Az első két Sólyom már leszállt

Eperjes |

<div>Már a szlovák légierő részét képezi a két amerikai gyártású UH&ndash;60M Black Hawk helikopter, vezetésükre négy legénység van kiképezve.&nbsp;</div>

Peter Gajdoš védelmi miniszter szerint a helikoptereket a további legénységek kiképzésére fogják használni, és szükség esetén erdőtüzeknél vagy árvizeknél segíthetnek a lakosok evakuációjában. Szlovákia összesen kilenc ilyen amerikai helikoptert vásárolt, a gépeket hajóval szállították a tengerentúlról Németországba, onnan a szlovák és az amerikai hadsereg pilótái repültek velük az eperjesi reptérre. Jövőre újabb két helikopter érkezik, a hátralevő ötöt 2019 végéig kell leszállítania az amerikai félnek. Szlovákia összesen 261 millió dollárt (228 millió euró) fizetett a kilenc helikopterért.  Olcsóbb használatAz amerikai helikoptereket az úgynevezett Foreign Military Sales (FMS) program keretén belül vásárolta a hadsereg. Ez lehetőséget ad a NATO tagállamainak arra, hogy ugyanolyan áron vásároljon haditechnikát, mint az USA hadserege. Ez főleg azért lehet előnyös, mert az amerikai hadsereg nagyobb mennyiségben vásárol mindenből, tehát jobb árat kap, mint más, kisebb országok. A Black Hawk helikopterek az orosz gyártmányú Mi–17-eseket váltják, elsősorban személy- és utánpótlás-szállításra használják majd őket. Az éjjellátó képességükön túl felszerelhetőek két könnyebb golyószóróval és egy nehézgépfegyverrel. A védelmi miniszter nem tartja kizártnak, hogy ha lesz rá pénz, a jövőben felfegyverzik a helikopterek legalább egy részét, az sem kizárt, hogy létrehoznak egy kiképzőközpontot a Black Hawk-pilótáknak.  A helikopterek várható élettartama 25 év, és az orosz gépektől eltérően nem igényelnek nagyobb felújítást. Az Mi–17-esekkel szemben a Black Hawk egyharmaddal kevesebb üzemanyagot fogyaszt, és nagyobb a teherbírása. Hasonló gépeket vásárolt tavaly a lengyel hadsereg is. Spartanokra várvaA szlovák hadsereg ezen kívül két Spartan katonai személyszállító repülőgépre is vár, a korábban használt AN–24 és AN–26 típusú repülőket már kivonták a forgalomból. A Spartanokat még 2014-ben rendelték meg, az első repülőnek idén októberben kellene landolnia Szlovákiában. Mivel Gajdoš szerint a gyártó késik, s nem teljesítette a szerződésbe foglalt időpontokat, az ország kártérítést fog követelni. Ennek összegét nem pontosították.  A vadászgépek lecseréléséről egyelőre nincsenek hírek. A hadsereg a rendelkezésére álló MiG–29-es gépeket 2019-ig használhatja. Gajdoš szerint most készül egy elemzés, milyen légvédelemre van szüksége az országnak. „Várhatóan szeptemberben a kormány elé terjeszthetjük az ország és a hadsereg számára legelőnyösebb megoldást” – mondta Gajdoš. Az állam nagy valószínűséggel bérelni fogja a vadászgépeket, az előző kormány még a svéd JAS 39 Gripen gépek bérléséről tárgyalt, jelenleg állítólag több gyártó és ország is érdeklődik. (dem) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?