Az ellenzéket megosztja Dolinková leváltási indítványa

Nézeteltérést okozott az ellenzékben Zuzana Dolinková leváltása
Pozsony |

A Progresszív Szlovákia (PS), a KDH és a Szlovákia mozgalom megpróbálja leváltani Zuzana Dolinková (Hlas) egészségügyi minisztert a parlamentben. Az SaS szerint szintén távoznia kellene a miniszternek, de nem azon indokok miatt, amelyeket az ellenzéki képviselők felsoroltak.

Oskar Dvořák, a PS parlamenti képviselője szerint Dolinková az utóbbi időben bebizonyította, hogy alkalmatlan az egészségügyi tárca irányítására, ezért is döntöttek úgy, hogy megpróbálják leváltani a parlamentben. Hangsúlyozta, a miniszter tétlensége az egyik fő indok, hiszen nem tett semmit az egészségügy legnagyobb és legégetőbb problémáinak megoldására, legyen szó akár a nővérhiányról, akár a járóbeteg-ellátás kritikus állapotáról, akár a fogászati támogatások eltörléséről.

Dvořák továbbá elfogadhatatlannak nevezte, hogy a miniszter lépései miatt a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) után már az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is nyomozni kezdett. A PS képviselőjének elmondása szerint a tárcavezető előnyös helyzetbe hozta a Penta befektetési csoportot azzal, hogy jóváhagyta az iglói kórház felújításának elhalasztását. Az eredeti tervek 2026-ra szóltak, de a minisztérium idén februárban aláírta a szerződéskiegészítést, amelynek értelmében a felújítási határidőt 2028-ra tolták ki. A felújítást a Penta az EU helyreállítási alapjából finanszírozza, mivel sikeresen elnyerte a pályázatot. Dvořák szerint a határidő elhalasztása igazságtalan lépés a többi pályázó kórházzal szemben.

Új kórház Főrévben

Az utolsó cseppet a pohárban azonban az jelentette, hogy múlt héten kiderült, Dolinková szerződést bontott a céggel, amely a rázsochyi kórház projektdokumentációjáért felelt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tervezett nemzeti kórház nem készül el 2030-ra. A miniszter ehelyett Pozsony Főrév városrészében ígér egy új, komplex ellátást nyújtó intézményt, de csak 2038-ra, a rázsochyi kórház helyén pedig egy új gyermekkórház épülhet.

František Majerský, a KDH képviselője emlékeztetett, Dolinková a választás előtt még azt ígérte, folytatni fogja a rázsochyi projektet. Peter Stachura (szintén KDH) volt egészségügyi államtitkár kiemelte, itt volt az esély egy olyan komplex egészségügyi létesítmény felépítésére, amely „tetőtől talpig el tudja látni a betegeket”, de a miniszter lépései miatt ez leghamarabb csak 14 év múlva készülhet el. Marek Krajčí (Szlovákia mozgalom) korábbi egészségügyi miniszter pedig úgy fogalmazott, a Smer és a Hlas 12 évig irányította az egészségügyi tárcát, de mégsem tettek semmit a rázsochyi kórház felépítéséért.

„Most, amikor végre befejezhetnék a projektet, azt ígérik, 14 év múlva lesz kész az új kórház, ráadásul egy teljesen előnytelen helyszínen”

– magyarázta a korábbi tárcavezető.

Az SaS nélkül

Az ellenzéki képviselők úgy vélik, ezen a héten sikerülhet összegyűjteni a szükséges 30 aláírást a rendkívüli ülés megnyitására, melynek célja Dolinková leváltása lesz. Krajčí ugyanakkor beismerte, maguk sem hiszik, hogy sikerrel járhatnak, hiszen az ellenzéki pártoknak nincs többsége a plénumban, a koalíció pedig biztosan nem fogja támogatni a saját minisztere menesztését. A céljuk az, hogy a miniszternek a nyilvánosság előtt is válaszolnia kelljen az ellenzéki képviselők kérdéseire a felvetett témákkal kapcsolatban.

Az ellenzék sajtótájékoztatóján nem vettek részt az SaS képviselői. Dvořák az újságírók kérdésére elárulta, ugyan kaptak meghívót, de elutasították.

Támogatják, de...

Nem sokkal később az SaS saját sajtótájékoztatót hirdetett. Janka Bittó Cigániková, a párt parlamenti képviselője leszögezte, Dolinková szerintük sem tartozik a legjobb képességekkel rendelkező miniszterke közé, és ha sikerül megnyitni a rendkívüli parlamenti ülést, akkor valószínűleg a leváltása mellett szavaznak majd. Ugyanakkor nem voltak hajlandóak kiállni Krajčí és Stachura mellé, mert az általuk kritizált problémákért gyakorlatilag ők maguk a felelősek. Ami a rázsochyi és a főrévi kórház felépítését illeti, Cigániková szerint végre örülni kellene annak, hogy valaki reális időpontokat fogalmaz meg, ellentétben Krajčíékkal, akik azt ígérték, 5–6 év alatt építenek fel egy komplex nemzeti kórházat, holott mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy ennyi idő alatt ez egy teljesíthetetlen feladat.

Az iglói kórházzal kapcsolatban pedig rámutatott, a többi pályázónak is lehetősége van egy olyan szerződéskiegészítés benyújtására, mint amit a Penta is beterjesztetett. Hangsúlyozta, ha a NAKA és az OLAF vizsgálata bebizonyítja, hogy valóban csalás történt, akkor természetesen támogatják az elszámoltatást, viszont amíg nincsenek eredmények, addig a politikusoknak nem kellene előzetes következtetéseket levonniuk. Az SaS képviselője úgy gondolja, mindkét téma mögött a KDH és a Szlovákia mozgalom harca húzódik meg a magánegészségügyi ellátással szemben. A pártja azonban nem ért egyet azzal, hogy különbséget tegyenek a tulajdonosi háttér alapján, szerinte annak kellene elsődlegesnek lennie, hogy ki nyújt a betegek számára minőségibb ellátást.

Abortusztabletta

Cigániková úgy gondolja, az ellenzéki képviselők időzítése nem véletlen. Dolinková ugyanis előkészített egy rendeletet, amelynek értelmében Szlovákiában is jóváhagyhatják az abortusztabletta bevezetését. A képviselő úgy tudja, a miniszter éppen a rendelet támogatásáról próbálja meggyőzni a koalíciós partnereit. Cigániková a parlament aktuális ülésére maga is beterjesztett egy hasonló javaslatot, de a hír hallatára levette a napirendről. Szerinte ez az oka annak, hogy a Szlovákia mozgalom és a KDH éppen most akarja leváltani a tárcavezetőt, hiszen a két párt már évek óta a művi terhességmegszakítás ellen küzd. Cigániková sajnálja, hogy ebbe az akcióba sikerült belerángatni a Progresszív Szlovákiát is. 

A miniszter is reagált

Dolinková elkeseredett próbálkozásnak nevezte Krajčíék leváltási indítványát. A miniszter szerint a rázsochyi kórház helyzete Eduard Heger és Ódor Lajos kabinetjének hibája, akiknek Krajčí és Dvořák is dolgoztak.

„Mindannyian emlékszünk, hogyan hazudott nyilvánosan az akkori kormányfő, Eduard Heger a helyreállítási alapban szereplő mérföldkövek teljesítéséről a rázsochyi kórház felépítésével kapcsolatban. Azonnal cselekednem kellett az említett urak égbekiáltó mulasztása miatt, meg kellett keresnem a legjobb és leghatékonyabb megoldást”

– fogalmazott a tárcavezető a TASR-nek. Hozzátette, elsőként megvárja a kormány döntését, ezt követően áll ki a nyilvánosság elé az új pozsonyi kórház témájában.

Lapunk kiadója a Penta befektetési csoport tulajdonába tartozik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?