem szólalhatott fel a mandátumvizsgáló bizottság ülésén. Vilima S.-t, a pöstyéni fürdő volt igazgatóját még 2000-ben vádolták meg azzal, hogy törvényellenesen alakította meg és üzemeltette a Casino Sliač Slovakia céget, amivel 8,8 millió korona kárt okozott a Tipos cégnek. Viliam S. az összes vádat tagadta.

2003. május 22. – A parlament megvonta Viliam S. mentelmi jogát, így elkezdődhetett ellene az eljárás.

2003. augusztus 5. – A legfőbb ügyészség eljuttatja a parlamentbe kérelmét, hogy vonják meg Dušan M. Smeres képviselő mentelmi jogát. A képviselő állítólag illegálisan védett papagájokat tenyészt. Madarai több mint egymillió koronát érnek. Dušan M. tagadja a vádakat.

2003. szeptember 10. – A parlament mandátumvizsgáló és mentelmi bizottsága visszaküldte a legfőbb ügyészségnek a Dušan M. mentelmi jogának felfüggesztésére vonatkozó kérelmét. A bizottság szerint a kérelem nem felelt meg a házszabálynak. A bizottság javaslatával a legfőbb ügyész nem értett egyet.

2003. november 7. Pavol Hrušovský házelnök kézhez kapta a javaslatot Milan R. HZDS-es és Igor P. független képviselő mentelmi jogának megvonására. Állítólag mindketten, még mint a Nemzeti Vagyonalap igazgatótanácsának tagjai (1994-1998) sikkasztottak. Többekkel együtt 36 lakás és garázs megvétele és eladása kapcsán indulna ellenük eljárás.

2003. november 27. A parlament megvonja mentelmi jogát HZDS-es Gabriel K. parlamenti képviselőnek, akit tetten értek a rendőrök csúszópénz elfogadása közben. A képviselők egyben egyetértettek Gabriel K. vizsgálati fogságba helyezésével is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?