Az elmúlt négy év legnagyobb korrupciós botrányai

Pozsony |

<p>Robert Fico második kabinetjének is számtalan korrupciógyanús botránya volt az elmúlt négy évben. A kormányfő nem szívesen reagált a leleplezett törvényszegésekre.&nbsp;</p>

Talán az egyik legismertebb botrány a pöstyéni kórház túlárazott CT-berendezésével kapcsolatos. A kórház még 2012-ben akart venni egy CT-t valamivel több mint egymillió euróért, az üzletet viszont nem sikerült lebonyolítani. Miután a kórház igazgatását átvették a Smer emberei, a tendert azonnal törölték, s egy újat hirdettek meg. Ezt a Medical Group SK cég nyerte meg, amelyben korábban Pavol Paška volt házelnök is dolgozott.

A berendezést az eredetinél jóval drágábban, 1,6 millió euróért szerezték be. A kórház felügyelőtanácsának elnöke akkoriban Renata Zmajkovičová Smer-képviselő volt, a testület tagjai közt volt Zmajkovičová képviselői asszisztense, Adriana Herdová és az Ego néven ismert Michal Straka raper. A botrány után Zmajkovičová, Zuzana Zvolenská egészségügyi miniszter és később Paška is távozott posztjáról. Fico szerint önként. Az ügyben a rendőrség vizsgálódik. 

Következmények nélkül maradt Ľubomír Jahnátek földművelésügyi miniszter botránya is. 2013-ban derült ki, hogy Jahnátek több rokona és ismerőse, szülőfaluja, Komját (Komjatice) lakosai a tárcájánál dolgoznak. A tárcánál kapott állást például unokahúga, unokaöccse és két keresztfia is – míg az előző kettő vezető funkciót kapott, keresztfiai állítólag csak idénymunkát végeztek a tárcánál a nyári szünet alatt.

Unokaöccse már befolyásos posztot kapott, a fővárosnak járó uniós alapok elosztásáról dönt. A miniszter azt állította, hogy mindegyik rokona rendes álláshirdetésre jelentkezett, amelyet egytől egyig megnyertek. Azt, hogy hány jelentkező volt az egyes posztokra, s hogy konkrétan miből állt a meghallgatás, már nem árulta el, a tárca később alkalmazottainak jegyzékét is törölte a honlapjáról. 

A legutóbbi, ám méreteit tekintve tán a legnagyobb botrány a Váhostav céggel volt kapcsolatos. A Juraj Široký vezette társaságról kiderült, hatalmas tartozásai vannak azokkal a kisvállalkozókkal szemben, akiket különböző állami megrendelések kivitelezésére szerződtetett. A Transparency International Slovensko arra is rámutatott, hogy a Váhostav mögött számos, Új-Zélandon és Cipruson bejegyzett offshore cég áll. Širokýt a Smer mecénásaként tartják számon. Fico a botránnyal heteken át nem akart foglalkozni, végül a média nyomására úgy döntött, kiáll az újságírók elé, ám a botrányért nem a Smer embereit hibáztatta, hanem az előző kormány közlekedésügyi miniszterét, Ján Figeľt. Szerinte Figeľt terheli a Váhostav körül kialakult helyzet, mert 2010 és 2012 között ő írta alá azokat a megrendeléseket, amelyek a mostani botrányhoz vezettek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?