Bár jelentősen megugrott az ára az utóbbi években, még mindig a piacon kapható, olcsóbb járgányok közé tartozik
Megnéztünk, mennyire tarthatjuk a Škoda Fabiát még népautónak
Egyre nehezebb olyan új és megfizethető autót venni, amely még megfelelne az igényeinknek. A gépkocsik árát már nemcsak a motorok károsanyag-kibocsátására vonatkozó uniós normák növelik, hanem azok a biztonsági rendszerek, amelyeket kötelezően kell az Európai Unióban forgalmazott új autókba szerelni. De lehet még egyáltalán 20 ezer euró alatt elfogadható új autót venni? Mi a helyzet a Fabiával, amely valaha régiónkban a közkedvelt modern népautó hírében állt? Ezekre a kérdésekre próbáltam megkeresni a választ.
Szlovákiában a Škoda értelemszerűen fogalomnak számított. Máig emlékszem rá, mennyire irigyeltem volt osztálytársamat, amiért szülei egy vadonatúj Feliciát vettek. Annál nagyobb volt az öröm, amikor évekkel később a Škoda 120-at Fabiára cseréltük le; még akkor is, ha túl sokáig nem tartott a boldogság, mivel ellopták. Ennek ellenére a következő autónk is Fabia volt, amellyel viszont karamboloztunk, de még ekkor sem mondtunk le róla, és harmadszorra is Fabiát vettünk. Már ez az autó sincs meg, ám a modellhez érthető okokból szoros szálak fűznek, hiszen ez volt a családi autó, ennek a kocsikulcsát próbáltam apámtól elkönyörögni nem sokkal azután, hogy megszereztem a jogosítványomat.
Az erősebb motor
A Fabia jelenleg árban és dizájnban sem az, ami volt, másrészt azt is el kell ismerni, hogy soha nem rendelkezett annyi biztonságot növelő és vezetést elősegítő rendszerrel, mint most. A legutóbbi tesztelésre a literes 1,0 TSI erőforrást választottam – dízellel nem rendelhető a Fabia. A modell még megrendelhető 85 lóerővel és 59 kW teljesítménnyel rendelkező 1,0 MPI motorral is (15 330 euróért), ám ennek különösebb értelmét nem látom. Ha már Fabia, akkor minimum a literes benzinmotorral és 95 lóerővel. Ez az ötgangos kézi váltóval szerelt változat 16 030 eurónál kezdődik, a hatgangos kézi váltó 300 euróval drágább, ráadásul ehhez már az erősebb, 85 kW (115 LE) motort kapják; a tesztautóban épp ez utóbbi volt. Ez a változat alapban tehát 16 330 euró, a tesztelt járgány a Selection felszereltségi szinttel rendelkezett, ennek kezdőára pedig 16 850 euró. A Fabiába ehhez a motorhoz rendelhetnek 7 gangos DSG automata váltót is, ám ennek ára már 18 350 eurónál kezdődik, mivel csak a középső, Selection felszereltségi szintben lehet megvenni.
A nagyobb teljesítménnyel rendelkező motorért szerintem érdemes több pénzt adni. A literes TSI ebben a kivitelben már eléggé magabiztosan kezeli a Fabiát, egyszer sem volt olyan érzésem, hogy valamivel több lóerő kellene. A kínálatban még ugyan szerepel az 1,5 TSI (150 LE), de szerintem jelen esetben a gyengébb is megteszi. Tény, hogy a WLTP-szabvány szerinti 5–5,5 literes fogyasztást nem sikerült elérnem, a 6,5 liter körüli érték is még tűrhető. A merev futómű ugyan az utastérbe vezeti a nagyobb egyenetlenségektől érkező rezgéseket, ám a Fabia még így kénelmes.
Gazdag felszereltség
Az utastérben nem találnak a városi kisautókra gyakran jellemző olcsó megoldásokat, a kivitelezés épp ellenkezőleg minőségi. A helyenként megjelenő lakozott felületeket én mellőzném, ám ez inkább az én személyes problémám, egyszerűen nem szeretem a zongoralakkot.
A biztonsági rendszerek szintjén is úgy tűnik, mintha a Fabia magasabb kategóriájú autó lenne. Már az alapnak számító Essence felszereltségi szintben rendelkezik a gyalogosok mozgására figyelmeztető, vészfékezést támogató rendszerrel, sávtartó rendszerrel, kamerával olvassa le a közlekedési táblákat, de a modellhez még LED-fényszórókat és 8 colos virtuális műszeregységet is kapnak. Én személy szerint már a második, Selection felszereltségi szintet választanám, ebben ugyanis már Full LED-es fényszórókat, sebességkorlátozóval kiegészített tempomatot is találnak, de a vezető ülésének magasságát is beállíthatják.
Egyébként már a Fabia esetében is bevezették a Škoda felszereltségi csomagjainak a módosított változatát, így jelenleg az Essence, a Selection és a Top Selection közül válogathatnak. Az utasterek kivitelezése is változott, a lakberendezésekre emlékeztető Loft, Lodge, Suite és Dynamic kialakítások állnak rendelkezésre. A felvételeken látható autóban az alapnak számított Loft volt.
A tesztelt modell az alaptartozékok mellett még számos kiegészítőt tartalmazott, például a fekete metálfényezést (526 euró), fűtött volánt (106 euró), vagy Winter Plus csomagot (445), amelyhez Climatronic kétzónás klíma és automatikusan elsötétülő belső visszapillantó tükör jár.
Népautó?
A Fabia hatalmas fejlődésen esett át az elmúlt években, és megmondom őszintén, hogy kicsit elváltak útjaink, de még így is azt állítom, hogy az egyik legjobban felszerelt, még megfizethető városi autók közé tartozik. Lassan már nagyítóval kell keresni a 20 ezer eurónál olcsóbb autókat, a Fabia esetében pedig még a legdrágább Top Selection felszereltségi szinttel sem fogják feltétlenül túllépni ezt a határt. Az erősebb motorokkal az autópályákra is nyugodt lelkiismerettel felhajthatnak, az utastér kivitelezése pedig minőségi.
És hogy visszatérjek az eredeti, népautó mivoltát firtató kérdésemhez: egyértelmű, hogy a Fabia már nem az, ami volt, így lehet, elveszítette a szó szoros értelmében vett népautó címet. Másrészt viszont ha figyelembe vesszük, hogy jóformán 13–14 ezer euró alatt már nem igazán lehet elfogadható autót venni, akkor talán már a húszezer euró alatti autókat is nevezhetjük még nép-autónak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.