Az ellenzék szerint veszélyben a második nyugdíjpillér

Ondrus
Pozsony |

A Fico-kabinet a második nyugdíjpillér újabb megnyirbálására készül – legalábbis ezt állítja az ellenzéki SaS, a munkaügyi államtitkár, Branislav Ondruš elmúlt hetekben közzétett blogbejegyzéseire hivatkozva. Mire számíthatunk a kormány részéről?

Az elmúlt hetekben Branislav Ondruš (Hlas) munkaügyi államtitkár a Sme napilap honlapján két olyan blogbejegyzést is megjelentetett, amelyekben a második nyugdíjpillért támadja, újabb megszorítások szükségességét jelezve.

Átverés az egész?

„A második pillér a legtöbb ember számára egyáltalán nem vonzó, sőt, kockázatos. Húszéves fennállása alatt gyenge eredményeket ért el, amelyek azt mutatják, hogy az állami Szociális Biztosító jobb öregségi nyugdíjat biztosít a munkavállalóknak, mint a magánnyugdíjpénztárak… Több mint 29 ezer ember számára nem érte meg a második pillérben takarékoskodni. Nemcsak hogy nem nyertek többet, mintha csak az első pillérben maradtak volna, hanem szó szerint több ezer eurót veszítettek a jövőbeli öregségi nyugdíjukon” – állítja Ondruš. Szerinte az „időskori anyagi biztonságot” a második pillérnek is garantálnia kell, mert ez alkotmányos jog. „Épp ezért nem lehet úgy beállítani a rendszert, hogy az ne garantálja az embereknek azt a nyugdíjat, amely arányos azzal az összeggel, amit beletettek, és amire szükségük van a méltóságteljes öregkorhoz. Ebben az esetben az alkotmánnyal összhangban csak egyetlen megoldás lehetséges: ugyanazokat vagy legalábbis hasonló garanciákat, amelyek a társadalombiztosítási törvényben a nyugdíjbiztosítással kapcsolatban szerepelnek, az öregségi nyugdíj-megtakarítási törvénybe is bele kell foglalni” – tette hozzá az államtitkár.

Ne dőljünk be!

Az ellenzék szerint a második nyugdíjpillérben takarékoskodóknak nem szabadna bedőlniük az államtitkár által megfogalmazott hangzatos szavaknak. „Amit a kormány az első pillérből ígér, azok csak légből kapott, üres ígéretek. Ami viszont a második pillérben van, az az önök valódi pénze, amire a jövőben támaszkodhatnak. Az első pillér ígéretei, és így az állami nyugdíj is, teljesíthetetlenek” – állítja Peter Cmorej, az SaS szociális ügyekért felelős tagja. 

„Ha az átlagbért vesszük alapul, és 18 százalékkal számolunk, ami a nyugdíjbiztosítási ráta, akkor nem egész 260 eurót kapunk. Az első pillérből származó átlagos öregségi nyugdíj mindeközben 670 euró, vagyis valami itt nem stimmel. Bár Ondruš több mint kétszer akkora nyugdíjakat ígér, mint amennyit megengedhetünk magunknak, Szlovákia rendkívül eladósodott, nem hajlandó spórolni, és már most is a legmagasabb kamatot fizeti az eurózónában, amikor hitelt akar felvenni”

 – magyarázza Cmorej. Szerinte a szándék így egyértelmű: a Fico-kabinet a második pillérből szeretné pótolni a hiányzó pénzt.

Elhibázott lépések

Cmorej szerint a Smer az inkompetens döntéseivel már több milliárd eurótól fosztotta meg a nyugdíjukra takarékoskodókat, többek között azzal, hogy csökkentette a második pillérbe befizetett járulékokat. „2009-ben a Smer egyik képviselője egyetlen szó megváltoztatásával egy törvénymódosításban elérte, hogy a második pillér alapjai eladják a részvényeiket, miközben a részvények árfolyama azt követően három éven át folyamatosan nőtt. 2013-ban is valami hasonlót tettek. Ha a második pillérben takarékoskodók nem válaszoltak egy levélre, automatikusan átsorolták őket egy garantált alapba, miközben a következő három évben a részvények árfolyama megint csak több mint 50 százalékkal emelkedett” – mondta Cmorej. A képviselő szerint, ha a Smer nem avatkozott volna közbe, manapság akár 25–30 milliárd euró is lehetne a második pillérben. „Ehelyett nem egész 15 milliárd euró található benne, de már erre is rávetették a szemüket” – tette hozzá Cmorej.

Bajban az állam

Marián Viskupič, az SaS parlamenti képviselője, államháztartásért felelős szakembere arra is emlékeztetett, hogy az állami költségvetés készpénzhiánya a múlt héten elérte a 3 milliárd eurót. „Még március vége sincs, és ez akkor történik, amikor az adóbevallás közelgő határideje miatt jelentős összegek érkeznek az állam számlájára. Ilyen még soha nem történt március második felében” – mondta Viskupič. Ha mindez nem lenne elég, időközben Szlovákia lett az eurózóna azon országa, amely a legmagasabb kamatot fizeti az államadósságra, miközben a pénzpiacon nehezen tudunk elegendő készpénzt felvenni az új adósságok és a lejáró kötelezettségek finanszírozásához. „Idén körülbelül 12–13 milliárd euróra lesz szüksége az államnak, így valószínűleg a készpénz tartalékát kell majd megcsapolnia” – jegyezte meg az SaS képviselője, hozzátéve, hogy a szlovák államháztartás hosszú távú fenntarthatósága a legrosszabb az EU-ban. 

„Branislav Ondruš blogjait olvasva így attól tartok, hogy újabb pusztító támadás éri a második pillért”

 – véli Viskupič.

Ľuboslav Farkaš, az SaS tagja szerint a lakosság elöregedése miatt a kormánynak ugyanakkor inkább a második nyugdíjpillér megerősítésén kellene fáradoznia, és nem a további gyengítésén. „Épp ezért felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy ne csak a jogállamiság lerombolásával, a közmédia szabadságával vagy a külpolitikai irányultsággal, hanem a jövőbeli nyugdíjakkal kapcsolatban is kövesse figyelemmel a kormány intézkedéseit” – figyelmeztet Farkaš.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?