Az adóhatóság tízmilliókért kötött titkos szerződéseket
2018. december 17. 17:57

A portál azt írja, az adóhatóság 2018-ban 7,5 millió euróért informatikai rendszereket vásárolt, mégpedig közbeszerzés nélkül. A 2013ban és 2014-ben kötött, 33 millió euróról szóló, ugyancsak titkosított szerződéseket már a közbeszerzési hivatal (ÚVO) is vizsgálja. A 2018as beszerzések esetén a hatóság azzal magyarázza a titkosítást, hogy a megvásárolt informatikai rendszerek az adózók érzékeny adatait kezelik, és ez indokolja a fokozott biztonsági intézkedéseket, illetve a közbeszerzés elmaradását is.
Az aktuality.sk szerint azonban a hatóság lépései indoklásakor egy olyan törvényre hivatkozik, amely az Európai Bíróság döntése értelmében kizárólag a katonai célú eszközök beszerzésére vonatkozik. Az adóhatóság pénteken nyilvánosságra hozott közleményében azonban tagadja, hogy csak katonai eszközök beszerzése esetén lehetne titkosítani a szerződéseket. Szerintük ugyanis több közintézmény is él ezzel az eszközzel, ha „az állam érdekeit kell védeni” – olvasható a közleményben. A portál kiemeli, hogy a 2018-as titkosított dokumentumok között 4 millió euróról szóló szerződést egy bizonyos Allexis nevű céggel kötöttek meg. A 2013-as és 2014-es, a közbeszerzési hivatal által már vizsgálat alá vont megállapodások közül pedig 18 millió euróról szólnak azok a szerződések, amelyeket ugyanezzel a céggel kötöttek meg. Az Allexis vállalat Michal Suchobához kötődik, aki pedig az adóhatóság azóta már leváltott vezetőjének, František Imreczének a jó barátja. Ezt korábban maga Suchoba ismerte el, aki egyébként már régóta Imrecze golfpartnere is egyben.
A közbeszerzési hivatal a 2013-as és 2014-es szerződések esetében, a folyamatban lévő ügyre hivatkozva, nem adott felvilágosítást. A 2018-as szerződéseket azonban még nem is vizsgálja az ÚVO. Az aktuality.sk szerint a kérdéses megállapodásokról az azonban már most is tudható, hogy az adóhatóság egy közös határozattal titkosította azokat, nem pedig szerződésenként. Ezt a régebbi szerződések esetében egyébként a közbeszerzési hivatal is kifogásolta. A portál az ügyben az adóhatóságot is megkérdezte. A hatóság érdemben azonban nem válaszolt a kérdéseire, egyebek mellett arra sem, hogy az intézmény új vezetője, Lenka Wittenbergerová ismeri-e a kérdéses szerződéseket, vagy hogy tervezi-e azok intézményen belüli ellenőrzését.
Imrecze 2012 óta töltötte be az Adó- és Pénzügyőrség, vagyis az adóhatóság vezetőjének tisztségét. Idén szeptemberben azonban távoznia kellett, miután az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF 300 millió eurós vámcsalás miatt ugyanekkora összegű büntetést javasol Szlovákiára.
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.